Gå til innhold
Hundesonen.no

Aggressiv mot små hunder


CharlotteP
 Share

Recommended Posts

Ca fem minutter unna min utgangsdør bor det en sjefer som ikke er spesielt glad i små hunder. Dem som bodde her før havnet blant annet på legevakten når hun kom imellom sin egen hund og sjeferen.

Eieren vet han ikke liker små hunder, men løser dette med og sperre han inne i gangen.

Jeg er faktisk redd for og lufte alene, tilfelle denne hunden kommer. Det er flere i nabolaget som har hatt problemer med denne hunden, men fortsatt er han der. Når de glemmer og låse døren kommer sjeferen seg ut.

Hva gjør man når man treffer på en sånn hund? Jeg kan ikke gå å se meg selv over skulderen vær gang det blåser litt kraftig og bladene på trærna beveger på seg. Eller det knirker litt i en busk.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Slik jeg ser det har du to valg, enten la være og gå i nærheten av akkurat der, dvs gå rundt om du skal på tur i den retningen. Putt hunden din i jakken akkurat der (om den er liten nok). Eller så får dere gå sammen og anmelde det så det blir slutt på problemet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Slik jeg ser det har du to valg, enten la være og gå i nærheten av akkurat der, dvs gå rundt om du skal på tur i den retningen. Putt hunden din i jakken akkurat der (om den er liten nok). Eller så får dere gå sammen og anmelde det så det blir slutt på problemet.

Det er snakk om rett utenfor døren, jeg har sett hunden snuse rundt på verandaen vår. Folk har snakket med eier og med politiet, men pga at det enda (takk gud) ikke er kommet skade på en hund siden folk har vært rask i reaksjonen skjer det lite.

Men føler dere at det er lov og slå/spenne for og beskytte sin egen hund, om en annen hund er agressiv?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er snakk om rett utenfor døren, jeg har sett hunden snuse rundt på verandaen vår. Folk har snakket med eier og med politiet, men pga at det enda (takk gud) ikke er kommet skade på en hund siden folk har vært rask i reaksjonen skjer det lite.

Men føler dere at det er lov og slå/spenne for og beskytte sin egen hund, om en annen hund er agressiv?

Men den har bitt et menneske, sa du ikke det?

Spenn i vei om du må, det hadde jeg gjort. Problemet med stor hund kontra liten hund er jo at du i verste fall irriterer den store hunden mer om du spenner på den, og vektforskjellen i seg selv kan være et stort problem, mtp skadeomfang osv. Så selv om jeg forstår motvilje mot og stikke fingrene borti så er det ikke sikkert sparking er noe bedre sånn for utfallet. Men putt hunden din innefor jakken når du går ut, la den sitte der til du er kommet et stykke bort og det samme på tur tilbake. Eller i verste fall, pepperspray.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, hunden har vist bitt et menneske. Men de anmeldte det ikke. Sånn som jeg forsto det lovet eieren og få "skikk" på hunden. Men dette har ikke skjedd. Jeg er ikke for vold mot dyr (eller mennesker) på noen som helst måte, men å forsvare dyret sitt føler jeg må være lov!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

1 - Snakk med hundeeier

2 - Legg igjen en bekymringsmelding hos politiet

Hvis du er skeptisk for å gjøre det alene og der er så stor bekymring i nabolaget vil det sikkert ikke være vanskelig å finne noen til å støtte deg :) Snakk med eieren om hvilke tiltak h*n har tenkt til å gjøre for å unngå skumle situasjoner (låse døren, sikre eiendommen osv), noter dere tilfeller hvis h*n ikke har overholdt disse.

Hvis politiet mottar bekymringsmelding har de bedre grunnlag om uhellet skulle være ute, dere føler dere utrygge i deres eget bo-område, det burde være mer enn nok for dem til å kontakte eieren.

