Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei! Dette er en tråd for de som har, liker, vurderer, og er interessert i rasekatter.

Jeg kan starte med å fortelle at jeg heter Charlotte, og har egentlig ikke hatt noen stor interesse for katt før i 2012. Da ble jeg introdusert for Norsk Skogkatt via min kommende svigerinne. Hun driver oppdrett av rasen, og har fem hunnkatter hjemme + tre hunnkatter i fòr hjem. Etter å ha tilbragt masse tid og fått delta i oppveksten til tre kull har jeg forelsket meg i rasen. Jeg har også fått opp øynene for at det innenfor katt er viktig med seriøst oppdrett, og det er faktisk ikke så ulikt fra hundeverden.
Jeg har fått være med på to katteutstillinger i år, og fått et innblikk i kattens utstillingsverden. Veldig interessant.

Selv har jeg ingen katt ennå, men planen om en Norsk Skogkatt er ikke langt frem i tiden. Enn så lenge koser jeg meg med de flotte kattene i katteriet til min svigerinne :)

Noen her som har rasekatt? Som driver oppdrett og/eller utstilling?

Her er noen NFO bilder også - vår vakre nasjonal katt.

post-12719-0-70681500-1383770088_thumb.j

post-12719-0-57741700-1383770123_thumb.j

post-12719-0-46084600-1383770296_thumb.j

  • Like 2
  • Svar 127
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Jeg tror forresten at jeg følger deg på Instagram.. Tigris er skikkelig fin, og datteren Gabriella er også vakker Lille Gabriella ca 13 uker gammel på bildet.

Maine Coon Har et lite oppdrett. Registrert i to forskjellige forbund (FIFé og TICA), sitter som leder i den norske raseklubben, hatt to kull, hovedfokus på å kombinere kjente showlinjer med mer uk

Vi har en herlig bengalpus ved navn Zelda. Vi har henne på helfòr, så etterhvert blir det små Zeldakopier å oppdrive.

Posted Images

Skrevet

Jeg har to skogkatter, har ei god venninne som er oppdretter :) Vi har stilt ut litt, og har lyst til å stille ut neste år :) Maane er utstillingsemnet av de to jeg har :)

Kopierer bare fra kattetråden :)

Min aller første katt er (N) Vargskogens Maane NFO ns 03 22, født 30.10.10

Maane er like snill og vennlig som hun er vakker. Hun er ikke kjempekosete, men kan godt ligge en stund på fanget. Hun har akkurat lært seg å fange mus, så hun må sikkerhetsklareres før hun kommer inn :P Hun tok til seg Hydra som sin egen kattunge og har alltid hatt en morsrolle ovenfor henne. Hydra lå og pattet på henne lenge etter hun kom til meg, og Maane koste seg med det :) Maane skulle egentlig få et skogkattkull nå i år, men hun tok saken i egne poter, sneik seg ut og fant en kjekkas av en huskatt. Maane kommer når jeg roper på henne og er min lille øyensten, hun kommer alltid til å være spesiell for meg :) En av mine beste venner er oppdretter av henne og Hydra.

20121214-IMG_2388_zps61155334.jpg

e041c83ef9_zpsd3dbff00.jpg

(N) Vargskogens Hydra NFO n 09, født 16.04.11

Jeg hadde snakket med oppdretteren til Maane om å ta over en av hennes voksne katter og reiste bort for å hilse på de. Den ene katten hadde et kull med kattunger, og da vi satt der og snakket så sovnet Hydra i armene mine. Lille, vakre Hydra :wub: Oppdretter sa jo selvfølgelig at det hadde ikke Hydra gjort hos henne, så det virket nesten litt som hun valgte meg. Slik tolket jeg det ;)

Hydra og Maane har et nært og fint forhold, og da Maane begynte å få tegn på fødsel lå Hydra i kassen med henne og holdt rundt henne. Veldig fint å se samspillet mellom de to :heart:

Hydra er en rar katt. Hun liker å være for seg selv, og hadde hun vært et menneske hadde hun nok vært litt emo, og en person som gikk mot strømmen uten å bruke veldig mange ord :P Hun vil helst være inne og sove, om jeg slipper henne ut utgangsdøra løper hun rundt huset og inn soveromsvinduet :P

20130106-IMG_2622_zps550ba40d.jpg

20121217-IMG_2480_zps9f217b92.jpg

Begge to på utstilling

384346_10151026829215591_336648522_n.jpg

  • Like 3
Skrevet

Skal ha sibirkatt en gang i tiden! Skal også etterhvert når tiden er inne, teste meg i et testhjem da jeg er allergisk. Ikke noe voldsomt, men har ifølge blodprøve testen mest allergisk mot katt, selvom jeg reagerer mest på støv (som var det jeg var minst allergisk mot sammen med timotei). Har nok noe med at jeg e roppvokst med katt at jeg reagerer lite på dem. Allergitabletter er min beste venn, og jeg lever pr dag dato med 2 skjønne huskatt kattunger av stort sett ukjent opphav. (vet hvem mora er) Samt beaglesaken.

