Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg smiler stort når jeg har to hunder som ligger som slakt foran peisen etter en lang tur i skogen uten bånd.

Jeg smiler stort når jeg har vært borte lenge og kommer hjem til dem igjen. Den velkomsten jeg får er vidunderlig.

Jeg smiler stort når Robert skjønner hva det er jeg vil ha ham til å gjøre og får det til.

Jeg smiler stort når Jesper vil kose. Han har en fortryllende måte å kreve kos på.

Jeg smiler stort når Robert vil under dyna mi for å få kos på kvelden. Det er det beste i verden.

Jeg smiler stort når Jesper bare sitter der, ofte med tenna på tørk, og betrakter verden.

Jeg smiler stort når hundene mine klarer å glede andre enn meg selv og mannen, bare ved å være de deilige hundene de er :)

  • Like 1
Skrevet

For en fantastisk tråd! :flowers:

Jeg smiler stort når jeg gjør noe jeg føler er helt innafor (som å danse twist med Imouto), helt inntil Aiko løfter på hodet fra sin sidelengsstilling, setter øya i meg og liksom spør "hva ER det med deg, egentlig?" :lol:

Jeg smiler stort når Imouto danser for meg.

Jeg smiler stor når de løper løse i skogen og går i ett med naturen. At noen vil ha noe annet som turkompis er for meg helt uforståelig. :wub:

1458574_10153485215105301_1174787418_n_z

Jeg smiler stor når jeg våkner med dem i senga og de strekker seg med små lykkelyder og krabber eller ruller seg inntil meg.

Jeg smiler stort når en av dem klukker i søvne.

Jeg smiler stort når de leker med meg på akkurat samme måte som de leker med hverandre.

Jeg smiler stort når Aiko står i lekestilling og jeg lener meg mot henne og sier "skal jeg TA deg litt?", sånn at hun svarer med å trampe med frambeina og boffe henrykt.

Jeg smiler stort når Imouto legger seg på siden og vifter med frambeinet for å vise at hun vil ha kos.

Jeg smiler stort når de forsiktig slikker på barnehender.

Jeg smiler stort når de går fra å være helt ojoj-aktive til å stå musestille med bøyd hode og ta imot kjærtegn fra vilt fremmede.

Jeg smiler stort når de flørter med gutta.

Jeg smiler stort når Aiko korrigerer seg sjøl i utgangsstilling og hopper på plass med rompa. :lol:

Jeg smiler stor bare jeg tenker på dem, jeg. :heart:

Trur vi stopper der... :P

  • Like 1
Skrevet

Jeg smiler stort..

..når de løper og koser seg på tur i skogen

..når Mocca er så glad for å se meg at hun ikke vet hvor hun skal gjøre av seg

..når Mocca er pratsom og kommer med alle pratelydene sine

..når Oskar sovner med engang han kommer inn i en bil (i bil skal man nemlig sove :P)

..når begge to er slitne etter tur og trening og bare vil kose <3

Skrevet

Jeg smiler stor når:

Arthur våker med morratryne og tungen hengende ut. Hver morgen :wub:

Når han krøller seg sammen bak ryggen min i sengen og snorker meg i nakken :)

Når han vil opp i sengen og gir meg "jeg er bare en liten valp, jeg kan ingenting" blikket for å få hjelp. Når jeg VET han egentlig klarer det selv - jeg finner ham i sengen til alle døgnets tider :P

Når han har funnet/stjålet en skatt og bærer den med seg til plassen sin med verdens stolteste holdning :D

Når han gjør meg ufattelig stolt når jeg bruker han i eksponering for hundefobi og han er så flink som jeg aldri har sett en valp være :wub:

Når han inviterer diverse gjenstander til lek som om de skulle vært en hund :D

Og massemasse mer!

Skrevet

Jeg smiler stort når jeg endelig kommer hjem tilGira og hun totalt overfaller meg med rundslikking og hopping og spretting! Og når hun spiller død fordi hun vil hilse på noen eller smake på det su spiser.

