Gå til innhold
Hundesonen.no

Skånekost


Rottisembla
 Share

Recommended Posts

Hunden har fått omgangssjuke som går her i området. Foreløpig er hun fastet og fått litt ris etterpå, går og på zoolac. Men hva annet er mildt ig kan gis til hun er tilbake til vanlig avføring? Etter fasting var det jo tomt i magen men ble sprutbæsj igjen etter hun fikk litt ris.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kokt usaltet Seifilet, godt kokt ris (så den blir veldig myk), kokt ukryddrett kyllingfilet. Lurt å gi i mange små måltider i løpet av dagen. Dette fikk jeg beskjed om av vetrinær da ene min har veldig irritert tarm og mage innimellom. og skulle gi 1 spiseskje biola også ved et av måltidene. Ikke gi iskaldt vann.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg gir ikke skånekost, men den vanlige maten i en munnfull av gangen, fordelt utover dagen. Har jeg zoolac får de trippel dose 3-4 ganger dagen (den største tube varer en dag). Om det er vanndiare koker jeg gulrot i bittelitt vann til det er helt mykt, moser dette og gir det før zoolac og mat.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det var/er vanndiare nå har hun ikke vert på do siden fredag ettermiddag men fastet til idagmorres då fikk hun litt ris og ihelkokt gulrot.... Har fått zoolac hver 6-8 time siden onsdag. Spent på neste dotur...

Stakkars jenta som egentlig har stålmage, sist diare var sommeren 2010...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

For oss fungerte det gull å gi ihjelkokt ris og kylling, most i en blender til grøt.. Bandt sammen den meget flytende magen på null komma svisj :P Hadde prøvd å faste en dag, og zoolac og litt vanlig mat dagen etter, men det ble spydd opp igjen.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Brukte fiskeboller/pudding før, men ble frarådet det da det inneholder for mye salt. Derfor har jeg brukt kokt seifilet, kokt kylling filet og ihjelkokt ris. Risen for å få i hunden litt karbohydrater, og mager fisk/kjøtt for at det ikke skal bli for tøft for magen. Dersom jeg har gitt hundefor for tidlig så har det kommet opp igjen. Zoolac er noe jeg har i huset konstant i tilfelle rottefelle. Så sammen med skånekosten og zoolac så har det gått bra. De periodene Rex har hatt en aktiv IBD så har jeg måttet gi skånekost for å bygge opp mage/tarm systemet hans igjen. Så ca 3-4 dager på skånekost, for så å blande inn litt og litt tørrfor for å tilvenne magen igjen ;)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har ingen tro på helt ny mat som "skånekost", som f.eks fiskepudding som inneholder mye rart av krydder og melkeprodukt. Helt ærlig tror jeg det bare er tilfeldig de som har god erfaring med slikt, da det som regel går raskt over av seg selv. :-)

Men faste en voksen og ellers frisk hund i et døgn er lurt, la systemet få en hvile. Og bare passe på at hunden får i seg mye væske, kok gjerne noe ukrydret kjøttrester e.l for kraften så hunden vil drikke mer.

Ellers små posjoner som tulip nevnte etter fastingen. Man kan gjerne bruke laktosefri naturell yoghurt isteden for zoolac, her får man og med de gode melkesyrebakteriene, selvom det sikkert ikke er i like høy dose. Også evt. blande i overkokt ris den første dagen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Her får de velling til de er hard i magen igjen, og blandet ut med mer og mer mat. Noen ganger får de bare vom og hundemat, andre ganger litt andre matrester.

Har vel aldri sett noen voldsom forbedring på skånekost på mine.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg gir rått bein eller hovavskjær dersom jeg har . Funker ikke på alle, men de som fores rått til vanlig pleier å tåle det. Hos andre kan man få motsatt effekt. Skånekost tror jeg ærlig talt bare er tull. Faste, og evt noe Zoolac eller Canikur, og så den vanlige maten. Det skal også sies at jeg har knapt opplevd løs mage etter at jeg begynte med V&H, så jeg tror det er noe i det med at pH'en i magesekken tar knekken på flere bakterier når de fores rått kontra tørt, og at det fører til færre tilfeller av løs mage. Husker jeg leste det her inne for mange år siden, at pH'en var flere hakk lavere på råforing kontra tørt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Då kan vi notere en uke med vanndiare faste har ikkje tatt det, zoolac har ikkje tatt det, ris har ikkje tatt det... V&h har ikkje tatt det. Og dette er hundeb med ståååålmage aldri dårlig. Allmenntilstand og hydrering er bra. Søvnmengde og gulv til eier er ikkje bra.... Tur til dyrlegen for rådslag om ein time

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
    • Takk! 🥰 Jeg glemte at det finnes en verden av små butikker utenom gigantene. Du reddet dagen og uka og måneden, og potensielt hele sommeren min. Nettopp vært på kurstime med råfor klabb og klæss og isj, og så ikke veldig lyst på fremtiden. Får hamstre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...