Skrevet

Vargskogens Tigris er far til den yngste hunnkatten hos min svigerinne. Hun er fortsatt bare en kattunge :) Verden er jaggu liten. Har truffet hun som driver Vargskogens også så vidt, ei trivlig dame. Både Maane og Hydra var svært vakre, er litt svak for sølv jeg ettersom det er det min svigerinne avler mest på. Har kun en katt som ikke er sølv, hehe.

Skrevet

Ja, Tigris skulle egentlig på date med Maane, men hun likte han ikke :( Så da hun kom hjem fra kjærlighetsferie klarte hun på mystisk vis å snike seg ut og finne seg en rød bastardkjæreste. Ble pene barn, men ikke helt planlagt at de ikke skulle være rene skogkatter ;) Ja. Christin er veldig hyggelig :)

Skrevet

Jeg tror forresten at jeg følger deg på Instagram..
Tigris er skikkelig fin, og datteren Gabriella er også vakker :)


Lille Gabriella ca 13 uker gammel på bildet.
79316.jpg

  • Like 6
Skrevet

Vi har en Britisk Korthår-jävel på 1,5 årsom biter og klorer verre enn bikkja mi når a var 9 uker gammel :P Hadde han vært bikkje ville han vært avlivet pga gemytt, men på katter er det vel ok å bare gå utilsiktet til angrep på folk og bite :aww: Jeg har hatt lite å si i oppdragelsen så jeg skylder på familien :lol: Søt er han :ahappy:

Skrevet

Så mange fine katter! :) Min drømmekatt en dag en main coon. Syns de er kjempeflotte, også beskrives de så fint! Skogskatt kunne jeg gjerne tenkt meg også.

Blir ikke katt før jeg har et fast sted å bo. Passer ikke inn i livet mitt som det er nå.

Skrevet

Så mange fine katter! :) Min drømmekatt en dag en main coon. Syns de er kjempeflotte, også beskrives de så fint! Skogskatt kunne jeg gjerne tenkt meg også.

Blir ikke katt før jeg har et fast sted å bo. Passer ikke inn i livet mitt som det er nå.

Skogkatt, ikke skogskatt :ahappy:

  • Like 2
Skrevet

Vil ha, vil ha maine coon! Nærmeste jeg kommer rasekatt nå er det kreket her! Meeen, han ble funnet på gata så gudene vet hva han er for noe ;) Utstilling har vi vært på og, da satt han innerst i et hjørne og freste som en gærning! Det ble med den ene gangen gitt..

231096_1064165724029_3262_n.jpg

  • Like 2
Skrevet

Gamle naboen min hadde et par siamesere som jeg pleide å passe. Utrolig kule, men sære dyr!

Er selv svak for utseende til Bengal tror jeg det er, møtte en sak i et byggefelt her en gang, fy fader for en pen katt! Og for en my pels! :wub:

Skrevet

Ja, bengaler er mye finere i virkeligheten enn på bilder :D Elsker den dype rødbrunfargen de får.

Jeg har en forkjærlighet for spisse hodeformer, slik som skogkatten og siameser og orientaler. Perser og britisk korthår, ja.... Skal ikke tråkke på noen tær, men kommer nok aldri til å ha en sånn :P

  • Like 1
Skrevet

Jeg drømmer om å eie en orientaler en dag!

Siameser, abyssiner og Peter bald :D men min kjære liker den ikke i det hele tatt ;p

Siameserer er jeg også veldig fascinert av, de er fine. Tror de er min nest favoritt etter Skogkatten. Peterbald har jeg faktisk ikke hørt om så tok et lite googlesøk. Minnet meg om siameser og devon rex. Hva er opphavet til rasen egentlig?

