Gå til innhold
Hundesonen.no

Røykere nektes plastik kirurgi


Recommended Posts

Skrevet

Jeg er helt enig i at man lurer bare seg selv, men alikevel forstår jeg hvordan det kan skje. Stigmatisering fører gjerne til skam også, og leger er en autoritet. Det er mange faktorer som spiller inn. Synes det virker litt menneskelig å lyve i en slik situasjon egentlig. Like menneskelig som 2ne som blir litt in your face med det. Om du skjønner?

  • Svar 113
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Denne artikkelen diskuteres heftig på FB, og det kan virke som om 90% av røykerne som flyr helt av skaftet i sinne ikke engang har giddet lese det som står der. Dette er kun snakk om plastiske operas

Som eksrøyker klarer jeg lett å kjenne om folk røyker - det går ikke å vaske bort. Det sitter i huden, i lungene for hver pust du tar.

Jeg røyker, holder riktignok på med nedtrapping på vei til å slutte, men jeg syns dette er helt fair. Det er jo ikke diskriminering av røykere fordi vi røyker i seg selv, det er hva røykingen kan gjør

Skrevet

Jeg skjønner ikke at det skal være overraskende at egenerklæring benyttes som dokumentasjon jeg. Det gjelder jo innenfor så å si alle deler av helsevesenet (bare tenk på blodgivere!). Man må rett og slett velge å stole på det pasienten sier om eget liv og livsførsel, med mindre det er sterke indikasjoner på at det ikke er sant. Det handler jo også litt om pasientens autonomi, at man aksepterer at pasienten har kompetanse til å gjøre egne valg og bestemme over egen kropp. Jeg er ikke sikker på om jeg hadde satt pris på å være bruker av det norske helsesystemet dersom utgangspunktet til mine behandlere var at jeg ikke snakker sant, og at de dermed i enda større grad ble gjort til eksperter over min kropp.

Jeg synes for øvrig heller ikke at det er et urimelig krav i det hele tatt.

EDIT: Må bare legge til at det er mye man gjør "galt" som legen er nødt til å snakke med en om. Jeg tror også at det ofte handler om såre tær, man vet veldig godt at man bør slutte med det som er skadelig, enten det er å spise for mye, trene for lite, røyke, snuse eller drikke litt for mye alkohol. Men alle disse tingene er jo risikofaktorer som det er viktig at legen vet om dersom man skal opereres eller behandles for noe. Jeg tror ikke venninnen min syntes det var noe særlig greit da hun fikk beskjed rett ut om at hun burde gå ned i vekt for å ha en mulighet til å bli gravid, men det er vanskelig å suger coate en sånn beskjed hvis det faktisk er det som skal til for å nettopp bli gravid. Det er da like mye stigmatisering av overvektige som av røykere, og begge deler innebærer dessverre helserisikoer.

Nå skal det sies at selv om man har egenmelding på blodgivere, så blir blodet testet relativt godt for å sjekke at alt er fint før det blir donert bort :P

  • Like 1
Skrevet

Nei, nå er det så mye østrogen og testosteron-damp i denne tråden at jeg går ut :P Når man bes rulle inn for at man kommenterer en logisk fallacy skjønner man det er for mange damer rundt bordet til at man får noe logisk ut av dette. Tjodeluuu :rockettes:

Skrevet

Ja nå begynte jeg å glede meg skikkelig til 11. desember kjenner jeg..... *gulp*

MEN - jeg har tenkt å følge kirurgens råd om at jeg må slutte å røyke tre uker før og aller helst holde opp til minst to uker etter (eller aller helst for alltid) - for jeg har ikke tenkt å gjøre vondt verre kjenner jeg...

Uff nei det er lite å glede seg til...

Trøsten er jo at det blir så fint så etterpå...haha...

Ofte har man jo venta lenge på plastisk kirurgi.

Men jeg kjenner etter 7 uker med dritt nå, og enda minst 5 uker uten aktivitet at det føles veeeeeldig lenge til "etterpå".

Og motivasjonen for neste operasjon innen utgangen av april neste år er lik 0.