Gå utenom huset om du har mulighet, evt finn deg en annen turrute i motsatt vei hvis du enda føler deg utrygg. Jeg har en venninne på knappe 60kg som fint klarte å holde to schäfere fra hverandre i en slåsskamp uten skade, det trenger ikke alltid å gå galt. Ikke at det er til mye hjelp, men bare en tanke å ha i bakhodet :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for tips!  Det hørtes ut som noen kloke råd. Jeg ser de potensielle ulempene med en stor og sterk hund og en flexline. Kontroll er definitivt øverst på prioriteringslista. Jeg skal definitiv sjekke ut den lina du har linket til👍
    • Flexiline er generelt en dårlig idé, og særlig for en stor og sterk hund. Hvis noen slipper sin hund bort til dere i bånd, kan det fort bli floke og konflikter. Du kan heller ikke slippe båndet hvis noe skjer (hunden setter seg fast, sykkel kommer på tvers mellom dere etc.). Og det er vanskelig å ta hunden inn hvis den er ytterst i båndet, med mindre du har en supersolid innkalling. Kjøp heller en halvlang-line på 5 meter som du kan slippe ut og hanke inn etter behov. Du blir fort vant til å håndtere en kort langline, og mye bedre kontroll på hunden. Du kan slippe den både for å la hunden løpe litt, eller gi den friere bevegelsesrom i møtesituasjoner som ikke kan unngås (både med folk, hunder, sykler...). Du kan også ta et grep midt på båndet uten å svi av deg håndflaten hvis hunden trekker eller bykser avgårde. Vi har hatt disse, og er noe av det vi har tatt vare på etter å mistet hundene, de er supergode: https://dyresjappa.no/Produkt/1/294247/Supergrip-Sporline-5m
    • Hei,  Kjøpte akkurat en flexi classic L. 5m. bånd. Den fungerer helt greit, men vurderer et annet alternativ neste gang jeg kjøper. Det jeg kunne tenke meg er låste posisjoner uten å holde inn knapp i tillegg til et enda mer robust tapebånd og et noe større håndtak. Noen anbefalinger? Jeg har en nokså sterk staff-presa blanding på. 35 kg., som tidvis kan dra noe. Ser nå at jeg skulle flyttet denne til utstyrstråden, men vet ikke om det er mulig.  På forhånd takk for svar😊
    • Ede har endelig lært å sette pris på vanntette potesokker, og vil nå heller gå med enn uten. Trenger ikke bestikke med godis for å få dem på lenger, han husker nå at det er langt mer komfortabelt å gå ut på iskaldt klissvått og ekle grussteiner med dem på enn å gå barbeint.  Han ga uttrykk for å ville ha dem av inne på kjøpesenteret, da han selv la merke til at bakken var tørr, varm og stenfri der inne, men klagde ikke, bare gjorde meg oppmerksom på at han kunne tenkt seg å få de av der inne.  Nytt for dagen var å reise på rullebånd. Det har vi ikke prøvd før. Kunne gått meget bedre. Min feil. Trodde han ville forstå greia og bli med av, men han ble usikker da vi nærmet oss toppen, satte seg tilbake istedenfor å bli med frem, så jeg måtte panikk løfte-dra-heise ham over kanten i en faderlig fart, noe som selvsagt stresset ham. Not a good introduction.  Vi tok samme greia ned også, hvor han var helt kewl med å stå på båndet i bevegelse etter å ha blitt løftet på Ante fare og ble nervøs da han så slutten nærme seg, men virket som han synes det var helt ok å bli hjulpet over kanten med et muntert: "Whoppsie!" og en stor bit Nom Noms trøkket i ansiktet på landing. Han spiste det ivrig, så håper den sammenhengen med rullebåndet ble en sterkere neural pathway.   Videre på miljøtreningslisten har vi rulletrapp.. 😰 Det må gjøres. Rakk ikke øve opp den vanlige trappen i dag, fordi vi hadde ærender, men i morgen har vi ingenting annet å gjøre, så muttern får kle på seg, ta med sitteunderlag, pledd, varm drikke, kanskje niste, just in case, for om det ikke løsner etter noen forsøk med bare de øverste trinnene og gradvis økning, så kan vi sitte i den trappen og henge og ha det dødsens kjedelig til han finner ut at det lønner seg å gå den opp og vi får full fest.  Flashy blinkende helikopter med lyd hadde Mr. T on staircases ingen issues med. Gikk rundt det på baksiden mot veggen og så inn i cockpit og synes ikke det var noe uvanlig med det der.  Har forøvrig passert masse små og større unger også, både inne og ute og han begynner bli kjempeflink til å se, men ikke røre nå, på tross av de mange flørtende blikkene som inviterer til kos og lek.  De minste barna har jeg vært litt nervøs for skal trigge jakt når de plutselig løper, så jeg har vært veldig på alerten, men det eneste som utløste jakt i ham og strammet båndet var en dinglende skulderstropp på en bag. Så ut som en biteleke. Bykset, men fikk ikke nå frem til den. Med unntak av den har han vært eksemplarisk og avbrutt intensjoner om å undersøke andre mennesker på kontaktlyd hver gang jeg så ham vurdere det og var nervøs for et byks mot noen. — Food before Feckers, any day. Noen ganger også mom over nom. Han bryr seg om og tar min veiledning selv når han er mett og ikke vil ha mer. Vi begynner få et bånd utover måltidene 🥳
    • Enig med det over. Lær inn eventuelt en «gå og legg deg» kommando, så du kan avlede med å be hunden å gå og legge seg.  Miljø trene og sosialisere masse så hunden blir godt vant med lyder og folk rundt seg. Men føler det har mye med mentaliteten på hunden og rasen og gjøre. Har du en usikker vokterhund så er det vanskelig å dempe varsling. Har du en trygg vokter så har den høyere terskel for å anse noe som nødvendig å varsle på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...