Gå til innhold
Hundesonen.no

Mattilsynet avviser ikke raseforbud av helsemessige grunner.


Recommended Posts

Skrevet

Og dermed har du jo allerede avvist deres erfaring. For DU setter premissene for hvordan de de skriver skal forstås.

Nei, jeg vet jo ikke om de friske hundene som nevnes er unntaket som bekrefter regelen eller om de er resultat av bedre avl.

  • Like 1
  • Svar 252
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Flott at mattilsynet setter fokus på dette, jammen meg på tide. Kanskje enkelte raseklubber virkelig får hue ut av ræva snart. Jeg synes et slikt forbud er 100 ganger mer fornuftig enn det raseforbud

Synes det er flott jeg. Nå har de sagt det, så får vi se hva utviklingen blir, om det ikke påvirker noe så er det faktisk bedre at rasene forsvinner, om den ikke forsvinner fra jordens overflate så ha

Har ikke tenkt å mene noe om saken sånn sett foreløpig, men latterlig dobbeltmoralsk av Mattilsynet all den tid de gir disp fra dyrevelferdsloven på kupering for internasjonale utstillinger.

Skrevet

Ja, det er helt enig med deg i, og jeg er klar over at dette er vanlig. I en rase hvor 11 av 12 valpekull i 2012 ble tatt med keisersnitt er det jo omtrent ingen tisper igjen som kan føde naturlig tydeligvis, og det var i grunn bare tankespinn rundt hvordan man kunne forbedre rasens helse jeg kom med i det innlegget. Å tillate to keisersnitt fører vel mest sannsynlig bare til at alle avlstipsene har to kull hver ved keisersnitt, og så tas ut av avlen. Kanskje man i nettopp denne rasen skulle innskrenket antall keisersnitt som er tillatt? Jeg er usikker på hva som er løsningen for å få bulldoggen til å pare og føde naturlig, men om noen har noen tanker er jeg veldig interessert i å høre. @Mari, du ville jo gjerne at vi "bulldog-motstandere" skulle spørre om hvordan man forbedrer helsen hos bulldoggen, så da spør jeg deg hvordan du ser for deg at bulldoggen skal pare og føde naturlig i fremtiden?

Jeg veit ikke helt om alle de 11 keisersnittene var nødvendige, eller om de blir gjort for "sikkerhets skyld"? Jeg er litt usikker på om tispene faktisk får prøve å føde naturlig, eller om de planlegger keisersnitt? Jeg tror at det ofte er vanen eller politikken å ta keisersnitt, nemlig. Men ja, det vil nok hjelpe å si at 1 keisersnitt, så er det avlssperre på tispene i disse rasene :) Om ikke noe annet, så ville det jo bli født langt færre av de - evt færre som blir registrert.

Skrevet

Men det har jo tidligere blitt gjort et forsøk i forhold til keisersnitt på EB. Jeg husker ikke detaljer, men det var vel slik at EB oppdrettere fikk tilbud om direkte hjelp av veterinær i forbindelse med fødsel for å se om EB kunne føde selv. Det viste seg vel at det ikke var høyere forekomst hos EB hvis de faktisk fikk forsøke å føde selv. Så da er vel spørsmålet om det igjen bare har blitt en trend igjen å ta keisersnitt eller om de som får det faktisk ikke får til fødselen?

  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Hvis han spiser og drikker som normalt og alt ellers er normalt ville jeg sett det an en dag til, og så evt. tatt en telefon til dyrlegen i morra hvis det ikke endrer seg. Kanskje det bare er for kaldt? Det kan også være urinveisinfeksjon. Men generelt hvis du er usikker på helsespørsmål så er det ofte bedre å ta en telefon til dyrlegen heller enn å spørre på et forum.
    • Hei, første gang inne på hundeforum men trenger virkelig råd. Jeg har nylig fått en tibetansk spaniel valp på 9 mnd. han har vært så frisk og rask, spiser og drikker masse, har både bæsje og tissa og leker som bare det helt siden vi fikk han. Men onsdag morgen så tissa han ikke… nå har det gått et døgn og han har enda ikke tissa😰 hva kan være galt?? 
    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...