Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei!

Vi er en familie på 4 som gjerne ønsker oss en hund. Begge vi voksne er oppvokst med hunder og er vant til å ha dem rundt føttene, men nå er vi klar for å få oss en egen hund i lag. Vi har på barn på 3 og 1 1/2 år så det må være en rase som er glade i barn.

Ellers så bor vi veldig landlig inni skogen med meget god boltrings plass for hunden. Hunden må både kunne være i ro inne og ta seg en lang tur ute, både etter vei og på fjellet. Noen fisketurer vill det nok også bli på den.

Vi vil ikke bruke hunden til utstilling eller premiering.

Ønsker en hund av mellom stor størrelse. Ikke for stor og ikke for liten.

Takk på forhånd :-)

Skrevet

Hvor mye pelsstell ønsker dere?

Er det viktig at hunden skal kunne å løs?

Kommer dere til å drive med noen hundesport, lydighet, agility, spor e.l.?

Hvor mye tur kommer hunden normalt til å ha på daglig basis?

Retrieverene er jo generelt sett greie familiehunder, labrador og golen. Andre alternativer kan være finsk lapphund, mellompinscher, eurasier, collie, mellomschnauzer, litt etter hva dere ønsker og hva dere kan tilby hunden. :)

Skrevet

Det gjør ingenting å børste pelsen til hunden en gang for dag for å holde den fri for floker som gress o.l.

Det er viktig at hunden skal kunne gå løs ute rundt huset og oppe på fjellet uten at den springer ned andre turgåere!!

Kommer til å trene på lydighet og sikkert litt sporing, at den skal finne en gjenstand og få belønning etterpå, men ikke så dyptgående at den skal bli ekspert på det.

Kommer til å blir noen turer i uka, men hunden må også "tåle" å ha en dag uten tur også.

Spennende alternativer du kommer med :-)

Skrevet

Jeg ville sjekket ut korthåret collie. De jeg har kjent har vært veldig lette å trene, har en naturlig nærhet til eier som gjør at de aldri egentlig har måttet bli trent på å holde seg i nærheten, de har ønsket det selv, de har lite jaktlyst og har vært gode med barn. I tillegg har de ikke vært fullt så energiske/hoppesprettehurramegrundt i unghundperioden som de labradorene og goldens jeg har kjent.

Ellers har jeg selv virkelig fått øynene opp for finsk lapphund de siste årene, der kan flere skrive mer utfyllende enn meg her inne på forumet, men jeg har et utrolig godt inntrykk av de som aktive familiehunder med en god og trygg psyke.

Skrevet

Noen turer vill si kanskje 4 turer den ene uken og 6 turer neste uka...

Går en tur på ca 45 min-60 min

45-60min 4 dager i uken er veldig lite. Jeg synes ikke det å være ute i en hage kan erstatte det å komme seg ut å få oppleve litt andre ting og få andre inntrykk enn bare hus og hage (med forbehold om at hagen deres ikke er en svær tomt da). Hvis du ikke tror dere klarer å gå tur med hunden stort sett hver dag (med stort sett hver dag mener jeg ikke 4-6 dager i uken, men hver dag med mindre det er noe spesielt som gjør at dere ikke har mulighet, som f.eks sykdom), så synes jeg dere bør vente med å skaffe dere hund til dere har mer tid og overskudd til å faktisk ha hund, både for deres egen og for hunden sin del.

Husk også på at en valp/unghund krever en god del mer enn en "ferdigtrent", rolig voksen hund. Dere kan jo evt se etter voksne omplasseringshunder, fortrinnsvis av en selskapsrase.

Ser noen nevnte eurasier her, jeg kan ikke med god samvittighet anbefale eurasier til noen som i verste fall bare kan gi den 45 min 4 ganger i uken. Finsk lapphund som også blir nevnt blir regnet som en hakket mer aktiv rase enn eurasier.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
    • Hvor har du det fra??? Mage hunder blir feilaktig kalt for kattedrepere, uten at det er noe hold i det. Ja, hundene våre, uansett rase, har jaktinstinkt i større eller mindre grad, men at ambull er så mye verre enn mange andre hunder, har jeg vanskelig for å tro.  Nå kan jeg uansett fortelle at det gjøres store fremskritt her i huset. Hunden har lært seg å sitte når kattene passerer, og han viser en mye lavere interesse for de nå enn i begynnelsen. Han kan fint ligge rolig i ene enden av sofaen og en av kattene ligger i den andre delen uten at de gjør noe stort nummer av hverandre. Så jeg syns vi er på rett vei 🙂
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...