Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Siden jeg vurderer kjøp av hund fra et land litt lengre unna så har jeg blitt litt mer obs på dette med pris. :-)

I norge er prisen jevn. Det er som regel samme pris på f.eks en schæfer uansett om stamtavla er spennende og full av resultater eller ikke. Jeg føler dette er litt annerledes i utlandet, der en GOD kombinasjon kanskje koster en tusenlapp eller to mer enn en normal kombinasjon.

Men norge er jevnt over dyre i pris på rasehunder. F.eks en hollandsk gjeterhund koster vell fort 10000-12000 i norge/sverige men "bare" rundt 7000 i finland. hehe! Det samme gjelder flere raser, mye billigere enn Norge.

Hvordan er prisen på deres rase i de forskjellige landene?? :-)

Skrevet

Prisen på min rase i Tsjekkia der jeg skal ha valp fra nå, ligger på 800 EURO (skjønt, jeg betaler ikke noe for valpen da - det ansees som parringsvalp). Her i Norge er vel prisen nå rundt 13 000 kr - tror jeg... jeg har ikke kjøpt hund siden 2008, da betalte jeg 10 000 kr. Jeg aner ikke hva prisen ligger på i andre land, må jeg innrømme :).

Skrevet

Jeg har betalt 13000 SEK for en i Sverige og 550 pund (ca 5500 kr) for en i Skottland. I Norge ligger prisen på 13000 :)

Skrevet

Jeg vet ikke hva valpeprisene ligger på i så mange andre land, men jeg vet i hvert fall at noen land opererer med to typer stamtavle, og at det utgjør en viss prisforskjell. Min australske valpekjøper fortalte at du kan kjøpe hunden som pet, eller du kjøper den med fulle rettigheter. Da koster den mer, men du har mulighet til å bruke den i offisielle konkurranser og i avl.

I USA gjør de vel mye det samme, men selger pet ferdig kastrert som valp.

Skrevet

14-15000 i Norge. En finsk oppdretter jeg kjenner tok 1500€ for det forrige kullet sitt. Men hun sa også at prisen varierer veldig der. Noen er dyrere og noen billigere.

Skrevet

Jeg har betalt 9.500-12.500 for min Siberians fra utlandet. I Norge koster en av showlinjer 12-13.000. Prisen varierer med stamtavle og valutakurs. Men alt i alt er jo alle importene mine dyrere enn en valp på 13.000 kjøpt i Norge pga toll, frakt, omregistrering osv.

  • Like 1
Skrevet

Jeg/ moren min har kjøpt hund i Finland for 1000 euro (ca 8400kr) og vi har også kjøpt en fra Spania til 750 (ca. 6300kr), og til sist en fra sverige som kostet 12000( da ca 10200kr). i Norge nå har prisen gått opp til 13000 for en eurasier valp.

Den fra Spania ble billigere enn en norsk valp, den i Finland hadde blitt litt billigere bare, men da overnattet vi i flere døgn og dro på utstilling i samme slengen så da tjente vi inn litt der (vi ville dratt til Finland å stilt en gang uansett).

Skrevet

Ingen av hundene mine kjøpt i utlandet har blitt billigere enn i norge. Flybillett, opphold og det som betales i tollen ble alle mine mye dyrere, utenom den slovakiske-hun var opp mot norsk pris.

  • Like 1
Skrevet

Boxervalp kjøpt i England for 2 år siden. Selve hunden var sånn ca 7-8000 NKR. Men veterinær, frakt, toll + + + gjorde at han nok kom på en ca 25 sånn alt i alt.

Skrevet

Min var vel noen tusenlapper billigere i Sverige enn om jeg skulle kjøpt fra Norge. Men det er som de andre sier her, med reise (var på et besøk + henting), moms og omregistrering til nkk ble ikke totalsummen noe mindre.

