Gå til innhold
Hundesonen.no

Innlæring av bringkobbelmelding


Recommended Posts

Skrevet

Er ute etter tips og råd om innlæring av bringkobbelmelding - gjerne hvordan du/dere går/gikk frem for å lære hunden din det og gjerne "fallgruver" man lett går i og burde unngå :)

Har boka Rundering i teori og praksis av Cecilie og Morten og det står mange fine tips og øvelser der men vil gjerne lære flere :yes:

Lurer også på en ting ang trening med løsbittet. Jeg leste en artikkel på nett av Morten Egtvedt (link: http://mortenegtvedt.wordpress.com/2008/07/01/brukshundtrening-pa-stuegulvet/) der han skriver om hvordan han trener sin hund hjemme i stua og trener hold fast og diverse andre øvelser med løsbittet. Men en jeg trener sammen med sier at man burde ikke bruke løsbitet i andre situasjoner enn når man trener sammen med figurant fordi løsbittet ikke skal være en "vanlig" apport hvis dere skjønner? Det skal kun symbolisere funn av mennesker? Noen som har tanker om det? Kan man trene div øvelser med løsbitt uten figurant eller er det fy fy for dere også?

Håper dette ble forståelig :rofl:

  • Like 1
Skrevet

Bumper denne jeg :) eneste erfaringen jeg har er gjennom å ha vært mye figurant for ei venninne jeg trener med som skal bytte fra bjeffing til bringkobbelmelding på sin hund - noe som har vist seg å være et vanskelig prosjekt :P

Sent from my iPhone using Tapatalk

Skrevet

Det vi gjorde på kurset var at figuranten satt bare noen meter unna hunden og holdt løsbittet mellom heendene rett over bakken så hunden må senke hodet for å plukke opp løsbittet. Fører ropte på hunden i det den tok løsbittet. Avstanden til figurant økte raskt og etter kort tid kunne den gjemme seg som normalt og hundene forstod også raskt at de skulle komme tilbake med løsbittet.

Noen sa apport for at hunden skulle skjønne hva den skulle gjøre, etter kort tid trengte de ikke å si noe for hundene skjønte det, virka ikke som de blandet det med vanlig apport, men at de skiller godt mellom situasjonene.

Instruktøren sa at så lenge man holder løsbittet nede ved bakken trenger ikke hundene å lære seg å bruke bringkobbelet, for de har lært å plukke opp løsbittet på bakkenivå, så når de senker hodet vipper fastbittet fram og hundene tar det som et løsbitt :) Finnes sikkert hunder som ikke tar det så lett, men det var erfaringa til instruktøren vi hadde :) Jeg er helt fersk, så jeg vet ikke fordeler eller ulemper ved dette i forhold til andre metoder :)

  • Like 1
  • 2 weeks later...
Skrevet

Det vi gjorde på kurset var at figuranten satt bare noen meter unna hunden og holdt løsbittet mellom heendene rett over bakken så hunden må senke hodet for å plukke opp løsbittet. Fører ropte på hunden i det den tok løsbittet. Avstanden til figurant økte raskt og etter kort tid kunne den gjemme seg som normalt og hundene forstod også raskt at de skulle komme tilbake med løsbittet.

Noen sa apport for at hunden skulle skjønne hva den skulle gjøre, etter kort tid trengte de ikke å si noe for hundene skjønte det, virka ikke som de blandet det med vanlig apport, men at de skiller godt mellom situasjonene.

Instruktøren sa at så lenge man holder løsbittet nede ved bakken trenger ikke hundene å lære seg å bruke bringkobbelet, for de har lært å plukke opp løsbittet på bakkenivå, så når de senker hodet vipper fastbittet fram og hundene tar det som et løsbitt :) Finnes sikkert hunder som ikke tar det så lett, men det var erfaringa til instruktøren vi hadde :) Jeg er helt fersk, så jeg vet ikke fordeler eller ulemper ved dette i forhold til andre metoder :)

Takk for svar Frida, hva slags kurs var det du deltok på? :)

Andre som har tips eller triks eller meninger? :ahappy:

Skrevet

Med Era-prikkedyr måtte jeg lære henne å holde fast løsbittet først og så ga jeg det med til figuranten og begynte på kort avstand.

Det er veldig viktig at figuranten holder løsbittet rett over bakken. Det var en del figuranter som ikke gjorde det med Era, men som bare serverte det til henne i vanlig høyde, så Era hadde store problemer med å skjønne fastbittet. Tok figuranten med seg hele bringkobbelet ut i skogen, meldte hun med det, men ikke når det hang rundt halsen på henne ... Når figurantene fikk ned løsbittet, løste det seg fort :)

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
    • Hei! Jeg er ei jente på 23 år. Jeg og min samboer planlegger å flytte hjem igjen til bygda jeg opprinnelig kommer fra. Det er veldig landlig og utrolig fine fjell og skogsturer. Jeg er selv et friluftsmenneske og elsker alt av hengekøyeturer, teltturer, fisketurer og fjellturer. Samboeren min kommer til å være i jobb når vi flytter hjem og jeg skal starte lærerutdanningen min over nett. Vi har derfor snakket om å kanskje skaffe oss en valp til høsten. Vi har særlig sett på golden retriever som et alternativ for oss. Jeg kommer til å få hjemme og kunne ærlig trengt de rutinene som kommer med å ha valp. Samboeren min har ikke hatt egen hund før, men jeg er vokst opp med hund (Schiller støver, finsk støver, mops, malteser, sibirsk husky) jeg har selv vært med på å oppdra disse hundene (særlig huskyen da jeg var litt eldre når vi fikk henne) men sammen med familie. Jeg synes det er vanskelig å skulle vente på riktig timing. Jeg er selv i arbeid akuratt nå og sparer aktivt for å kunne ha råd til en hund i fremtiden. Vil jo såklart ikke gå til anskaffelse av en valp uten å ha nok oppsparte midler til forsikring og uforutsette avgifter. Vi har allerede en katt fra før som har astma som trenger oppfølging og behandling. Det er ikke slik at vi drar så mye på ferier, og om vi gjør det så har det vært hjem til bygda eller på Norgesferie, og da er pus med (han ble vandt til med reising fra ung alder), og det skulle hunden også fått være. Men er det riktig tidspunkt? Det er dette jeg sliter litt med å bestemme. Hvor lenge skal vi vente før vi evt anskaffer oss hund? Bare vet vi når det er tid for ett nytt familiemedlem? Jeg har egentlig allerede ventet tålmodig i 4 år, men det har aldri vært den rette tiden for ett så stort ansvar. 
    • Er det SÅ lett for dem å bytte ut en kjøper da? Som de forhåpentligvis har hatt et par møter med, snakket med og "godkjent"?   De kan faktisk heller ikke bare trekke kjøpet der og da, isåfall kan du anmelde dem for svindel. I motsetning til en del andre lovbrudd i "hundebransjen" mistenker jeg at det også vil bli tatt mer på alvor siden det er et økonomisk lovbrudd og ikke dyrevelferdsmessig.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...