Gå til innhold
Hundesonen.no

Spiser ikke fra matskål


cngaslett
 Share

Recommended Posts

Skal du ha den lenge? Hva sier eier?

Min første tanke er "la den være" - det kan være mange grunner til at hunden ikke spiser av skålen, og er det en hund du bare skal ha en kort periode hadde jeg nok bare latt den være.

Hadde en hund som periodevis vegret for skåler, hun hadde vondt i nakke/rygg.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dersom hunden spiser fra bakken tipper jeg "teorien" til @raksha utgår. Det er jo samme "fysikk" i å spise fra skål og bakke (herremin, for en formulering – håper dere følger).

Jeg ville i utgangspunktet bare latt det være. Spiser den ikke fra skåla si, sorry, da får du ikke mat.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dersom hunden spiser fra bakken tipper jeg "teorien" til @raksha utgår. Det er jo samme "fysikk" i å spise fra skål og bakke (herremin, for en formulering – håper dere følger).

Jeg ville i utgangspunktet bare latt det være. Spiser den ikke fra skåla si, sorry, da får du ikke mat.

Nope, ikke samme fysikk nødvendigvis å spise fra skål som bakken. Så det veldig tydelig på egen hund. De er mye friere om maten ligger løst på gulvet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nope, ikke samme fysikk nødvendigvis å spise fra skål som bakken. Så det veldig tydelig på egen hund. De er mye friere om maten ligger løst på gulvet.

Interessant! Jeg tenker liksom at det er "det samme", siden hunden uansett står omtrent i samme posisjon.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Eksgatehunden her, visste ikke at maten i skålen var til ham, han. Ikke visste han at de tørre kulene var mat, heller. Han ble håndfôret i et par dager, så førte vi hånden over skålen, slapp kulene oppi og simsalabim.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Personlig hadde jeg bare tømt maten på bakken, evt forsøkt med en middagstallerken (som er flat) som en mellomgang, men utover det, putt mat i skålen og la den stå der (med mindre hunden er redd for skålen), det kan ta timer eller kanskje t.o.m. en dag eller to, men med mindre den har traumer rundt skålen så vil den nok spise når den blir sulten nok.

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Min første tanke var at matskålen er for liten. Ja ikke i våre øyne, men i hundens. Jeg har en "liten" frøken her som ikke vil spise (vom og hundemat) om hun ikke får en stor skål. Jeg syntes det var teit med store skåler til så lite mat, så nå har jeg kjøpt veldig lave men ikke så store matskåler fra Europris, og da ble vi begge fornøyd ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hei!
Hva angår vår hund er en mental sperre for å spise fra matskål. Han liker det så absolutt ikke (vann går da fint). Vegret mot å spise fra han var valp, forsøkte mye rart, men fant ut at det å spise fra et lite plastfat gjorde susen. Så det har han gjort de sise 7-8 årene, og han er fornøyd med det. Vil ikke den dag i dag spise fra skål om ikke maten blir bløtet ut.