Skrevet

Jeg har "alltid" ønsket meg en Devon Rex. Eller 2. Men det ser ut som det blir med drømmen. Sambo liker ikke katter :(

Pappa liker heller ikke katter, men min lillesøster har en katt som han forguder :P Tror det er litt med at de skal være så matcho og katter er liksom en litt feminin greie. Hund er mer mandig. Du får prøve å dra han med deg på besøk hos en oppdretter eller en utstilling, kanskje han forandrer mening? :)

Skrevet

Maine Coon :wub:

Har et lite oppdrett. Registrert i to forskjellige forbund (FIFé og TICA), sitter som leder i den norske raseklubben, hatt to kull, hovedfokus på å kombinere kjente showlinjer med mer ukjente "nye" linjer for å bygge opp en helsemessig mer robust rase, uten å miste rasetypiske karakterer.

Vanskelig rase å drive oppdrett av, fordi den har blitt så ekstremt populær de siste årene, og "alle" skal avle på dem, og det er lite interesse for samarbeid mellom oppdrettere. Men jeg håper den bølgen gir seg snart, og at ting blir bedre framover. Dette er hvertfall noe jeg brenner veldig for!

Må bare legge ved et bilde av en av mine tidligere katter, Lilo. Hun lever dessverre ikke lengre, men hun var HELT spesiell, og selve forklaringen på hvorfor jeg elsker denne rasen så høyt. Vakker utenpå, og helt ubeskrivelig vakker på innsiden. :wub::icon_cry:

297247_2391296828203_1922656_n.jpg

  • Like 6
Skrevet

Når jeg skal ha ny katt, så skal jeg ha en burmeser. Nå har jeg tre huskatter, Tåff, Zoid og Fluffy. Zoid og Fluffy er to langhåra frøkner som jeg tok til meg da de trengte nytt hjem, Tåff har jeg hatt fra han var kattunge.

Har også hatt en halvt burmeser som eksen fikk lov til å beholde; Orion. En herlig, herlig guttepus.

Skrevet

Maine Coon :wub:

Har et lite oppdrett. Registrert i to forskjellige forbund (FIFé og TICA), sitter som leder i den norske raseklubben, hatt to kull, hovedfokus på å kombinere kjente showlinjer med mer ukjente "nye" linjer for å bygge opp en helsemessig mer robust rase, uten å miste rasetypiske karakterer.

Vanskelig rase å drive oppdrett av, fordi den har blitt så ekstremt populær de siste årene, og "alle" skal avle på dem, og det er lite interesse for samarbeid mellom oppdrettere. Men jeg håper den bølgen gir seg snart, og at ting blir bedre framover. Dette er hvertfall noe jeg brenner veldig for!

Må bare legge ved et bilde av en av mine tidligere katter, Lilo. Hun lever dessverre ikke lengre, men hun var HELT spesiell, og selve forklaringen på hvorfor jeg elsker denne rasen så høyt. Vakker utenpå, og helt ubeskrivelig vakker på innsiden. :wub::icon_cry:

297247_2391296828203_1922656_n.jpg

Wow! Hun var virkelig vakker!!

Skrevet

297247_2391296828203_1922656_n.jpg

For en vakker katt!!

Jeg sitter å griner meg til katt om dagen, og tror gubben er på gli :P Har veldig lyst på Norsk Skogkatt, men er i tvil om den vil trives noe særlig som innekatt. Bor i ett område med mye trafikk og det er alt en del katter her. Hva vil folk anbefale om jeg går for en rasekatt? Altså innekatt, men som kan være med på hytta å være litt ute der. Litt pelsstell kan jeg tåle. Helst en stor rase, men kan da kose med en liten en å vi. Ikke kort snute!

Skrevet

For en vakker katt!

Jeg sitter å griner meg til katt om dagen, og tror gubben er på gli :P Har veldig lyst på Norsk Skogkatt, men er i tvil om den vil trives noe særlig som innekatt. Bor i ett område med mye trafikk og det er alt en del katter her. Hva vil folk anbefale om jeg går for en rasekatt? Altså innekatt, men som kan være med på hytta å være litt ute der. Litt pelsstell kan jeg tåle. Helst en stor rase, men kan da kose med en liten en å vi. Ikke kort snute!

Skogkatten ;) Mine var innekatter det første året, og oppdretteren min har alle sine fertile som innekatter :) Det er også minimalt med pelsstell på den, jeg hverken børster eller bader mine om de ikke skal på utstilling (Hydra trenger ikke å bades en gang, bare det hvite, for hun har en fantastisk pelskvalitet) :) Aldri floker på dem :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Har nylig vært gjennom det samme med min tispe på snart 9 år. Hun var for det meste i sengen sin den første uken, så vi gå henne våtfor og vann ved sengen (hun nektet å spise tørrfor, så hun fikk vårfor i ca 10 dager). hun beveget seg litt mer etter 7 dager, men ble ikke seg selv før stingene ble tatt av
    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...