Gå til innhold
Hundesonen.no

Din hund for 100 år siden


Djervekvinnen

Recommended Posts

  • Svar 55
  • Created
  • Siste svar

Sånn så Chow'en ut for leenge siden.

Den første Chow'en som rasestandarden ble satt etter så noe lignende sånn ut, men dessverre var den ett dårlig eksempel og var aggressiv.

1895

chow-viii.jpg

Ett bilde fra 1936. En engelsk champion.

BISEnglishCH.jpg

ChowChowUK.jpg

Dette er jo en tegning, men bare for å vise hvor langbente Chow'ene var før. (Se på Chow'ene i bakgrunnen)

thm_ChowChow2.jpg

thm_peterbiegelchowchowc1096.jpg

Og nå skal de se sånn ut.. :)

En Amerikansk Champion

AmericanChampion5.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja.. så ut som at den tidligere CHowen var mer spiss i ansiktet da enn videre fremover. Var de det? Fint eksemplar den første sånn utseendet. Syns du?

Ja, før så var Chow'ene høyere, lettere og hadde spissere ansikt.

Så fikk menneskene tak i rasen og nå er den tung, liten, kortbein og ett ansikt som ser ut som noen har slått dem i fjeset med en panne.. :oops:

Bare pga folk vil at de skal se ut som små bamser. *Sukk*

Det første bildet syns jeg er av en utrolig flott Chow.. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

alle har vel sett utviklingen til schæfer'n, så trenger vel ikke legge ut det.. Men, er det bare meg som syns at ALLE hundene som til nå er lagt ut her, var 100 ganger finere før??

Og spes lab'en som er blitt rett og sleii feit i forhold! :?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

alle har vel sett utviklingen til schæfer'n, så trenger vel ikke legge ut det.. Men, er det bare meg som syns at ALLE hundene som til nå er lagt ut her, var 100 ganger finere før??

Og spes lab'en som er blitt rett og sleii feit i forhold! :?

Skal si meg helt enig.. :) De var faktisk mye finere før.

Men for å ikke spore helt av, men så er det faktisk ganske mangen fine eksempler på Chows nå til dags, det er bare enkelte land som er helt ute å kjører og ikke tenker på hundens helse.

Men kan lage ett nytt topic om det heller. :oops:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men har man egentlig lov å lime inn bilder sånn?

Tør ikke helt, så jeg satser på linker til bilder i stedet:

Dette er den første whippeten som ble champion i England, Ch Zuber (ser ut til at han ble champion i 1889, så det er godt og vel 100 år siden):

http://ynotz0.tripod.com/chzuber1889.jpg

Helt klart en whippet, men ville nok ikke vunnet allverdens i dag... Han skal visstnok ligge bak alle dagens whippets.

Han sønn (som jeg ikke synes ser så verst ut - vi må huske på at de ikke hadde digitalkameraer på den tiden, og folk var nok ikke så drevne på å stille opp hundene sine):

http://ynotz0.tripod.com/chshirleywanderer...andsonzuber.jpg

En annen storvinner fra samme tid:

http://ynotz0.tripod.com/ManorleyMaori.jpg

og hans datter (grøss-og-gru):

http://ynotz0.tripod.com/manorleymaureen.jpg

En kjempefin hund fra 70tallet:

http://home.scarlet.be/~tt910913/silent%20knight2.jpg

Joda, de har forandret seg noe, men ikke bare til det verre - og sjelden til det ugjenkjennelige.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Skal si meg helt enig.. :) De var faktisk mye finere før.

Men for å ikke spore helt av, men så er det faktisk ganske mangen fine eksempler på Chows nå til dags, det er bare enkelte land som er helt ute å kjører og ikke tenker på hundens helse.

Men kan lage ett nytt topic om det heller. :oops:

Dobermennene (heter det det i flertall :?) synes jeg faktisk er blitt flottere med årene...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dobermennene (heter det det i flertall :?) synes jeg faktisk er blitt flottere med årene...

Nå har jeg ikke studert Dober så mye, hverken NÅ eller før, men syns uallefall de som var på bildene over her var finere... Liker litt kompakte muskel hunder... :roll:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

To bilder fra 1935:

http://waterdog.planetaclix.pt/leao.jpg

http://waterdog.planetaclix.pt/trupe.jpg

Her kan man faktisk se at de ikke ble klippet.. :D

Her har dere et bilde av portisen som satte standarden for rasen, Leao:

http://www.portuguesewaterdogs.org.uk/Leao.jpg

Hvis ikke jeg tar helt feil, er hunden på første og siste bilde den samme.. Leao.. :)

Portisen har ikke forandret seg omtrent noen ting siden 1930, men noen oppdrettere avler på hunder med lavere bein. Noe dommere ikke er flinke nok til å luke ut..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dvergschnauzer fra 1899.

