Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Ikke før jeg har meldt Nix på utstilling, skal hun vist kle fullstendig av seg. Første utstilling er 18 januar, og jeg vil ha henne mer i pels innen den tid. Sånn bortsett fra å legge henne i fryseren og bade i iskaldt vann, så tenkte jeg å gi henne b-vit sprøyter. Spørsmålet mitt er da; Når bør jeg gi og hvor mange før utstillingen i januar.

Skrevet

Fant en annen tråd (elendig på søk, men fant det på google jeg) hvor @SFX hadde svart:

(resten av tråden: http://hundesonen.no/forum/topic/59669-oelgjcr-og-b12/)

a, jeg har forsøkt B12-sprøyte etter modellen som Monab88 (eller rettere sagt hennes oppdretter) skisserte - og jeg så ingen som helst forandring i hundens pelsmengde og -kvalitet i løpet av den tiden, og det skjedde ikke noe drastisk etterpå heller. Jeg tok disse sprøytene før Norsk Vinner da hun var helt nedrøytet, og da jeg stilte henne på My Dog i januar nesten to måneder etterpå var hun fremdeles dårlig pelset/ikke kommet opp igjen. Mens på NKK Bø i februar var hun i full pels igjen. Men nå skal det også legges til at denne hunden blir uanstendig naken hver bidige gang (hun ser ut som om hun har hatt valper hver eneste gang), og alltid har brukt tre måneder fra hun starter å røyte til pelsen er på plass igjen.
Hunder er forskjellig, inkludert røyting og pelskvalitet/-kvantitet.

Det jeg har gjort denne gangen, er at hun får ølgjær, lakseolje og et rått egg over frokosten sin hver bidige dag (med noen hederlige unntak), og det har jeg nå gjort under det meste av røytetiden. Bank i bordet, men foreløpig er hun i hvert fall sort og skinnende i det lille som er igjen av dekkhår her nå. Vanligvis er hun særdeles grå, stivbustet og flassete en god stund. Jeg tror også at hun nå er på vei opp igjen, og altså er ferdig med røytingen og ikke fikk dette dødgråde flassete stadiet denne gangen. Så det er litt ironisk om det stemmer, for da har hun hittil sett verst ut i røytingen når hun ikke har hatt valper, og ser bedre ut nå som hun har hatt valper. Men jeg kan ta feil og at hun ikke er på vei ned, JeanetteH ble vel lurt av Talli som så ut til å være ferdig med røytingen, hun meldte på utstillinger, også røytet bikkja ned enda mer.

Jeg husker ikke hva sprøytene kostet, men det ble over tusen kroner for alle sammen, og jeg får mye lakseolje, ølgjær og egg til de pengene, og hittil ser de ut til å ha fungert bedre - om det er noen sammenheng.

Men min australske valpekjøper hadde fått tips om noe pelstilskudd som skulle gi bedre pelskvalitet, så hun skulle sjekke det ut når hun kom hjem igjen. Noen venner av henne var i ferd med å teste det ut nå. Men det er en kur som en må benytte hele hundens liv, og det tar seks måneder før en ser resultatet, om jeg forsto henne rett. Så det er ingen quick fix.
Det lureste er nok å kjøpe seg chinese crested, eller akseptere at pels kommer og går.

Skrevet

Jeg tenker: deal with it - du har tispe, de røyter og blir avpelset. Sånn er livet. Uta var vel også sånn? Røytet ned ganske heftig? Det er vel ofte som mor så datter, er det ikke? Jeg synes det er ganske drastisk å begynne med sprøyter eller alskens dilldall bare fordi man skal ha pels til utstilling - og å la bikkja bo ute bare for at den skal gro pels er jo egentlig bare slemt.

  • Like 4
Skrevet

Vitaminer er jo ikke magi, det kan kanskje gro litt mer og pelsen kan kanskje bli litt tettere/flottere, men hunden begynner uansett ikke og gro pels før det er på tide. Hverken kulde eller alskens kosttilskudd forandrer på det.

Skrevet

Jeg tenker: deal with it - du har tispe, de røyter og blir avpelset. Sånn er livet. Uta var vel også sånn? Røytet ned ganske heftig? Det er vel ofte som mor så datter, er det ikke? Jeg synes det er ganske drastisk å begynne med sprøyter eller alskens dilldall bare fordi man skal ha pels til utstilling - og å la bikkja bo ute bare for at den skal gro pels er jo egentlig bare slemt.

slapp off, skal da ikke sette henne ut! Og etter det jeg leste av erfaringer så har jeg lagt bort tanken om b-vit. Slenger på litt ølgjær, en eggeplomme, omega3 og lar det stå til :) Blir det pels så blir det pels, blir det ikke pels så får jeg ligge med dommeren og tråkke på labber :P(nei gjør ikke det)

Skrevet

slapp off, skal da ikke sette henne ut! Og etter det jeg leste av erfaringer så har jeg lagt bort tanken om b-vit. Slenger på litt ølgjær, en eggeplomme, omega3 og lar det stå til :) Blir det pels så blir det pels, blir det ikke pels så får jeg ligge med dommeren og tråkke på labber :P(nei gjør ikke det)

GJØR DET GJØR DET, GJENNOMFØR DET :D.