Så vil tro du skal forsøke som nevnt over - prøv å gi maten i større skåler (med lav kant om hunden er liten), og forsikre deg om at ikke hunden er redd. Vi mistenkte også vår var redd da vann- og matskål var plassert i et "stativ", men det var han da altså ikke.
Ellers kan du prøve å bløte ut maten med kokt vann (vent til maten er blitt avkjølt) eller å la det stå til hunden blir sulten nok så den spiser av egen fri vilje :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tilbake til start i trening av utgangsstilling og fot har Edeward fått IVEREN og GLEDEN i å utføre tilbake. Godisen har haglet og det har hjulpet. Hans aversjoner mot øvelsen er borte. Han har gitt meg på tom hånd mot å få kastet leke også. Tilbyr utgangsstilling og går klisterfot hver gang jeg har mat i hendene. Det er helt klart fremgang, på tross av å ikke egentlig være fremgang. Vi er tilbake på et punkt vi kan jobbe oss videre fra, men jeg tør ikke tøye strikken på en stund. Pengene må ligge på bordet ved bestilling en god tid fremover fordi tilliten er tynnslitt etter alle de hånlig nedlatende forsøkene på å narre ham til å utføre uten garantier om lønn. ..men han er IVRIG og GLAD igjen, og det er bra!  Ny milepæl: blir sittende ved kasting av apport - mens jeg har Vom i høyre hånd. Fremskritt det også. Han er så ivrig på å fly etter leker i bevegelse, der har jakten trumfet mat til nå. Små skritt. 
    • Da har vi entret en fryktperiode. Den som skulle starte ved 6 mnds alder startet plutselig i dag, 7 mnd og 8 dager gammel. Henger på greip med stor rase, tregere utvikling.  Han ville PLUTSELIG ikke entre bussen. Han som ELSKER buss! Bussjåførene elsker ham også, for han står som et skolelys og logrer ivrig og glad når de svinger inn på holdeplassen. Han bykser like glad og ivrig ombord. ..et. Bykset. Har bykset. Har elsket buss. Nå ville han IKKE gå ombord, helt plutselig. En hyggelig medpassasjerer tilbød seg å løfte ham ombord, noe Edeward satte STOR pris på, og takket mannen for i flere minutter etterpå. Ikke sett ham så takknemlig siden han oppdaget paraplyens funksjon.  Heldigvis er bygdebussen et samfunn, fullt av hundefolk, og alle de nærmeste trådte hjelpsomt til og var hyggelige og pratet og koste med ham, noe han ble kjempeglad for. Han elsker oppmerksomhet fra fremmede mennesker som elsker hund. It takes a village to raise a puppy. Ingen setback til fair of stairs da vi skulle av igjen, heldigvis. Spent på hva annet som plutselig blir skummelt fremover. Han får ikke relapse på trapper, og det neste skumle bør heller ikke bli heis. Han er for stor og tung til å bæres. I tillegg har han så ekstrem separasjonsangst, han kan ikke være hjemme alene unntatt når han er så utslitt at han MÅ sove.  Dette blir spennende fremover. Håper det går fort over igjen.  Utgangsstilling på tom hånd har forøvrig bedret seg litt. Den er langt fra bra, men det hender han gjør det for å være snill med meg, og legger ingenting imellom når han tydeliggjør at dette er en act of kindness fra ham til meg. Han har forstått at det gjør meg glad, så han belønner meg med utgangsstilling på tom hånd for å vise at han setter pris på adferden min innimellom. Kanskje blir det bronsemerket en dag. Kanskje. 
    • Ja her er det nok å jobbe med, det er helt sikkert 😅Hun er blanding mellom cavalier og puddel (det ligger noen bilder på instagram under lindaoglilje hvis noen vil se, har ikke lyst til å legge ut så mye her ettersom jeg bare har henne på prøve). Jeg kjører en Prius og buret står i baksetet, så tror ikke det er bilen som er problemet. Det er nok heller tidligere erfaring med bilkjøring som gjør dette et stressmoment for henne. Men hun er utrolig lydig da, så hun hopper inn i bilen når hun får beskjed om det. Hun er veldig søt når hun ikke er stressa, men det er jo sånn ca. én time i døgnet 😅 Men hun har bare vært hos meg en uke så hun trenger nok enda litt tid på å lande helt.
    • Morsomt med småplukk å jobben med😅Enig med @simira, ta det helt tilbake til start. Hvilken rase(r) er hun (noen er jo kjent for å ha et litt høyere stressnivå enn andre)? Og hvilken bil har du? Udyret mitt synes bilkjøring er helt ok i min kompakt suv (der tar hun hele bagasjerommet, så ikke plass til bur, men har lastegitter); men hun hater å kjøre bil om vi låner type stor kassebil der hun må være i varerommet. Stressnivået går til himmels. Gjør det hele lystbetont med bildøren åpen og motoren av i begynnelsen, om hun er mottakelig for sitt/bli kommando eller bare be henne hoppe opp i bilen (om hun ikke er så liten at hun må løftes inn da). Babysteps og alt det der, masse lykke til!
    • Oof, det gjorde vondt å lese! Og jeg tror slett ikke hun nødvendigvis er trygg selv om hun er rolig da. Jeg ville faktisk vurdert å prøve å starte på scratch med burleker og positiv assosiasjon til buret som IKKE medfører timesvis med passivisering. Og ut fra det lille jeg vet så langt så er jeg helt sikker på at du klarer å få til dette når hun etterhvert får oppleve mer frihet, aktisering og meningsfylte oppgaver!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...