Gå til innhold
Hundesonen.no

Sove i senga mi med flere hunder som leker


Recommended Posts

Skrevet

Jeg har en voksen hund som sover sammen med meg i senga mi og en valp som sover i ett bur med døra lukka. Nå er valpen blitt større og jeg har lyst at også den kan sove i senga. For noen få netter siden så lot jeg burdøra til valpen være åpent for å se hva som skjer. Midt på natta ble jeg bråvekt av to hunder hoppende i senga mi i full lek. Jeg sa nei til de i halvsøvne og la meg igjen. Da var det tjohei full lek igjen og sa nei og tok valpen inn i buret med lukka dør. Da ble det stille og jeg sovna igjen. Hvordan får jeg de til å ikke leke om natta? Hundene mine leker omtrent hele dagen noe som er greit nok. Men om natta? Ikke like populært. He he. Hva bør jeg gjøre? Trene på? Gå frem? Om natta skal det være ro og da skal det soves. Jeg har lyst til å ta ut valpen i natt også men er usikker på hva jeg bør gjøre om det er full sengekriglek om natta?

  • Like 1
Skrevet

Vi har 3 stykk i senga hver natt. :) tok ikke lange tiden før de lå rolig hver natt. Var vel 2-3 ganger valpen og en av de voksne prøvde å leke på natta og da fikk de kraftig beskjed om å legge seg og være rolige, tok gjerne valpen i armene og "tvangsroet" henne. :ahappy:

Guest Belgerpia
Skrevet

Mitt råd - med en gang du våkner av at det er fest - la være å si noe, bare løft valpen inn i buret og lukk døra. Gjør det konsekvent så tipper jeg valpen skjønner at man sover om natta.

Skrevet

Mitt råd - med en gang du våkner av at det er fest - la være å si noe, bare løft valpen inn i buret og lukk døra. Gjør det konsekvent så tipper jeg valpen skjønner at man sover om natta.

Takk, det skal jeg gjøre :) Blir spennende :)

Skrevet

Jeg har prøvd å ta valpen i senga mi sammen med den voksne hunden hver natt men de leker og da tar jeg valpen inn i buret igjen. Det har dessverre ikke blitt noe bedre men jeg får fortsette å prøve.

Skrevet

Jeg har prøvd å ta valpen i senga mi sammen med den voksne hunden hver natt men de leker og da tar jeg valpen inn i buret igjen. Det har dessverre ikke blitt noe bedre men jeg får fortsette å prøve.

Du tror ikke valpen synes det er spennende å være løs om natten fordi det blir nytt og spennende for den? Kanskje du skal bare la den være løs, men heller stoppe leken tvert du hører de er i gang. Det virker som læringskurven ved å puttes tilbake i buret kan være noe treig :)

Skrevet

Mitt råd: Hunder leker ute :P

Aldri hatt det problemet, da mine hunder ikke leker slik inne, men det er også lite leking jeg tillater inne, uansett om det er i sengen eller andre steder.

  • Like 3
Skrevet

Her hadde vi samme problemet, men det løste seg etter et par dager fordi både jeg og gamlemor Ganzie sa med store bokstaver til valpen at "det kan du drite i". På natta sover vi.

Ganzie gav henne to tette og ei badehette da Inya begynte å yppe til lek, og da tok jeg enkelt og greit Inya i armkroken og la meg til å sove. Litt protester, helt til hun kom på at "joda, jeg er kanskje litt trøtt".

Tok kun et par dager før hun tok poenget, men dersom du har en voksen hund som gjerne er med på leken så har du kanskje ikke like god medhjelper som jeg har :P
Om buret ikke funker, ta henne i armkroken og legg deg og sov. (eller, prøv og sov :P )

  • Like 1
Skrevet

Her er vi gretne på natten og det er lite pedagogikk ute og går og nykommere/passhunder etc bruker og ta det rimelig kjapt. Selv varga som var vant til og såve i bur langt unna folk, og som i starten hoppet på meg hver gang jeg snudde meg i søvne trengte ikke mange repetisjonene før det gikk over til og bare skje når jeg faktisk var våken og derfra igjen gikk det fort til og bli ikke før jeg sier det. Det vil selvfølgelig heller ikke skade og trimme dyret slitent før natten eller lære at inne=ikke lek.