Skrevet

Husker første bikkja mi. Benmel, tangmel (?) - iallfall noe gråish pulver som luktet sjø var noe vi blandet i maten ganske regelmessig, iallfall til unghundene. Samt et egg et par ganger i uka. Hun var så fin og blank i pelsen, atte. Nå skal de vel ha fiskeolje og ikke menneskeversonen av Omega 3, men syns det virker som om du tenker ganke fornuftig, jeg. B-vitaminer kan de vel få uten at det er i sprøyte. Hvorfor er det så dumt å gi hundene kosttilskudd, egentlig? Tar omega3 og vitaminbjørner selv, jeg :)

  • Like 1
Skrevet

Jeg har gitt bvitamin sprøyte til min dalmis :-) Synes å huske veterinæren sa noe om hver 3'mnd. hehe! Og jeg synes det hjalp på pelsen. Og klørne vokste som bare juling.

Om jeg skal tippe så tror jeg at jeg betalte max 300kr for bvit...

Skrevet

Husker første bikkja mi. Benmel, tangmel (?) - iallfall noe gråish pulver som luktet sjø var noe vi blandet i maten ganske regelmessig, iallfall til unghundene. Samt et egg et par ganger i uka. Hun var så fin og blank i pelsen, atte. Nå skal de vel ha fiskeolje og ikke menneskeversonen av Omega 3, men syns det virker som om du tenker ganke fornuftig, jeg. B-vitaminer kan de vel få uten at det er i sprøyte. Hvorfor er det så dumt å gi hundene kosttilskudd, egentlig? Tar omega3 og vitaminbjørner selv, jeg :)

Er det dumt da?

Skrevet

Hvorfor ikke bare gi B-vit tilskudd og Hvetekimolje i foret som hestefolket har gjort i årevis? :P

http://webshop.borjes-tingsryd.se/servlet/us_pyra?wts.PAGE=h_ix3.htm&p=H&%2422301=51154&%24echoLink=51154&%24echoVar=0

http://webshop.borjes-tingsryd.se/servlet/us_pyra?wts.PAGE=h_ix3.htm&p=H&%2422301=51766&%24echoLink=51766&%24echoVar=0 (står den er kun for hester, men jeg har gitt dette til alle hundene mine i årevis og tar meg også en svelg daglig selv, SMAKER KJEMPEGODT! Bare reduser dosen en del, hehe)

Skrevet

De har noe keratingreier med b-vit på iallefall Veso apotek som jeg lurte på å prøve. Keratin er jo viktigste bestanddelen i pels, så tenkte kanskje det ville ha noe for seg for pelskvalitet og mengde.

  • Like 1
Guest Belgerpia
Skrevet

Noen fakta om det å ha tispe:

1. De har løpetid en til to ganger i året

2. Ca. to måneder etter hver løpetid så røyter de HELT NED

3. Sikreste måten å sikre pels til utstilling er å melde på utstilling som er kloss oppi når du forventer neste løpetid, da er bikkja fullpelsa.

Sånn er det bare å ha tispe

Skrevet

Eller så kan man kjøpe puddel. De er bare "nedrøyta" når du har gått berserk med barbermaskina :P

Skrevet

Herregud, drit i ta den tonen. Fullstendig klar over røyting, men en ting man ikke er sikker på, noe jeg regner med du vet, er sykluser til ung tispe som har hatt en løpetid. Sånn er det bare å ha UNG tispe ;)

  • Like 1
Skrevet

Ja siden jeg er totalt blånd burde jeg nok hatt puddel og barbermaskin ;)

Jeg veit klokka er før 12 altså, men jeg fleiper :P Men hvis vi skal være litt såre i dag, så mener du kanskje jeg er blånd som har både puddel og barbermaskin :P

Guest Belgerpia
Skrevet

Øhhh..... nå tror jeg du "hørte" litt feil.......

Men faktum er at tisper røyter ned og det er liksom ikke en dritt du kan gjøre med det. Og hadde hun ikke nettopp løpetid? I tillegg er hun jo ung og hun skal jo skifte pels helt og fullstendig så skal jeg gjette så kommer hun til å bli mer naken nå enn noen gang pga. alder og løpetid. Sånn er det bare.

Poenget mitt er at du får ikke gjort noe med det, du kan ause på uante mengder B-vitaminer og annen dyr moro uten at det har noen effekt på mengden pels eller røyting.

