Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei!

Har en unghund på snart ett år. Han er flink på innkalling, men ikke med andre hunder. Ser han en hund så springer han dit, og jeg må hente han. Han er superglad i alle hunder og veldig leken. Er han for ung og valpete til å forvente at han ikke kan oppsøke andre hunder når jeg har han løs? Klarer deres unghunder det? Hvis ja, hvordan har dere trent på det?

Skrevet

Hei!

Har en unghund på snart ett år. Han er flink på innkalling, men ikke med andre hunder. Ser han en hund så springer han dit, og jeg må hente han. Han er superglad i alle hunder og veldig leken. Er han for ung og valpete til å forvente at han ikke kan oppsøke andre hunder når jeg har han løs? Klarer deres unghunder det? Hvis ja, hvordan har dere trent på det?

Mine måtte leve konstant i langline en stund, og trente masse på innkalling. hadde alltid godbiter i lommene og først når jeg viste innkallingen satt når andre var rundt så fikk hun være løs. Var et par mnd med å være streng så hjalp det.

Skrevet

Dersom det er en situasjon hvor jeg ikke er sikker på at Meesha enten kommer til meg eller jeg kan nå han før han gjør noe teit, er han i langline. Det kommer han til å være til jeg er dønn forbaska sikker på at han kommer selv om han ser andre hunder.

Jeg prøver forsåvidt å gjøre andre hunder til en assosiasjon om at da skal man være inntil mor. Hvis vi ser en annen hund "ignorerer" jeg den, men om Meesha begynner å dra mot den e.l., hanker jeg han inn, ber om å gå i kontakt, ber om sitt eller lignende. Han får aldri lov å stå med stramt bånd og nistirre etter andre hunder.

Skrevet

Det har også vært vanskelig å jobbe med oppmerksomheten til Jesper i sånne situasjoner. Han har hatt en tendens til å fly etter settere (settere er jo de morsomste, de løper FORT! Hilsen Jesper). Vi brukte en lang stund langline og ekstra gode godbiter (ordentlige kjøttgodbiter, etc. som han elsker) og så har vi gått bort fra langline i korte perioder på tur. Men så plutselig en dag, hadde jeg glemt langlinen og tok sjansen på å slippe ham sammen med noen andre gårdshunder. Og så kom det en setter. Jesper bråsnudde go skulle til å løpe etter den, jeg ropte på ham (tenkte at det ikke var sjans i havet), og HAN SNUDDE! Og kom til meg. Etter det, har det gått bedre og bedre, og nå er vi dreamteam på inkalling, jeg og Jesper :)

Skrevet

Jeg er sur gammel tante når det kommer til hunder med dårlig innkalling, jeg vil IKKE ha andre bikkjer bort til oss ;)

Når den er ett år så er den iallefall ikke for nå ung til å kunne det, tvert imot nesten.

Jeg ville hatt han i langline til han klarte det, også pga at han løper bort til andre og det kan være irriterende for de dere møter, selv om han er snill ;)

  • Like 3
Skrevet

Han er ikke for ung til og kunne klare det, men det spiller jo ikke så stor rolle, alder har jo lite og si, ting må læres. Første bud er og unngå at han får til og løpe bort til andre hunder, det er jo gøy og selvbelønning i massevis, akkurat det motsatte av det du vil ha om du ønsker innkalling og kontroll.

Langline er en fin ting, da kan du forsøke og rope, og velger han og ikke høre så kan du stoppe han fra og få belønnet seg selv med det han vil og du får hanket han inn. Ellers så er det jo flere ting som kan hjelpe deg her. God kontakt, at hunden har fokus på deg (synes du er spennende og har forventninger til at du betyr gøy), trene på og ignorere andre hunder også i andre settinger, ei sabla god innkalling generelt (altså at hunden har høye forventninger til deg når han hører innkallingsordet). :) Du kan også forsøke og søke på sladretrening, det kan være noe og hjelpe seg med også :)

Skrevet

For hver gang hunden din IKKE kommer når du roper, og får løpt bort til andre, får han masse belønning for å IKKE høre på deg. I tillegg ødelegger du potensielt for andre som trener passering og kontakt med sine hunder.

