Gå til innhold
Hundesonen.no

Jogging med ung hund


Recommended Posts

Skrevet

Samboeren min er "under opptrening", og er derfor begynt å jogge igjen. En av grunnene til at han ville ha hund var at han ønsket en treningskompis som kunne jogge sammen med seg.

Meesha er nå 5,5 mnd. gammel, og har vært med på joggetur med sambo noen ganger. Sambo har hver gang spurt meg om det er ok at han tar han med, for han vet hvor hønemor jeg er. Det er kanskje også litt hønemor av meg å opprette denne tråden, men jeg vil være helt sikker.

Er det ok for en 5,5 mnd. gammel hund å bli med på joggetur en-to dager i uka (enkelte uker ingen ganger)? Det er snakk om en joggetur på tilsammen ca. en halvtime, langs asfalt, flat vei. De går aktivt i starten, jogger 10 min., har pause i fire minutter, jogger i fire, pause i fire, jogger i fire, også går de "ned".

Jeg tenker at man må se an hunden, men selvfølgelig tenker jeg på leddene læll. Meesha henger godt med, virker til å like joggeturene godt, og ang. intensitet og lengde på turen er det sambo det står på og ikke hunden, etter det han sier.

Er dette ok?

Skrevet

Jeg vil mene det er ok. Fordel om unghunden/valpen kan løpe løs, og selvsagt ikke de lengste turene helt i starten.

Han kan dessverre ikke løpe løs siden vi bor i sentrum, og joggeturene som regel foregår her. Men jeg skal foreslå det for samboeren min, at han kan ta han med seg litt avsidesliggende steder og kneppe på langlina, dersom vi får lånt oss en bil.

Turene er ganske korte. De vil ikke overstige en halvtime før Meesha er fylt året (og gjerne røntget i hue og ræva).

Skrevet

Kan de ikke jogge på grus/skogbunn? :)

Men ja, det er nok ikke skadelig med så lite, men grus er selvsagt å foretrekke, både for hund og eier :) Dere bor jo fint slik dere kan gå opp Løvstakken? Å gå fort/jogge opp dit er jo mye bedre trening for samboer, hehe :D

Skrevet

Jeg vil fortsatt mene det er ok. Tror altfor mange overdriver hvor forsiktig man skal være med valper/unghunder, men til en viss grad skal de få styre tempoet selv. Holder hun tempo til samboeren din uten problemer, ville ikke jeg vært noe bekymret. Når jeg sier løs, så er det fordi hun ikke skal trekke så mye i den alderen, men hun kreperer nok neppe av det heller :P

  • Like 1
Skrevet

Så flott å få disse tilbakemeldingene! Godt å vite at vi ikke gjør noe "skadelig" for hunden. Grus eller lignende underlag er selvfølgelig å foretrekke både for store og små. Det er bare ikke så enkelt å komme seg dit når vi bor i en asfaltjungel uten bestandig tilgang på bil, og sambo helst jogger sent på kvelden :)

@Ane Jeg skal foreslå Løvstakken for sambo. Jeg har bodd i Bergen et halvt år og er enda ikke såpass kjent at jeg vet hvor det er, hehe :D OT, men: gå tur der sammen en dag? Så får jeg sett litt!

@Marjan Han holder tempoet godt, går visstnok uten å trekke, men likevel med mye energi og "power" om du skjønner. Vi er så nøye vi bare kan på at han ikke skal trekke i båndet :P

Skrevet

@Ane Jeg skal foreslå Løvstakken for sambo. Jeg har bodd i Bergen et halvt år og er enda ikke såpass kjent at jeg vet hvor det er, hehe :D OT, men: gå tur der sammen en dag? Så får jeg sett litt!

Har aldri bodd i nærheten, og gått på Løvstakken den siden, men det skal da gå noen stier opp fra Danmarksplass :)

Her feks:

http://www.lommekjent.no/ruter/1582597

Skrevet

Jeg jogget med Inya fra hun var fire-fem mnd. Jeg løper mest i en lysløype så underlaget er jo mykt. men det blir en del på asfalt også. Veterinærene der jeg jobber mente det bare var fint for henne :)
(nå skal det nevnes at jeg ikke er noen superatlet, så de første mnd var det tre ganger i uka, ca 2 km hver gang :icon_redface: )

Skrevet

Jeg hadde ikke bekymret meg for turer av kaliberet du skisserer i startinnlegget, selv om de går på asfalt. På sikt med lengre turer og hyppigere løping så er selvfølgelig det beste om det er mykere underlag, evt om det er en veiskulder som hunden kan løpe på, men litt tåler de jo faktisk. Den største utfordringen med lengre turer med løping eller sykling i bånd kan være at hunden synes det rett og slett blir kjedelig med det monotone bevegelsesmønsteret, men det løses jo enkelt med og løpe plasser hvor hunden hele eller deler av turen kan løpe løs, eller løpe med magebelte og sele så hunden kan trekke om den er ivrig og har lyst til det, evt løpe med fleksiline så hunden har litt større bevegelsesfrihet og kan svinse litt mer rundt :)

Guest bikkje1
Skrevet

Enig med de andre. :thumbsup:

Men hva med å bruke et flexibånd? Så kan han vimse litt, gå i grøfta (hvis det er noe, da) og sånt, mens samboeren din løper?

Skrevet

Enig med de andre.  :thumbsup:

Men hva med å bruke et flexibånd? Så kan han vimse litt, gå i grøfta (hvis det er noe, da) og sånt, mens samboeren din løper? 

Har bevisst unngått å bruke flexiline, da vi på valpekurs fikk beskjed om at dette var noe man burde vente med til hunden har lært seg å "alltid" gå pent i bånd. Trekk i flexiline = mer line, ikke sant. Dog utelukker jeg ikke at magebelte, sele og flexiline vil bli brukt etterhvert :)

Han trekker forøvrig ikke, løper ved fot evt. litt foran på slakt bånd :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Skrevet

Det går ihvertfall sti opp til Løvstakken fra Gyldenpris, like bak blokkene :)

Stien fra Gyldenpris går delvis gjennom myr, beware! Men fra "lysløypa" ved Matkroken i Lien er det brukbart hele veien opp, noe gjørmete i perioder, men god sti ellers. Ellers er det stier opp fra Langeskogen/Rema på Paradis, og Grønnestølen og Bjørge.

Anbefaler også Damsgårdsfjellet, få folk, ikke så veldig bratt, mange muligheter for korte og lengre turer! Men da må du vel ta buss. Jeg var en gang på sykkeltur rundt Midtun/Fana/Sandbotn (?), der var det veldig fine veier! Kanskje ikke så langt fra dere.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...