Det er EN ting som kan redusere - eller i alle fall gi en viss kontroll på skadeomfanget og det er nitidig pelsstell - dvs. ukentlig lag for lag kamming med tynntannet kam (skikkelig tynntannet), lag for lag helt ned til huden så man hele tiden sørger for at døde hår blir fjernet, da setter hunden fortere ny underull, røytingen blir ikke så voldsom og bikkja ser bedre ut. IMIDLERTID så vil jeg tro at Nix nå skal skifte alt, dvs. underull OG dekkhår - og den tror jeg ikke du klarer å unngå altså, men for senere så er det ett tips jeg anbefaler og forsøke "rullerende" pels. Jeg hadde det på min groenendael tispe og faren til Noah, de var aldri fullstendig nedrøyta (unntaket var en runde i tenårene).

Skrevet

Ja siden jeg er totalt blånd burde jeg nok hatt puddel og barbermaskin ;)

Eventuelt hannhund *nikke* :-D

Men jeg var fornøyd med bvit injeksjon. Så gidde jeg flytende etterhvert. Føler jeg kickstarta med injeksjon og vedlikeholdte med flytende ;-) Jeg gir også hvetekimolje!

Skrevet

Jeg gir ølgjær fra apoteket (for å få uten druesukker) til min som har et hudproblem som gjør at han tidvis røyter noe forskrekkelig. Det fikser ikke hudproblemet, men gjør at han fortere får tilbake pelsen når det har roet seg. Mulig det begrenser røytingen litt også, jeg vet ikke. Pelsen har biltt tettere og blankere, og klørne sterkere etter jeg begynte med dette, uavhengig av røyteperiodene, så jeg har god erfaring med ekstra b-vitaminer. Men om det hjelper på løpetidsrøyting eller unghundpelsskifte skal jeg ikke si :P

Skrevet

Når jeg hadde Tibbe og stilte så var det veldig poppis med B-vitamin sprøyter.

Det hadde null-nadda-zipp effekt. De røytet når de røytet.

Beste effekten er daglig gjennombørsting til skinnet og ukentlig (om ikke oftere) bad under røyte perioder.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Generelt sett ville jeg forøvrig kuttet ut all hilsing i bånd. Sosialisering foregår enten med båndtur sammen uten hilsing, eller løs med maks to andre hunder om gangen, helst med en båndtur uten hilsing før de slippes sammen. Økt frustrasjon på grunn av forventning til hilsing er sannsynligvis en av de vanligste årsakene til passeringsproblemer og aggresjon mot andre hunder. 
    • Simira har rett – det er stress, ikke rang. Det du beskriver høres ut som en hund som blir overstimulert i møte med andre hunder, og når du tar henne ned, eskalerer frustrasjonen fordi hun ikke fikk gjort det hun ville. Det viktigste nå er å gi henne mindre mulighet til å øve inn adferden. For hver gang hun ypper og hopper på en annen hund, vil hun gjøre mer av det i fremtiden. Så dere må holde større avstand og starte med møter hvor hun kan være rolig. Lang avstand, korte møter(muligens ingen møter), pause FØR hun når det frustrasjonspunktet hvor hun "mister hodet". Jeg skriver mer konkret om å bygge ro her, om dere vil ha en plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/ At den ikke reagerer på ALLE hunder er faktisk greit – det betyr at hun ikke er generelt aggresiv, men at det noen møter trigges frustrasjonen særlig mye. Fokuser på hvilke møter som går bra, og bygg derfra.
    • Dette har absolutt ingenting med rang å gjøre, det er en ren stressfunksjon. Det handler om situasjonen der og da, hva hunden har gjort rett før og tidligere på dagen, hvem som holder i båndet og hvordan de reagerer, den andre hunden og hvordan den reagerer, og sikkert mange andre ting. Igjen, her må hilsing og lek med andre hunder begrenses. Og hvis dette likevel skjer må hunden såklart uansett fjernes fra situasjonen umiddelbart. Jeg ville fått hjelp av en instruktør til å se på og jobbe med dette, så det ikke utvikler seg. Jo flere ganger dette skjer, jo mer øker sjansen for at det vil fortsette, og for at det før eller senere vil bli en konflikt der noen blir skadet.
    • Ja det er pga. stress og frustrasjon. Tror hunden vil opp i rang og finner ikke ut av det. Hunden reagerer ikke på alle hunder. Hvis det hadde skjedd så hadde jeg tatt den med til Vetrinær. Men er usikker på om det er noe fysisk når den kun reagerer på noen av hundene.?
    • Man må såklart ikke, men det kan ofte være greit å utelukke fysisk ubehag ved aggressiv adferd. Når det er sagt høres dette ut som et adferdsproblem. Uavhengig av alder så er det ikke bare å "vente til de vokser det av seg". Hvis en unghund starter med problematisk adferd er det utrolig viktig å jobbe med det, nettopp for å forme den hunden skal bli som voksen. Sånn umiddelbart høres det ut som hunden kan være overstimulert og at dette er et utslag av stress i møte med andre hunder. Hvis dette skjer i hilsesituasjoner eller løs lek med andre hunder så høres det ut som dere må ta ham ut av situasjonen og holde avstand lenge før han når det punktet at dette skjer.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...