Gå til innhold
Hundesonen.no

Snøreløping


Recommended Posts

Guest bikkje1
Skrevet

Hva er normal lengde på snøreløping (barmark?), og tid?

Også lurer jeg på hvor man kan finne oversikt over slike arrangementer? :)

Ogg: Jeg sliter litt med å få Simba til å gidde å løpe/trekke foran når vi er ute å jogger. Han får løpe løs der det ikke er traffikert eller lignende, men ellers løper han med sele og kobbel foran meg. På starten må jeg ofte dra han med meg, eller så jogger han bare på siden av meg. Men etterhvert så hender det at han virkelig kjører på, og da går det virkelig unna.

Hvordan kan vi trene for at han skal være der fra start? :huh:

Skrevet

Kan ikke svare så mye annet en noen tips til å dra mer. Sliter litt med min også der siden jeg begynte SENT med å ha sele på å la han dra. Han var vell 5 år tror jeg. Først nå er jeg så frisk at jeg kan få til skikkelig trening på dette. Noe jeg har tenkt på er å gire han litt opp i starten med å gjerne si "hvor er ballen". Bruke en løype der jeg legger ball/godbit el. et lite stykke forran i en sving feks. så han ikke ser den. Da tror og håper jeg at jeg får drakraften fremover for at han etter hvert forventer ballen som han er så glad i. Variere med hvor langt fremme denne belønningen ligger. Så fikk jeg med meg samboer til å gå en god tur på nyttårsaftenen og han ville selv ha Ivo og magebeltet. Jeg gikk forran med Ivo og oppmuntret han til å dra og jammen virket det supert. Tross tidenes verste støvhet for mannfolket dagen etterpå så har han sakt seg villig til å være med flere ganger. Tenker da å oppmuntre Ivo videre til å dra og gjerne etter hvert gå lengre og lengre bak og komme med ros og oppmuntrende ord og heller gå frem og klappe og rose enda mer hvis han slakker av. Gi han pause før han blir så sliten at han faktisk ikke orker/vil. dra mer. Kommandere han til å gå på siden når jeg ser at det snart er nok og at jeg ikke kommer til å få den store trekkkraften og lysten resten av turen.

noen tanker fra meg men ekspert er jeg laaaangt i fra :)

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Et på siden tips. Jeg er ikke sikker på om jeg ville hatt hunden til å dra så voldsomt under løping. Jeg har en som drar ekstremt, og han må jeg slippe løs om jeg skal jogge med han hvis jeg ikke vil ødelegge knærne mine fullstendig (blir enten full spurt eller at jeg løper og holder igjen). Litt svak drahjelp er godt når man jogger, men veldig trekking er ekstremt ubehagelig i alt annet enn oppoverbakker :P

Skrevet

Jeg sliter med hunder som drar for mye når jeg løper med de, spesielt whippeten. Det ender med at jeg ofte, i nedoverbakker for eksempel, men også ellers, må bruke krefter på å holde igjen. Det er svært lite effektiv trening, går utover teknikken min, og jeg er redd det skal gi skader. For meg er det viktigst at hundene følger med på meg (ikke vimser og er opptatt av alt annet) og holder mitt tempo. Mer forlanger jeg ikke :)

Skrevet

Huskyen min er og et ******* å jogge med, for jeg må bruke masse krefter på å holde igjen for å holde mitt tempo. Også svimser hun av og til foran beina mine helt plutselig, dustebikkja :lol:

Skrevet

Jeg kan bare glemme å jogge med mine malamuter og. Har ikke sjans til å få stoppa dem når vi er igang nesten, så den turen kan fort bli lang :lol: En på joggetur går greit da :) Drar, men ikke verre enn at jeg har kontroll ihvertfall!

Guest bikkje1
Skrevet

Simba drar aldri "for mye" uansett, siden han er så liten. :P

Men da får jeg prøve å dra med meg noen kjentfolk, og få de til å motivere han osv.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
    • Har ei tispe på snart 2 år. vi har drevet litt med utstilling siden hu var valp fra 4 måneder til hu ble ca 1 år. Den første tiden på treninger gikk det veldig bra , hu er sosial hund utad og elsker oppmerksomhet og byliv. Etter en tid begynte hu å rygge fra dommeren i ringen , kunne sette seg og rygge unna men vi fikk allikevel satt hun opp igjen og fikk bra premier på utstillinger . Helt til vi kom til den 5 siste utstillingen, da gikk det bra første dagen men 2 dagen da vi gikk i ringen gikk det bra helt til vi skulle stille henne opp, hode og tenner gikk fint helt til dommer skulle kjenne mot rygg da rygger hun bakover og klappet med tennene mot dommer .  Så jeg tok en avgjørelse med å si vi trekker oss .. her innså jeg kanskje at hun har jo prøvd å gitt oss tegn litt hele veien med å sette seg og rygge unna, men folk rundt trodde det var kun trass siden hu er en bestemt tispe .  etter dette oppsøkte jeg fysioterapeut og tok MR og røntgen av henne og det ble påvist betennelse på begge sider i lysken/ hoften. Det vi så når fysio skulle gå over hu var at det var tydelig vondt . Men nå i dag 1 år etterpå med gjentatte behandlinger og styrke treninger har hu endelig blitt friskemeldt og vi kan gå tilbake til det normale. Vi har vært med 2 ganger på utstillingstreninger , første gangen gikk veldig bra . Men det var folk som hu kjenner i miljøet fra før  .2 gangen oppsøkte vi nytt sted , hu var veldig glad for å komme og se så mange hunder og mennesker og hu hilste og koste med flere .  Men da vi løpte i ringen og skulle stille henne opp før treningdommeren rakk å ta på henne «snappet « hun . Så da gikk vi ut av utstilling posisjonen ,da gikk hun bort til dommer og damen og nusset og koste med dem.. utenfor ringen er det heller ikke noe problem .  Så nå lurer jeg på om jeg bare skal droppe utstilling helt for hennes del, når jeg ser at det minnesbilde fra smerte fra siste utstillingene sitter i henne så sterkt ..  Hun er jo en fantastisk og glad hund ellers. Vi skal vertfall ha en lang pause og fokusere på  noe annet og bare være hund. Har noen opplevd noe lignende, og er det beste å bare droppe utstilling helt ?
    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...