Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei.

Vet ikke om flere har vært borti dette, men syns det er litt spesielt.

Hunden min vil bare gå på tur når han føler for det. Før ville han gå hele tiden, samme hvor, bare han fikk gå. Super glad. Så begynte han å stoppe, nekte å gå. Først var det bare med meg, men hvis jeg fikk med meg noen, altså hvem som helst, så kunne han gå i flere timer.

Sånn holdt han på, men var han i godt humør så kunne han plutselig være med en dag..

Så begynte han sånn med samboeren min også, som forresten mobbet meg når han ikke ville gå med meg, da fikk pipa en annen lyd ja. Men om min samboer tok med seg noen eller vi gikk sammen så var det null problem.

Nå har vi fått en hund til og nå er han suoer ivrig på tur, elsker det. Noe han egentlig alltid har gjort.

Så, tror dere han syns det var kjedelig, følte seg uttrygg på oss eller hva..?

Skrevet

Mellompuddelen vår var alltid klar for tur når hun var 0-4 år gammel, men etterhvert dabbet turlysten av, særlig på vinteren. Nå gidder hun ikke være med på de daglige rundene hvis de strekker seg til å være lenger enn forbi kvartalet, så storpuddelen får egne turer fordi hun trenger litt lengde på turen.

Men hun er fremdeles med på skikkelige langturer når det blir noen, så jeg tror rett og slett hun har blitt litt bedagelig anlagt med alderen (nå er hun 7 år og selvsagt sofapute) :lol:

Skrevet

ja, prøvd å bare gå jeg og, men får så mange rare blikk og litt dårlig samvittighet, når han står imot på alle 4..

og når vi kommer hjem er han helt i 100, super fornøyd med å tross alt komme helt til postkassa :)

Skrevet

Gåttfred går konsekvent ikke morratur med gubben på hverdager.

Han tror ikke på konseptet tur før kl 7 om morran.

I helgene, da får de frokost og vi pusler litt hjemme før morraturen, og går skjelden før kl 10.

Da er han med.

I starten tvingte vi han på morratur også på hverdager.

Men gikk han løs, så løp han bare hjem ( morraturen går alltid i fjæra ), og gikk han i bånd måtte han trekkes store deler av veien.

Så vi har funnet ut at han vel hverken har nytte eller glede av disse turene.

Han får turer senere på dagen i stede.

  • Like 1
Skrevet

Haha! Da Kuma var liten så gikk hun alltid løs. Da var det mange ganger hun stakk fra oss og løp hjem på egenhånd og stod og hylte foran utgangsdøra for å få noen til å åpne.

Sent from my C6603 using Tapatalk

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei. En 12-ukersvalp skal ikke alene en hel arbeidsdag. Start på sekunder og gå tilbake før den piper. Når dere senere faktisk går ut: spør en nabo, eller la en gammel iPhone ligge i gangen med skjermen på, så dere vet om det er 20 sekunder eller 20 minutter. Jeg har laget en liten iPhone-app for akkurat det: BarkPing. Varsel når den bjeffer. Ingen kamera. Den får ikke bjeffingen til å slutte — den gjør bare at du vet. https://apps.apple.com/se/app/barkping-dog-monitor/id6798404076
    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
    • Velkommen tilbake!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...