Heldigvis er det ofte ingen komplikasjoner, og de fleste blir friske raskt.

Lykke til med din operasjon!

Skrevet

Nå skal det sies at selv om man har egenmelding på blodgivere, så blir blodet testet relativt godt for å sjekke at alt er fint før det blir donert bort :P

Jaja, absolutt, men med tanke på spørsmål om man har vært utenlands, om man er operert eller hvor lenge det er siden man byttet partner MÅ man bare ta svaret for god fisk. Det er jo endel sykdommer som har såpass lang inkubasjonstid at dersom man ble smittet uken før blodgivning vil det ikke dukke opp på de første testene - for eksempel ... Men det er jo en ganske negativ tankegang da :P

  • Like 1
Skrevet

Jaja, absolutt, men med tanke på spørsmål om man har vært utenlands, om man er operert eller hvor lenge det er siden man byttet partner MÅ man bare ta svaret for god fisk. Det er jo endel sykdommer som har såpass lang inkubasjonstid at dersom man ble smittet uken før blodgivning vil det ikke dukke opp på de første testene - for eksempel ... Men det er jo en ganske negativ tankegang da :P

Det er veldig sant! Det skal også sies at dette er noe som titt og stadig blir tatt opp blant bioingeniørene og hvordan man skal legge opp samtalene for at mest mulig skal komme frem..

Feks har man et spørsmål der man spør om man har hatt noen nye sexpartnere.. Og selv om man er gift, og hatt samme elskerinne i 5 år, så anser man vel ikke dette som en ny sexpartner. Men så tenker man kanskje ikke på at elskerinnen mulig gifter sexpartnere relativt ofte og dermed har man en stor smitterisiko hvis man ikke bruker regnfrakk.. Og dette er jo noe som helt klart havner i gråsonen, som kan være viktig og som i tillegg være litt ekkelt å spørre direkte om..

I tillegg så byr jo disse samtalene på en liten utfordring ettersom man må ta opp noen relativt sensitive temaer og da må jo tillitten være tilstede for at den evt kommende blodgiveren skal føle seg såpass tilpass til å være ærlig med disse spørsmålene.. Men som sagt: dette er virkelig noe som stadig jobbes med for å forbedre på hvordan vi skal få til gode samtaler på best mulig måte for både giver og bioingeniøren :)

  • Like 3
Guest Kåre Lise
Skrevet

Gjelder dette generelt i helsevesenet bare sigarettrøyk ja? Det er greit med snus, damprøyk og alskens andre nikotinremedier?

Guest Belgerpia
Skrevet

Uff nei det er lite å glede seg til...

Trøsten er jo at det blir så fint så etterpå...haha...

Ofte har man jo venta lenge på plastisk kirurgi.

Men jeg kjenner etter 7 uker med dritt nå, og enda minst 5 uker uten aktivitet at det føles veeeeeldig lenge til "etterpå".

Og motivasjonen for neste operasjon innen utgangen av april neste år er lik 0.

Heldigvis er det ofte ingen komplikasjoner, og de fleste blir friske raskt.

Lykke til med din operasjon!

7 uker?

OMG

Altså, jeg har liksom planlagt at det holder med 3 uker hjemme fra jobb jeg, og så skal jeg jobbe igjen. Har planlagt noen dager hos venninne for deretter å ta med meg Noah hjem og være i vigør. Jeg skjønner jo at jeg kan glemme joggeturer og langturer, men jeg hadde liksom ikke planlagt å bli helt stillesittende........

Ugh...... jeg har ikke tid til mange uker liksom.............

Er glad jeg bare skal ha denne ene operasjonen og at all annen hud er der den skal være............

Skrevet

7 uker?

OMG

Altså, jeg har liksom planlagt at det holder med 3 uker hjemme fra jobb jeg, og så skal jeg jobbe igjen. Har planlagt noen dager hos venninne for deretter å ta med meg Noah hjem og være i vigør. Jeg skjønner jo at jeg kan glemme joggeturer og langturer, men jeg hadde liksom ikke planlagt å bli helt stillesittende...

