Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg ble medlem her på hundesonen i 2005 og samme året fikk jeg min første hund - en groenendael som het Raja. De siste årene har jeg derimot ikke vært så aktiv ettersom jeg for nesten 2 år siden tok den vanskelige avgjørelsen om å avlive Raja. Jeg har altså vært uten hund i nesten 2 år, men om to uker henter jeg min nye valp (en groenendael tispe fra kennel Cichla) og kommer nok derfor til å bli aktiv her inne igjen. Jeg ser derimot at det har kommet ganske mange nye brukere, så jeg tenkte at jeg kunne introdusere meg på nytt :)

Jeg heter altså Lisa, er 21 år og er født og oppvokst i Bergen. Her bor jeg enda og går for tiden 2. året på Lærerhøgskolen :) Dyreinteressen har alltid vært stor. Jeg har vokst opp med katt i huset og begynte på rideskole da jeg var 9-10 år. Hund har derimot vært min største interesse helt siden jeg fikk Raja. Jeg fikk aldri konkurrert med Raja, men vi trente agility, freestyle og litt lydighet på hobbybasis. Da jeg begynte på videregående gikk jeg også på den såkalte "Hundelinjen" på Stend videregående skole. Her lærte jeg veldig mye om hund og hundetrening, og det var kjekt å kunne ta med meg Raja på skolen 2-3 dager i uken :) Raja ble klikkertrent fra jeg fikk henne, noe som både jeg og hun likte godt, hun var alltid ivrig etter å finne ut hva hun skullle gjøre! :) Etter at jeg ikke hadde Raja mer har savnet etter hund vært stort, men jeg har brukt god tid på å se om jeg ville få tid til hund etter at jeg begynte på studie, og det ser jeg heldigvis at jeg har. Som student har jeg veldig fleksible dager, og så lenge jeg jobber jevnt gjennom hele året har jeg mye tid :) Nå er det altså ikke lenge til jeg henter min nye groenendael, noe som jeg gleder meg veldig til! Valpen har ikke fått navn enda, men det kommer nok snart ;) Til nå får jeg kalle henne "rosa" ettersom hun er valpen med rosa bånd ;) Med "rosa" har jeg planer om å trene og konkurrere i agility. Jeg kommer nok også til å trene lydighet, freestyle, spor og eventuelt andre ting, men om det blir konkurrering i disse grenene får tiden vise. Jeg kommer derimot først og fremst til å fokusere på sosialisering, miljøtrening og at hun blir en hund som fungerer godt i hverdagen.

Her er et bilde av "Rosa" http://www.kennelcichla.com/Kull_O_CoppieFargas/15_PinkFemale.jpg

Hun har vokst litt siden bildet ble tatt, men er fremdeles like herlig! :)

  • Like 5
Skrevet

Hei på du! :)

Så kult at det kommer en Cichla's-valp til sonen! :D Vi har halvsøsteren og -broren til din ;) Fra K-kullet til Kennel Cichla, født i oktober 2011 etter Aras og Coppie. Vi konkurrerer aktivt i agility med begge to. Jeg skal også konkurrere i LP med tispen. Vi bor jo ikke så langt fra hverandre, så da ses vi nok på stevner i fremtiden!

Masse lykke til med "Rosa" - min tispe bærte for øvrig også det rosa halsbåndet. Det videreutviklet seg raskt til rosa bånd, rosa treningsvest, rosa bandasjer, rosa leker, and the list goes on... :D

Skrevet

Åh, så kjekt at det er noen flere her som har Cichla's valp, og etter Coppie også! :) da sees vi nok sikkert på et agility-stevne etter hvert ja :) hvilke hunder fra K-kullet er det dere har da?

Skrevet

Åh, så kjekt at det er noen flere her som har Cichla's valp, og etter Coppie også! :) da sees vi nok sikkert på et agility-stevne etter hvert ja :) hvilke hunder fra K-kullet er det dere har da?

Vi har Killi og Karras. Tispen er min, hannhunden er kjærestens gullgutt :) Vidar har også terven Tikkabi's Xanti, og svigers, som bor i huset ved siden av oss, har kullbroren til denne - Tikkabi's Xander :) Så det er noen belgere på tunet vårt! :D

Skrevet

Kjempefine hunder, både Killi og Karras :ahappy: Det nyeste bildet av Karras (på Cichla's hjemmeside) er jo bare nyyydelig :wub: Heldig dere som har mange belgere rundt dere!

Skrevet

Kjempefine hunder, både Killi og Karras :ahappy: Det nyeste bildet av Karras (på Cichla's hjemmeside) er jo bare nyyydelig :wub: Heldig dere som har mange belgere rundt dere!

Takk for det :) Han tar seg virkelig flott ut på det bildet, ja. Når henter du frøkenen din? Og hvilke navneforslag har du så langt?? :)

Skrevet

Takk for det :) Han tar seg virkelig flott ut på det bildet, ja. Når henter du frøkenen din? Og hvilke navneforslag har du så langt?? :)

Jeg henter henne lørdag 16. november :ahappy: Blant navn så har jeg tenkt på Olava (Lava), Olana (Lana), Olivia (Via), Odeena (Deena), Ozana (Zana) og Ozaga (Zaga). Var AT som foreslo det siste navnet, og siden hun likte best Ozana og Ozaga, så blir det mest sannsynlig en av de to :)

Velkommen :) Du får hive deg med på treff på Myrbø når du har fått frøkna i hus :)

Takk :) er det belgertreff der?

Velkommen hit! Hyggelig med flere belgereiere her :D

Takk for det! :ahappy:

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...