  • Like 2
Skrevet

Jeg blir så sur når jeg blir vekt av sånt at ingen hund gjør det mer enn en gang. Jeg tror det gjelder å være tydelig nok, uten å ty til vold.

Skrevet

Her er vi gretne på natten og det er lite pedagogikk ute og går og nykommere/passhunder etc bruker og ta det rimelig kjapt. Selv varga som var vant til og såve i bur langt unna folk, og som i starten hoppet på meg hver gang jeg snudde meg i søvne trengte ikke mange repetisjonene før det gikk over til og bare skje når jeg faktisk var våken og derfra igjen gikk det fort til og bli ikke før jeg sier det. Det vil selvfølgelig heller ikke skade og trimme dyret slitent før natten eller lære at inne=ikke lek.

Samme som her. Jeg er supergretten om natten og da er lunta en mm lang som da betyr at det skjer en kiten eksplosjon om noen kødder om natta :-P

Hunder jeg passer skjønner dette rimelig fort, og det virker som om de vet at det ikke er lurt å tulle om natta... Hadde mine to starta lek i senga mi på natta så hadde jeg nok tatt den ene og kakket den andre med. hahaha! neida, men jeg hadde nok brølt "NEI!" og en banneregle og krevd at de la seg til å sove med en gang!!

Skrevet

Og så har man sånne som meg, som ikke har noe problem med å få en vofs deisende i hodet midt på natten.. Synes det er litt koselig jeg :icon_redface: Stort sett får jeg en kosesyk hund i hodet og 2-4 katter på meg. Såeh, kjekt da, når jeg uansett synes det er fint :wub: Og å bli vekket av elleville dyr, som bare dør på seg av lykke for at jeg er oppe, åh finnes ikke noe bedre!

Samboer hadde nok blitt en drage om noen av dyrene begynte turne på henne, de vet det er meg sånt foregår på :lol: Nei, jeg finnes ikke morgengretten, men det var det vel kanskje flere som skjønte!

Så jeg hadde vel egentlig ingen tips å komme med :lol:

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hadde vært gøy med litt mer aktivitet her inne ja. Føler jeg ser det der ute i den virkelige verden også, er synkende aktivitet på mange arenaer. Her går det fremdeles i hund og konkurranser, mest RL.
    • Veldig synd egentlig at det er blitt sånn. For det var himla gildt her en stund.  Lurer også på hvordan det går med de eldre brukerene, og lurer på om de holder på med hund fortsatt. 
    • Det er et helt greit alternativ for hunder som ikke tåler kylling. Man må nesten prøve det på egen hund for å se om det funker. Jeg har prøvd det bare for gøy, hverken eller synes min hund
    • Tror en vanlig golden hadde passet dere ypperlig, bare vær nøye med linjene. En flat coated hadde også fungert bra.  Jeg har jaktgolden, og har hatt , og kjenner flere. Jeg tror ikke det vil passe for dere, de trenger mer arbeid. En god golden er vel så bra. Dere kan vurdere labrador, de har ofte mer futt i ræva:) Men vær obs på linjer med alt for tunge hunder, og noen hannhunder kan være skikkelig hannhunder med mye hormoner.
    • Da ville jeg jo ha byttet madrass, men kanskje ventet til du har fått litt mer kontroll på problemet. Det er veldig mange ting som spiller inn her. Aktivitetsnivå og hverdagslydighet generelt, får hundene det de trenger av aktivisering og trening, har de grunnleggende hverdagslydighet inne, osv.  Når de har lært seg at det hjelper å begynne å bjeffe midt på natten er det nok en større jobb å snu det, men ikke umulig. En mulig måte å trene de til å sove et annet sted er å legge en madrass i nærheten der og sove i samme rommet, men adskilt med grinder. Det forutsetter først at de er trygge og slapper av i sengene sine i utgangspunktet. Dette krever masse trening av hundene både sammen og hver for seg. Det er vanskelig å gi veldig spesifikk hjelp uten å ha sett hundene. Det kan være du har nytte av å få hjelp av en hundetrener/adferdskonsulent for å legge en plan. Hvis du ikke vet om noen du kjenner og stoler på kan du lete her: https://atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...