Skrevet

Vi betalte det samme som vi ville gjort her for russeren. Men der er det også stor forskjell på premierte hunder og fra hvilke kenneler de kommer fra. Vet om folk som har betalt 5000,- ferdig levert til Sverige f.eks.

Skrevet

Min "billigste" hund (unntak av parrings"valpen" jeg nå har) var en omplasseringshund fra Slovenia som jeg fikk.. Frakten kom vel på et par/tre tusen (ble tilsendt usett)..

Men de engelske oppdretterne av beardiser vet å ta betalt omtrent norske priser nå hundene skal eksporteres, også selges kullsøsknene for omtrent halvparten der borte.

I Sverige er vel beardisene omtrent en tusenlapp billigere, kanskje to. Men med moms blir det jo klart mer likevel.

Susanne

Skrevet

I Ungarn varierer det fra oppdretter til oppdretter. Hos min så betalte jeg samme pris som de ligger på i Norge, men det skal sies at jeg ser veldig godt forskjell på hennes hunder og de 300 Euro akitaene jeg møter på i parken.

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Kan også si at det er mellomstor hund i størrelse. Men man skal unngå helt hopp eller generelle store bevegelser uansett i starten vet jeg godt. Så da sperrer jeg av for sikkerhetsskyld heller enn så være for mye hauk så jeg også får beholdt roen samtidig som gitt ho omsorgen også roen ho trenger er planen da. Samtidig kan jeg si at ho er veldig sterk hund generelt psykisk også fysisk for så kun være mellomstor hund. Bevarer roen når trengs og når ikke trengs vet ho hva ho skal. Bare håper ho forstår legge seg bra for kroppen som nevnt og det er en av de siste tingene jeg er usikker på rundt dette etter operasjon. Ho har nok noen år til igjen asså, frisk som en fisk og aller første ting som noen gang skjedd ho som trengt oppmerksomhet fra veterinær dette mtp fysiske ting eller psykiske ting. Kun vaksiner ellers ho trengt.  
    • Snakket med veterinæren og fikk beskjed om så kun ha valpen bortreist i 7 dager i hvertfall var nok. Utenom det har jeg fått lite informasjon egentlig. De skal informere meg mere i morgen når jeg leverer ho der for operasjonen tidlig på morgenen. Jeg kommer sperre av inngang til sofaen også området foran sofaen helt ærlig bare uansett er planen også legge dyne så pledd i hunde sengene vi har rundt her så ho får komfort også kan lage sin egen om føler for det tenkte jeg. Men er usikker på om dyr generelt etter operasjon legger seg bra mtp der dem sydd bare og der er jeg litt usikker. Ho får body selvfølgelig. Og hvis ho så får en liten tisse ulykke eller gjør fra seg inne bryr ikke jeg meg noe om helt ærlig etter operasjon, da kan uhell skje tenker jeg sånn sett for det er trossalt fjerne livmor også fjerne svulst i 1 jur hvis ikke det er spredt mer enn de funnet da. De håpet det gikk over av seg selv men sist time for sjekk etter innbilt svangerskap fikk jeg time for operasjon temmelig fort så det har blitt noe bedre samtidig ikke borte så de tok avgjørelsen for operere. De tok ultralyd første gang også når sjekket så de er nok veldig nøye her tenker jeg og jeg har tillit til dem på dette også tillit til at hunden klarer seg nok bra. Men mer nervøs rundt dette med gode ligge plasser også gi ho riktig komfort så jeg driver på lager områder avsperret rundt eksempel sofaen og tenker jeg bare sover i sofaen med ho i hundesengen sin første natten eller nettene om så jeg asså for det gjør meg null så lenge jeg har oversikt også får fulgt med på at ho har komfortabelt litt når første døgnene. 
