Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Hvor som helst opp på fjellet hvor det ikke går løyper? Tromsø har jo enorme turmuligheter utover de oppkjørte løypene. Fjellski er sikkert lurt da. Jeg er veldig glad i Kvaløya :) Der er det lett å gå rett ut i fint turterreng fra bilen :)

Skrevet

Vi går mye på Ramfjordmoan, ved travbanen.

Mest i sommerhalvåret da.

Men nå som det er supert skareføre er det nok flott å gå der og lite aktivitet.

Skrevet

Kattfjordeidet, Finnvikdalen, håkøya, finnvika, skulsfjord, sommarøy, simavik, slettaelva (opp utenfor løypene), rødtind og dalen nedenfor - det meste er kanon bra nå på skara :)

Skrevet

Fordel med bil om du skal komme deg litt unna sure skiløpere i kondomdress... :Grin:

Men har du det så er det mange fine plasser.

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Er ikke fra Tromsø, så vet ikke helt hvordan man kommer seg til gode steder. :/

Kanger gav mange gode tips:

Kattfjordeidet, Finnvikdalen, håkøya, finnvika, skulsfjord, sommarøy, simavik, slettaelva (opp utenfor løypene), rødtind og dalen nedenfor - det meste er kanon bra nå på skara :)

Kjør til et av stedene, se deg ut et sted det ser fint ut, og så går du og utforsker området :) Det er mitt beste tips. Jeg er heller ikke fra Tromsø, men bodde der noen år, og det er veldig lett tilgjengelig turterreng der om du vil gå utenfor sti/løyper :) Er det skare nå, så er jo alt dette veldig lett tilgjengelige steder (litt bratt noen steder da, så om det er forhold for det bør du passe på ras). Jeg syns det er veldig fint utover på øyene :)

Skrevet

Å gå i Ramfjorden er veldig greit om du vil ha løs hund. Det er vel nesten ikke andre enn hundefolk som går der, samt noen hester, så man får fint gå i fred. Er elg der, så det får man passe på, men ellers har man området mest for seg selv :)

Om du ikke har bil, er det en del småstier på Tromsøya som er fin å bruke. Man trenger ikke gå i hovedløypene og spesielt på dagtid er det lite folk.

Skrevet

Hei!

Har en ung BC som gjeter biler og skiløypere. Vi vil gjerne finne et sted hvor vi kan gå tur og løpe løs. Anbefalinger?

Er ikke spes kjent i tromsø, men om jeg vil gå i fred så bruker jeg gjerne turløyper som utgangspunkt også går jeg bare av løypa og vaser rundt i skogen/på fjellet, det er som regel kjempefint, og gøy og utforske litt og se hva man finner :)

For og finne turterreng plasser man ikke er kjent er ut.no kjempefint, har også en grei app til smart tlf. :)

Skrevet

Hvis du følger skispor/skuterspor så må du nok være forberedt på å møte skiløpere og/eller hundekjørere, bare til opplysning - også inne på moan, håkøybottn osv. Hvis du vil være sikker på å ikke møte folk/hvis du ikke har god innkalling så bør du få deg ski og komme deg ut av løypene.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Den trenger ikke å bli det, og det avhenger av mange faktorer. Dessverre er jo eurasier også en rase som er litt utsatt for nervøsitet og usikkerhet, så da blir det ekstra nøye med disse tingene. Oppdretter og linjer. Sunne linjer både fysisk og mentalt, og foreldre som er trygge og har tidligere kull der valpene jevnt over er stødige hunder.  God sosialisering og miljøtrening - alene, uten den andre hunden. Vi hadde en fryktaggressiv hund da vi fikk valp, vi gikk ikke tur med dem sammen det første halvåret for at valpen ikke skulle lære av den voksne. Valpen må lære å gjøre alt på egenhånd, og vennes til ulike miljøer og situasjoner. Er du alene, eller har du familie som kan hjelpe til? Hvis ikke kan det bli krevende å lufte, trene og sosialisere både en valp og en voksen hund hver for seg. En annen ting er to hunder av motsatt kjønn. Det er jo en ganske stor risikofaktor med stress under løpetid, og dette kan forverre situasjonen både for tispa og hannhunden. Jeg ville vurdert å få en tispe til, rett og slett for å gjøre hundeholdet veldig mye enklere. Det kan være krevende nok med to ellers stabile hunder under løpetid. 
    • Vurdere å skaffe meg en hund nummer 2. Har en voksen labrador tispe fra før av, hun er en nervøs type, litt skvetten og var på lyder og skygger. Ønsker meg en Eurasier, hannhund, men lurer på om denne rasen er av typen som vil adoptere hennes oppførsel og nervøsitet? Eller vil eurasier valpen, siden det er en ganske egen og sta rase, være nærmest uaffektert av det? Jeg ønsker jo ikke å skaffe en hund til dersom den også blir en nervøs hund..
    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
    • Har ei tispe på snart 2 år. vi har drevet litt med utstilling siden hu var valp fra 4 måneder til hu ble ca 1 år. Den første tiden på treninger gikk det veldig bra , hu er sosial hund utad og elsker oppmerksomhet og byliv. Etter en tid begynte hu å rygge fra dommeren i ringen , kunne sette seg og rygge unna men vi fikk allikevel satt hun opp igjen og fikk bra premier på utstillinger . Helt til vi kom til den 5 siste utstillingen, da gikk det bra første dagen men 2 dagen da vi gikk i ringen gikk det bra helt til vi skulle stille henne opp, hode og tenner gikk fint helt til dommer skulle kjenne mot rygg da rygger hun bakover og klappet med tennene mot dommer .  Så jeg tok en avgjørelse med å si vi trekker oss .. her innså jeg kanskje at hun har jo prøvd å gitt oss tegn litt hele veien med å sette seg og rygge unna, men folk rundt trodde det var kun trass siden hu er en bestemt tispe .  etter dette oppsøkte jeg fysioterapeut og tok MR og røntgen av henne og det ble påvist betennelse på begge sider i lysken/ hoften. Det vi så når fysio skulle gå over hu var at det var tydelig vondt . Men nå i dag 1 år etterpå med gjentatte behandlinger og styrke treninger har hu endelig blitt friskemeldt og vi kan gå tilbake til det normale. Vi har vært med 2 ganger på utstillingstreninger , første gangen gikk veldig bra . Men det var folk som hu kjenner i miljøet fra før  .2 gangen oppsøkte vi nytt sted , hu var veldig glad for å komme og se så mange hunder og mennesker og hu hilste og koste med flere .  Men da vi løpte i ringen og skulle stille henne opp før treningdommeren rakk å ta på henne «snappet « hun . Så da gikk vi ut av utstilling posisjonen ,da gikk hun bort til dommer og damen og nusset og koste med dem.. utenfor ringen er det heller ikke noe problem .  Så nå lurer jeg på om jeg bare skal droppe utstilling helt for hennes del, når jeg ser at det minnesbilde fra smerte fra siste utstillingene sitter i henne så sterkt ..  Hun er jo en fantastisk og glad hund ellers. Vi skal vertfall ha en lang pause og fokusere på  noe annet og bare være hund. Har noen opplevd noe lignende, og er det beste å bare droppe utstilling helt ?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...