Skrevet

Jeg smiler stort ...

... Hver gang jeg kommer hjem og ser den store gjensynsgleden hos Baldrian

... Når Baldrian lager de søteste knurpelyder når han sover :wub:

... Av det superfornærma fjeset hans når han er nødt til å bade :lol:

... Når Baldrian bare setter seg på fanget eller legger seg over skolebøkene mine når han mener at han skal ha oppmerksomhet

... Når han har totalt raptus ute

... Når han legger det super fluffye hode sitt på skakke mens han ser på meg :lol:

... Når han stapper hele trynet sitt i snøen for å snuffe

... Og ikke minst når han er verdens største kløne!

021_zpse0302fbb.jpg

*sukk* Verdens søteste guttebass!

  • Like 1
Skrevet

jeg smiler stort når jeg tenker på han.

jeg smiler stort når han klovner.

jeg smiler stort når jeg kommer hjem og han ikke vet hvor han skal gjøre av seg.

jeg smiler stort når han smiler.

jeg smiler stort når hopper i sofaen og vil kose, selvm han hopper ned etter 2 min igjen.

jeg smiler stort når han dasker meg med labben for å få kos.

jeg smiler stort år han begynnerå fajse, tulle og rulle på tur, da er det tydelig at han koser seg

363c4aace96562f8b28a3faedc5e0f1d_zpsbaf1

og jeg smiler virkelig stort når vi er på fjellet sammen, den følelsen jeg har da er ubeskrivelig, å se han i sitt rette ellement er helt fantastisk, å det å få dele det med han varmer meg så!

feed3d09ffbd93036e7a152f7676a6d5_zps25a8

  • Like 1
Skrevet

Jeg smiler stort når:

401618_10151337071326327_1827234301_n.jp

- Nora hinter om at hun er sulten :ahappy:

599252_10151988113151327_1208125796_n.jp

600495_10151667028086327_2087218836_n.jp- Jeg ser gleden Nora og Leah har av hverandre :ahappy:

558351_10150761295086327_1287616869_n.jp

- Av erte-Norris som vil at jeg skal late som jeg prøver å ta pinne-dingsen hennes :ahappy:

556739_10151533132341327_1933006404_n.jp

316559_10150395063411327_313698096_n.jpg

- Når Norris stopper og lurer på hvor jeg blir av hen på tur, selv om hun aldri er utenfor synsvidde :ahappy:

300684_10150400608926327_1692378882_n.jp

- Når Norris mener hun fortjener belønning, og at det er helt normalt å forsyne seg selv :P

296022_10150400608691327_630450798_n.jpg

196718_10150169461406327_5346891_n.jpg

- Av å få se henne jobbe :heart:

48156_10151577108421327_1565093164_n.jpg

- At puddærn åpenbart syns at størrelse teller :P

4801_123830911326_4091474_n.jpg

44373_465734046326_2893039_n.jpg

- Å leke med med Nora, selv om hun til tider er små-voldelig :P

Skrevet

post-478-1384300872,8753_thumb.jpg

Hver eneste gang jeg ser samspillet mellom hundene våre og barna våre. Hvor enormt mye de betyr for hverandre, og hvor mye glede de har av hverandre og at jeg er så glad for å få se det ♥

  • Like 1
Skrevet

Jeg smiler stort

- når Linux løper i kornåkern hos svigerforeldrene (litt ulovlig;) og ikke er høy nok til å se over kornet så han må hoppe som en kenguru for å se, og utenom det ser jeg bare den hvite fanen på halen hans som farer fram og tilbake

- når vi kommer hjem, han kommer ut i hagen, og har farer rundt som en rakett, i varierende "baner" rundt busker og trær (egeninitiert agility?) og bare nyter at han har fått hage...

- når vi får til ting som vi ikke er så gode på, som å passere andre hunder uten å stresse seg opp, eller å få besøk uten å gå fullstendig bananas (av glede og/eller andre følelser, avh av besøket)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...