Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Pleier utstilling foregå på engelsk? Jeg kan ikke engelsk så hadde vært vanskelig om dommeren snakka kun engelsk.

Er det noen gloser dommerne bruker mye mens man er i ringen? Jeg kunne pugga akkurat de glosene som ble brukt mest under hvordan man løper rundt?

Kan dere sette opp sånn feks. så får jeg begynne på skolen igjen for å pugge gloser.?

sun - sol

car - bil

bird - fugl

house - hus

......... osv. (skjønner at man ikke bruker disse orda da... )

Eller hele setninger som dommeren sier ofte under utstillinger.

Skrevet

Utenlandske dommere (utenom de som snakker svensk og dansk) snakker engelsk på utstilling, ja. Men ringsekretæren vil i 99 prosent av tilfellene være norsk, så er det noe du ikke forstår er det bare å spørre vedkommende. :) Dommeren kommuniserer ikke så mye direkte til utstilleren, det vil stort sett bare være for å si ting som "a round please" (løp en runde i ringen), "up and down" (løp fram og tilbake) også videre. Har du utenlandsk dommer, vil kritikken stort sett alltid være på engelsk. Da får du få hjelp av noen ringside til å oversette kritikken, eller legge den ut på sonen i etterkant så kan vi hjelpe deg. :)

Skrevet

De fleste dommere bruker også "håndtegn" for å vise hva de vil du skal gjøre, da det også som regel er veldig lytt i mange haller/utstillingsplasser, så det er ikke alltid like lett å høre hva de sier uansett hvilket språk de snakker.
Og om du sier "Sorry, I don't speak English", så letter du den jobben for dommeren og ;)

Skrevet

Du kan nok helt sikkert mer engelsk enn du tror. Det er vel de færreste mennesker under 60 i Norge som ikke kan engelsk. At du er svak i engelsk er noe annet enn å ikke kunne engelsk.

Og beste måten å lære på er å bruke språket. Lese engelsk, se engelske filmer uten undertekst osv.

Jeg har stilt ut i mange år og tror ikke jeg har vært nødt til å bruke engelsk i det hele tatt. Er dommeren engelsk vil kritikken være skrevet på engelsk, men den kan du få hjelp til å forstå etterpå.

  • Like 1
Skrevet

Hehe jeg ble overraska en gang på valpeshow - jeg hadde stilt valpen opp, jogget et runde rundt, jogget opp/ned i ringen og stilte opp på nytt. Det var da jeg mottok rosetten fra dommeren, at jeg i noen millisekunder ikke skjønte hva hun sa - helt til jeg innså at hun snakket engelsk. Litt fortumla der jeg sto, klarte jeg å skjønne at hun prøvde å forklare meg at valpen gikk litt trangt med bakføten - og det ville bli bedre med litt mer fart :P I ettertid har jeg jo skjønt at jeg var bra dom - som forventet at en dommer fra irland skulle snakke norsk ^^,

Skrevet

Når jeg var på min andre utstilling fikk jeg god hjelp fra ringsekretæren. han oversatt alt hun sa selv om jeg viste hva hun sa.

også sa han hvordan jeg skulle gå med henne :teehe:

Skrevet

De spør ofte om alder på hunden :-)

alder - age

Ja eller så sier de gjerne "how old" - hvor gamel?

Og noen vil du skal løpe i trekant - Triangle. Men om du følger med på hva de før deg i ringen gjør så ser du fort mønsteret i hva dommeren vil :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Blir det bare kaos om man har katter og hunder sammen i samme hus?  Hva slags erfaring har dere med det?
    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...