Bildet er hentet fra http://www.abiquadogs.com

Jocco_1899.jpg

Noen ennå tidligere bilder kan sees her:

http://www.dvergschnauzer.org/Diverse/dver...nauzer_1896.jpg

De regnes vel med å være den aller første kryssningen mot dvergschnauzer

jøss.... hvor er likheten liksom... :?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dobberen for hundre år siden var hissige, mellomlang pelsete hunder med bredere,kortere hode/snute og lyse tegninger.

Jeg vet hvertfall hva jeg foretrekker...!

Her ser man den øverste fra 1900 og noe, og den siste, fra 2000 og noe..

morritz20v.jpg

tamerlanIzSlavn.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Da har vi entret en fryktperiode. Den som skulle starte ved 6 mnds alder startet plutselig i dag, 7 mnd og 8 dager gammel. Henger på greip med stor rase, tregere utvikling.  Han ville PLUTSELIG ikke entre bussen. Han som ELSKER buss! Bussjåførene elsker ham også, for han står som et skolelys og logrer ivrig og glad når de svinger inn på holdeplassen. Han bykser like glad og ivrig ombord. ..et. Bykset. Har bykset. Har elsket buss. Nå ville han IKKE gå ombord, helt plutselig. En hyggelig medpassasjerer tilbød seg å løfte ham ombord, noe Edeward satte STOR pris på, og takket mannen for i flere minutter etterpå. Ikke sett ham så takknemlig siden han oppdaget paraplyens funksjon.  Heldigvis er bygdebussen et samfunn, fullt av hundefolk, og alle de nærmeste trådte hjelpsomt til og var hyggelige og pratet og koste med ham, noe han ble kjempeglad for. Han elsker oppmerksomhet fra fremmede mennesker som elsker hund. It takes a village to raise a puppy. Ingen setback til fair of stairs da vi skulle av igjen, heldigvis. Spent på hva annet som plutselig blir skummelt fremover. Han får ikke relapse på trapper, og det neste skumle bør heller ikke bli heis. Han er for stor og tung til å bæres. I tillegg har han så ekstrem separasjonsangst, han kan ikke være hjemme alene unntatt når han er så utslitt at han MÅ sove.  Dette blir spennende fremover. Håper det går fort over igjen.  Utgangsstilling på tom hånd har forøvrig bedret seg litt. Den er langt fra bra, men det hender han gjør det for å være snill med meg, og legger ingenting imellom når han tydeliggjør at dette er en act of kindness fra ham til meg. Han har forstått at det gjør meg glad, så han belønner meg med utgangsstilling på tom hånd for å vise at han setter pris på adferden min innimellom. Kanskje blir det bronsemerket en dag. Kanskje. 
    • Ja her er det nok å jobbe med, det er helt sikkert 😅Hun er blanding mellom cavalier og puddel (det ligger noen bilder på instagram under lindaoglilje hvis noen vil se, har ikke lyst til å legge ut så mye her ettersom jeg bare har henne på prøve). Jeg kjører en Prius og buret står i baksetet, så tror ikke det er bilen som er problemet. Det er nok heller tidligere erfaring med bilkjøring som gjør dette et stressmoment for henne. Men hun er utrolig lydig da, så hun hopper inn i bilen når hun får beskjed om det. Hun er veldig søt når hun ikke er stressa, men det er jo sånn ca. én time i døgnet 😅 Men hun har bare vært hos meg en uke så hun trenger nok enda litt tid på å lande helt.
    • Morsomt med småplukk å jobben med😅Enig med @simira, ta det helt tilbake til start. Hvilken rase(r) er hun (noen er jo kjent for å ha et litt høyere stressnivå enn andre)? Og hvilken bil har du? Udyret mitt synes bilkjøring er helt ok i min kompakt suv (der tar hun hele bagasjerommet, så ikke plass til bur, men har lastegitter); men hun hater å kjøre bil om vi låner type stor kassebil der hun må være i varerommet. Stressnivået går til himmels. Gjør det hele lystbetont med bildøren åpen og motoren av i begynnelsen, om hun er mottakelig for sitt/bli kommando eller bare be henne hoppe opp i bilen (om hun ikke er så liten at hun må løftes inn da). Babysteps og alt det der, masse lykke til!
    • Oof, det gjorde vondt å lese! Og jeg tror slett ikke hun nødvendigvis er trygg selv om hun er rolig da. Jeg ville faktisk vurdert å prøve å starte på scratch med burleker og positiv assosiasjon til buret som IKKE medfører timesvis med passivisering. Og ut fra det lille jeg vet så langt så er jeg helt sikker på at du klarer å få til dette når hun etterhvert får oppleve mer frihet, aktisering og meningsfylte oppgaver!
    • Hun har sittet 10 timer i bur daglig der hun kom fra, så hun er forsåvidt trygg og rolig i bur, men det er vel mest fordi hun har lært seg å være passiv der. Hun har også ressursforsvar på liggeplass, og tror helst bare hun vil være i fred når hun går inn i buret (ikke at jeg har bur innendørs uansett, men fikk det inntrykket der jeg hentet henne). Hun har litt problemer den frøkna her 🙈 Men hun er bare 3 år og synes det er veldig gøy å trene, så tror absolutt det er håp for henne.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...