    • Hei! Høres lurt ut det du tenker synes jeg.Jeg har kastert 2 tisper (lukket livmorbetennelse til ei og veldig til innbildtnsvangerskap som gjorde at det ikke var noe særlig livskvalitet til nåhverenden hund.   Det er jo aldri noe moro når en hund må opereres men,heldigvis går det stort sett bra selv om det jo alltid er en risiko med det.   Til begge mine gikk operasjonen veldig fint. Selv med mye smertestillende er første døgnet etter operasjonen ikke noe særlig for hunden.    Etter det kom begge seg fint og vi slapp heldigvis noen komplikasjoner.Tok det med ro i 10 dager her.Selv om de var fryktelig fin form før 10 dager er det jo en stor operasjon så viktig med ro så såret gror. Mine er eller ikke vant til bur og vant til ligge hvor vil. Av seg selv så prøvde de ikke opp i sofa/seng den første dagen,dagene etterpå gikk det nå bra. Størrelse på hund spiller nok inn  om er lurt  hoppe opp i sofa/ seng jeg har gordon setter. Minder hund som hopper opp i sofa og seng er ikke nå lurt da. Dyrlegen har sikkert forklart at inkontinens er en mulig bivirkning av operasjonen?    Tenkte bare si at begge mine ble det kort  tid etter ( var 3 & 5 år da ble operert)    Jeg vet av mange kastrerte tisper ingen har blitt inkontinente så tror nok ikke det er så vanlig tenkte bare nevne det. Går på medisin mot det (Rinexin) som fungerer strålende nå er det faktisk 1.5 år siden siste uhell. Man vet selvsagt aldri når det skjer. Er under søvn/ hvile de tømmer seg helt ikke noe særlig for hunden oppleve det når de er så renslige.   Før startet på medisin for det gikk det så langt at var uhell flere ganger pr dag så det sier litt om hvor bra medisinen virker her. Masse lykke til hunden din med operasjonen & tiden etterpå så får vi håpe hun har mange gode år gjenn❤️
    • Tispen er ekstremt rolig av seg generelt og lydig heldigvis ja. Men er jo vandt til opp i sofaen på dagtid også sengen min for soving om natten. Og ja tenker selv lurt valpen er borte i det minste i kritiske fasen de første 3-5 dagene som er veldig avgjørende for at tispen skal få kommet seg litt først også at man får sett at stingene ikke får komplikasjoner. Første gang jeg også må igjennom slikt med tispen eller operasjon på hund i hele tatt sånn her så litt hjertet i halsen samtidig som tillit til både veterinæren også vennen som skal passe valpen er der heldigvis da så. Jeg har barnegrind jeg kan plassere da også tørkestativ eksempel for så sperre av slik at ho ikke prøver hoppe opp i ting, og tenker jo bur kan være en idé som er smart om natten jeg bare har ved siden av der jeg sover for så kunne ha litt ekstra kontroll over at ho ikke går rundt for mye. Stort bur så heldigvis også så ho kan snu seg inni det hvis behov også plass til god seng i buret pluss vann/mat. Problemet er at jeg er usikker på om ho anser bur som trygg "sone" når ho aldri vært i behov av bruke bur noen gang utenom når ho kom fra gaten i russland til norge så det er jo en liten faktor også tanke jeg sitter med rundt bur. Tenker også litt på at det er vinter nå pluss glatt ute for luftingen men samtidig må jo det etter hva jeg vet begrenses mye med tur gåing etter operasjon også begrenses kun til ut tisse så gjøre sitt benødne. Men ja skal kontakte veterinæren så høre mer også med dem. En ting er sikkert og det er at jeg vil ha beste løsningen for begge hunder sin velferd og valpen har jo vært med oss siden var 8 uker også så føles på dette.
    • Det høres veldig lurt ut om valpen kan være et annet sted en stund den første tiden ihvertfall. Dette er spørsmål du kan stille dyrlegen. Om hun er relvativt rolig av seg trenger hun kanskje ikke noen inngjerding eller bur for begrensning. Kan du evt. bruke kompostgriner for å begrense plassen litt?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...