Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Hvor som helst opp på fjellet hvor det ikke går løyper? Tromsø har jo enorme turmuligheter utover de oppkjørte løypene. Fjellski er sikkert lurt da. Jeg er veldig glad i Kvaløya :) Der er det lett å gå rett ut i fint turterreng fra bilen :)

Skrevet

Vi går mye på Ramfjordmoan, ved travbanen.

Mest i sommerhalvåret da.

Men nå som det er supert skareføre er det nok flott å gå der og lite aktivitet.

Skrevet

Kattfjordeidet, Finnvikdalen, håkøya, finnvika, skulsfjord, sommarøy, simavik, slettaelva (opp utenfor løypene), rødtind og dalen nedenfor - det meste er kanon bra nå på skara :)

Skrevet

Fordel med bil om du skal komme deg litt unna sure skiløpere i kondomdress... :Grin:

Men har du det så er det mange fine plasser.

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Er ikke fra Tromsø, så vet ikke helt hvordan man kommer seg til gode steder. :/

Kanger gav mange gode tips:

Kattfjordeidet, Finnvikdalen, håkøya, finnvika, skulsfjord, sommarøy, simavik, slettaelva (opp utenfor løypene), rødtind og dalen nedenfor - det meste er kanon bra nå på skara :)

Kjør til et av stedene, se deg ut et sted det ser fint ut, og så går du og utforsker området :) Det er mitt beste tips. Jeg er heller ikke fra Tromsø, men bodde der noen år, og det er veldig lett tilgjengelig turterreng der om du vil gå utenfor sti/løyper :) Er det skare nå, så er jo alt dette veldig lett tilgjengelige steder (litt bratt noen steder da, så om det er forhold for det bør du passe på ras). Jeg syns det er veldig fint utover på øyene :)

Skrevet

Å gå i Ramfjorden er veldig greit om du vil ha løs hund. Det er vel nesten ikke andre enn hundefolk som går der, samt noen hester, så man får fint gå i fred. Er elg der, så det får man passe på, men ellers har man området mest for seg selv :)

Om du ikke har bil, er det en del småstier på Tromsøya som er fin å bruke. Man trenger ikke gå i hovedløypene og spesielt på dagtid er det lite folk.

Skrevet

Hei!

Har en ung BC som gjeter biler og skiløypere. Vi vil gjerne finne et sted hvor vi kan gå tur og løpe løs. Anbefalinger?

Er ikke spes kjent i tromsø, men om jeg vil gå i fred så bruker jeg gjerne turløyper som utgangspunkt også går jeg bare av løypa og vaser rundt i skogen/på fjellet, det er som regel kjempefint, og gøy og utforske litt og se hva man finner :)

For og finne turterreng plasser man ikke er kjent er ut.no kjempefint, har også en grei app til smart tlf. :)

Skrevet

Hvis du følger skispor/skuterspor så må du nok være forberedt på å møte skiløpere og/eller hundekjørere, bare til opplysning - også inne på moan, håkøybottn osv. Hvis du vil være sikker på å ikke møte folk/hvis du ikke har god innkalling så bør du få deg ski og komme deg ut av løypene.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
    • Hvor har du det fra??? Mage hunder blir feilaktig kalt for kattedrepere, uten at det er noe hold i det. Ja, hundene våre, uansett rase, har jaktinstinkt i større eller mindre grad, men at ambull er så mye verre enn mange andre hunder, har jeg vanskelig for å tro.  Nå kan jeg uansett fortelle at det gjøres store fremskritt her i huset. Hunden har lært seg å sitte når kattene passerer, og han viser en mye lavere interesse for de nå enn i begynnelsen. Han kan fint ligge rolig i ene enden av sofaen og en av kattene ligger i den andre delen uten at de gjør noe stort nummer av hverandre. Så jeg syns vi er på rett vei 🙂
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...