Ugh... jeg har ikke tid til mange uker liksom...

Er glad jeg bare skal ha denne ene operasjonen og at all annen hud er der den skal være...

Hadde heller aldri forestilt meg at det skulle bli så lenge uten lov til noen ting omtrent.

For meg ble det jo til sammen 20 dager på sykehus...

Allerede der tok det lengre tid enn jeg hadde forventa.

Men det kommer jo helt an på hvor man fjerner hud, og ikke minst på hvilken jobb man har.

Min type operasjon kombinert med min jobb ( renhold) = 12 ukers sykemelding, helt uavhengig av komplikasjonene jeg har hatt.

Ingen løfting, ingen bæring , ingen bøy og tøy eller turer med ulydige hunder i bånd.

Godt at jeg har en hund som kan oppføre seg da, så tar gubben de andre to når vi går kveldstur.

Har hatt full torso operasjon der de har tatt alt som hang hele veien rundt i en og samme operasjon...

Lurer på om det kanskje forlenger sykemeldingsperioden at man har sårflater hele veien rundt.

Kosta oss i alle fall nesten 12 000 kroner for tempur overmadrass da jeg oppdaget at det jammen ikke gikk an å ligge uten i og med at jeg ligger på en sårflate uansett hvordan jeg ligger.

Det gikk liksom ikke så fint å sove stående... :Grin:

Men summa sumarum, alt tatt i betraktning.

Det er verdt det!

Skrevet

Jeg syns jo mange leger generelt er litt sånn....ehhh.... "legete" :lol: . I den forstand at når det gjelder MYE så er det en tendens til at de tipper hodet fremover og ser på deg litt skrått over brillene med ett øyebryn hevet. Bytt lege, tenker jeg, det finnes jo (i de fleste områder) som regel flere leger å velge mellom :) . Jeg har fått ny og han er dødsrå.

Skrevet

Jeg syns jo mange leger generelt er litt sånn...ehhh.... "legete" :lol: .

eh - takk :lol:

Vi "stirrer", fordi vi ser på pasienten mens vi lytter :ahappy:

Skrevet

Joa, det er vanlig, tenker mer på de som virkelig får folk til å føle at de har gjort noe galt :P . Jeg setter pris på at legen min ser på meg, jeg, men han gjør det på en bra måte :lol: .

Guest Belgerpia
Skrevet

Jeg syns jo mange leger generelt er litt sånn...ehhh.... "legete" :lol: . I den forstand at når det gjelder MYE så er det en tendens til at de tipper hodet fremover og ser på deg litt skrått over brillene med ett øyebryn hevet. Bytt lege, tenker jeg, det finnes jo (i de fleste områder) som regel flere leger å velge mellom :) . Jeg har fått ny og han er dødsrå.

*ler*

jeg får litt følelsen av og til at de gjør det for å VIRKE interessert ha ha ha ha

Jeg er litt lei meg for at jeg skifta fastlege forøvrig, hun var nemlig suveren - men det er så feil vei i forhold til jobben så da byttet jeg..

Skrevet

eh - takk :lol:

Vi "stirrer", fordi vi ser på pasienten mens vi lytter :ahappy:

Min forrige fastlege var sånn som bare stirret i PCen hele tiden. Og timene var av typ

*lete opp og lese alt mulig på dataen*

Snakke litt

*skrive, skrive, skrive, skrive*

Snakke litt

*skrive en hel haug mer*

Og som oftest da bare slenge en resept, sykemelding eller rare konklusjoner til meg. :lol:

Guri jeg er glad jeg har fått en ny en. :ahappy:

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Takk for svar 😁 Har vurdert labrador ja, men litt redd for at den hadde spist alt den kom over 😂  Har absolutt vurdert puddel på nytt, men fra en annen oppdretter. Jeg gjorde mye research og kontaktet flere oppdrettere da jeg fikk min første, men det endte ikke så bra allikevel. Var også ikke klar over at de brune var kjent for å være ekstra gal. Jeg startet en puddelgruppe i området da jeg fikk ham og vi dro på jevnlige treff der, så vet jo at ikke alle er like ikke, men det var en del av guttene som var vanskelige å ha med å gjøre.. så hadde valgt tispe om det ble puddel, tenker jeg. Springer spaniel har jeg ikke sett noe på, har ikke særlig erfaring med den type hund. Pelsstell går helt greit. Alle har jo noe stell. Puddel var ganske mye innimellom, men det var jo ikke verre enn at jeg bare kunne glattbarbere ham om jeg ikke orket en periode. Har også blitt klok av skade og innsett at jeg må prioritere trening på ro ute 🫣
    • Ah perfekt! Takk skal du ha for heads up! Hadde litt guffen magefølelse. Takk for tips, sjekker ut disse nærmere  
    • Nydelig puddel! Selv om du var uheldig med denne så finnes det nok stabile og roligere puddler av begge kjønn. Det handler mye om gener og litt om trening. Men jeg tenker med en gang standard labrador av beskrivelsen din. Det er sjelden mye lyd, de er arbeidssomme, men (som alle raser) tåler en rolig dag så lenge de ellers får det de trenger av aktivisering både mentalt og fysisk. Ellers ville jeg kanskje tatt en titt på springer spaniel, men de kan ha litt lyd. Faktorer som spiller inn er hvor mye aktivitet du ser for deg i hverdagen, og hvor mye pelsstell som er ok. Med puddel er du jo litt vant til pelsstell, så jeg antar det går fint?  Puddel med litt bedre research både på oppdretter og linjer kan jo også være en mulighet. De er flotte arbeidshunder, og det er jo en grunn til at de er brukt som servicehunder - da skal de tåle det meste av ulike situasjoner i ulike omgivelser. Hvis det kun var stresset hos denne hunden du ikke likte med puddelen så ville jeg dratt på noen puddeltreff og snakket med noen oppdrettere.
    • Fine puddelen som var min, for å få litt farge inn her 💚
    • Det er sikkert mer enn nok folk som stiller slike spørsmål, men den som intet våger intet vinner 😇 Jeg skal i løpet av de neste par årene få meg en ny hund, men sitter veldig fast når det kommer til valg av rase.. tidligere har jeg hatt Cardigan Welsh Corgi (fikk henne da hun var nesten 10, så ikke full erfaring her) og Storpuddel fra en oppdretter jeg ikke var helt fornøyd med (jeg ba om en rolig og stabil hund jeg kanskje kunne bruke som besøksvenn, fikk en stresset type som hun ville jeg skulle bruke til agility. Da det viste seg at jeg ikke kunne tilby ham en rik nok hverdag som enslig person i leilighet var hennes råd "legg ham ut på Finn). Jeg har noen ønsker til hund:  * Ikke en utpreget varsler. Vi blir to som er relativt sensitiv for lyd, så mye piping og bjeffing inne orker vi ikke.  * Lettrent hund som jeg kan trene lydighet med. Storkoste meg med puddelen og han ga meg mye suksess og mestring, dette vil jeg ha mer av.  * Stabil mentalitet med mulighet til å sitte i ro ute. Dette hadde ikke puddelen. Han er nå snart 6 år gammel og i nytt hjem, men kan fremdeles ikke stå i ro ute uten å få meltdown. Inne var han helt nydelig.  * Energi til trening, men tåler noen dager innimellom med mindre aktivitet. * Ok størrelse, helst rundt medium/"normal" størrelse et sted. Ønsker lydighet og kanskje sykling innimellom, men ikke så stor at den ikke kan være med overalt ellers (som ut i kajakk, kanskje). * Mulighet for å bo med katt uten at det skal være en reell risiko for at jaktinstinkt tar over.. Har vurdert å gå over til tispe etter dramaet med puddelen. Det virket som det slettes ikke var uvanlig med disse litt høyspente guttene som endte opp med å omplasseres fordi de ble "for mye" og jeg har ikke lyst til å gi gjennom det igjen. Har vurdert puddeltispe, feks. Corgien min elsket jeg, men de beina var utrolig upraktisk innimellom..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...