Kommer han bort til oss når jeg er på tur med begge mine er du heldig om du bare får kjeft av meg, om ikke hundene mine på hhv. 10 og 40 kg går sammen for å ta ham, da den eldste hater valper.

Som flere her sier, ta på langline og aldri la ham ikke få lov til å høre på innkalling. Om du er usikker på om du greier å trene riktig eller finner best metode selv så kan du jo kanskje ta et innkallingskurs? Det finnes mange gode metoder.

  • Like 1
Skrevet

Jeg bruker langline når han er løs ute på tur hvis det er mulighet for å treffe andre hunder. Fungerer greit. Uten langline hvis sjansen er liten for å treffe andre hunder. Det har bare hendt et par ganger på tur uten langline at vi har møtt hunder. Har aldri fått kjeft av eiere. Det første jeg sir er beklager så mye, og tar hunden med meg og går. De fleste forstår. Synes ikke noe om de som kjefter.

  • Like 1
Skrevet

Jeg bruker langline når han er løs ute på tur hvis det er mulighet for å treffe andre hunder. Fungerer greit. Uten langline hvis sjansen er liten for å treffe andre hunder. Det har bare hendt et par ganger på tur uten langline at vi har møtt hunder. Har aldri fått kjeft av eiere. Det første jeg sir er beklager så mye, og tar hunden med meg og går. De fleste forstår. Synes ikke noe om de som kjefter.

men hunden din lærer fortsatt av det, selvom ikke motparten blir sur er poenget. Jeg har en hund som for øyeblikket bare får gå løs i langline, rett og slett for å unngå at hun får lære seg å løpe bort til alle om hun vil.

Skrevet

Min "valp" på 7 måneder vet ikke hva innkalling er engang (er ikke hennes feil da vi har bodd ved siden av e6 og har hatt lite muligheter å trene på det). Nå er det slik at når jeg er ute (har nettopp flyttet) å måkker, koster av bil osv så har jeg henne i langline. Selvfølgelig spurter hun av gårde dersom hun ser noe gøy - og da må jeg bare få huka tak i langlinen fort som f... Er nesten ingen vits å rope henne inn engang - jeg vet at hun ikke kommer. Dette må vi øve sykt mye på fremover, da jeg en gang har et håp å ha henne løs på tur en gang i fremtiden. Men frem til da, så blir det langline på 15 meter som gjelder..

Så jeg henger meg med her jeg - i håp om å snappe opp noen gode råd og tips :)

Skrevet

Skulle uhellet være ute, så roper jeg ikke på han. Jeg bare henter han. Leker han løs f eks med hyttenaboene sine hunder, så nyter det ikke å kalle han inn. Jeg kaller bare på de andre hundene så kommer min kar etter. :-P men en dag bestemte hyttenaboen sin elghund for å ta seg en langtur til skogs. Jeg oppdagt ikke det før begge var borte. Fant de etter en halvtime. Min kar så på meg, så på elghunden og visste ikke helt hva han skulle gjøre. Han labbet etter meg hjem igjen. Elghunden fortsatte. Så det er håp :-)

Skrevet

Jeg bruker langline når han er løs ute på tur hvis det er mulighet for å treffe andre hunder. Fungerer greit. Uten langline hvis sjansen er liten for å treffe andre hunder. Det har bare hendt et par ganger på tur uten langline at vi har møtt hunder. Har aldri fått kjeft av eiere. Det første jeg sir er beklager så mye, og tar hunden med meg og går. De fleste forstår. Synes ikke noe om de som kjefter.

Jeg syns heller ikke noe om løse hunder som kommer bort til meg. Spesielt ikke når jeg går på tur med min ene på 60 kg som er veldig glad i andre hunder, men kan være en håndfull å holde igjen. Jeg syns jeg burde kunne gå på tur uten at andre hunder skal komme bort. Har man ikke kontroll, så slipper man ikke heller.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...