Gå til innhold
Hundesonen.no

Skittent øyre


Bellare
 Share

Recommended Posts

Såg litt i øyra på Catania, og såg då at det eine øyret var fint og reint, mens det andre hadde brune, skittne flekkar her og der nedover. Ho viser ingen teikn til kløe eller ubehag, og så langt eg kunne sjå, så er det heller ikkje tett.

Så er dette noko som gjerne kan fjernast/vaskast med eit-eller-anna sjølv, eller bør eg ta ein snartur innom veterinæren for og få dei til å vaske opp inni der?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kan fint bruke bomullspads og lunkent vann bare for å vaske ut ytterst. Hvis det er dypt inn kan det være lurt med noe ørerens for å få løsna det som sitter dypest. Er du usikker på om du får gjort drt riktig så ville jeg heller tatt en tur for mye til veterinær enn en for lite, mulig de kan vise deg hva du bør bruke, hvordan du renser osv. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kan fint bruke bomullspads og lunkent vann bare for å vaske ut ytterst. Hvis det er dypt inn kan det være lurt med noe ørerens for å få løsna det som sitter dypest. Er du usikker på om du får gjort drt riktig så ville jeg heller tatt en tur for mye til veterinær enn en for lite, mulig de kan vise deg hva du bør bruke, hvordan du renser osv. :)

Får ringe veterinæren i morgon då. Aldri rensa øre før, og bomullspads går ikkje langt nok ned til det som sitter nederst :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Utsett veterinærbesøk med mindre det lukter og/eller hunden viser symptomer på ubehag eller kløe. Kjøp deg Malacetic Otic (heter vel Aural nå), ha hunden mellom bena og dra øret litt oppover mot deg slik at hunden skakker litt på hodet. Sprut en dæsj godt ned i øret, gni på utsiden slik at du hører/kjenner at det skvulper inni der, mens du fortsatt holder på øret slik at hunden ikke får ristet seg mens du gnir. Slipp opp og la hunden riste seg godt og tørk ut pusset som kommer ut.

Jeg har hatt to hunder med tjukk, brun og dritekkel gugge i ørene. Fyda hadde det kronisk og jeg ble aldri ordentlig kvitt det, Putle hadde det da hun kom hit for tre måneder siden. Daglig ørerens 1-2 ganger daglig i noen dager/uke fikset opp i det til Putle. Nå må jeg gjøre det en gang innimellom når jeg ser det er på vei tilbake. Tipper det er litt trange øreganger nedi der.

Ingen av disse hundene har hatt ørebetennelse, de har ingen problemer med den ekle gugga, og jeg har aldri dratt til veterinæren med dette.

Malacetic er en mild men effektiv ørerens som man kan bruke jevnlig.

Lykke til! :)

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er du kjent med hvordan hunden din sine ører lukter når du vet de er friske? Det er veldig greit å bli kjent med lukt, i tillegg til enkelt ørestell, for ved ørebetennelser kan du ofte kjenne endring i lukten ganske markant når ørebetennelsen slår til.

Av ørerens anbefaler jeg kun de som selges hos veterinær. Du kan jo ta med deg hunden når du skal kjøpe ørerens, og så kan de ta en snartitt for å se om dette virkelig er noe som trenger veterinærundersøkelse eller ei, samt en dyrepleier kan vise deg hvordan du renser ører med ørerensen, sånn hvis du er usikker på det. Det er en meget enkel og grei sak å gjøre selv, og ingen bomullsdotter skal inn i øregangen så det trenger du ikke å tenke på :) Inni med ørerens (tenk på temperaturen på væsken slik at hunden ikke får hetta), massasje og deretter la hunden riste seg. Deretter bruker en bomull til å tørke ytre øret, ikke inne i øregangen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kjøp deg Malacetic Otic (heter vel Aural nå),

Får ein kjøpt den hos veterinæren også? Aldri vert borti ørerens før, så null niks peiling her! :P

Er du kjent med hvordan hunden din sine ører lukter når du vet de er friske?

Ikkje akkurat, men luktar ikkje vondt verken frå det eine eller andre øret. Ganske likt igrunn :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Sikkert flere gode ørerenser å kjøpe hos veterinær. De selger ofte forskjellige merker ut fra hvilke de ønsker å føre. For å gi deg flere alternativ har jeg veldig god erfaring med denne. Det står forresten bruksanvisning på flasken :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Får ein kjøpt den hos veterinæren også? Aldri vert borti ørerens før, så null niks peiling her! :P

Jeg kjøpte den hos veterinær, han brukte den visstnok på seg selv også da han slet litt med ørene til tider ;) Den lukter veldig godt! ;) Og den er grei å ha stående så kan du rense ørene til hunden om det begynner å bli mye gugge i de...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Man kan også lage finfin ørerens hjemme, bruk litt lunkent vann og to-tre dråper teatree essensiell olje eller edikk. Funker på både skitt, bakterier og sopp.

Teatree er vel ikke bra for hunder? Men det er vel kanskje bare innvortes. Mener ene på jobben snakket om det ifht hvilke produkter til poter vi tok inn her, potesalve og slikt. Men det var kanskje med tanke på slikking, å få det i seg, ikke sikker.

*edit: poter, ikke potet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Teatree er vel ikke bra for hunder? Men det er vel kanskje bare innvortes. Mener ene på jobben snakket om det ifht hvilke produkter til poter vi tok inn her, potesalve og slikt. Men det var kanskje med tanke på slikking, å få det i seg, ikke sikker.

*edit: poter, ikke potet.

Teatree er dødelig for katter selv i bittesmå doser, mens hunder tåler endel innvortes. Utvortes er det helt trygt :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det kan være at strået har forårsaket et sår eller noe som holder på å gro. Hvis du er usikker, ta en telefon til dyrlegen og hør hva de sier. Jeg ville sett det an et par dager til om hunden ikke er plaget ellers.
    • For ca 3 dager siden startet hunden min å nyse noe voldsomt. Plutselig kom det masse neseblod, og mens jeg hastekjørte til vetrinæren kom det plutselig et gress-strå ut av nesa hans… Dro det forsiktig ut, og da stanset både blødning og nysing og lillemann var like kvikk og glad som ellers!  Bare snu bilen å komme seg hjem…  De siste to dagene har han gått rundt å «harket» innimellom. Det virker som om han har noe ubehag i halsen. Ser ingen gress eller noe annet som sitter bak i svelget… Såå kan det være ubehag fra strået som kom ut av nesa?  Eller bør jeg ta han til vetrinær og få sjekket? Føler meg som en hysterisk hundeeier her jeg sitter, så hvor lenge skal jeg se an «harking» før jeg ringer dyrelege?🤣 Han har ingen problemer med pust, og harkingen kommer hvis han blir litt gira 
    • Ede er bra i magen igjen, etter en lang periode på kost bedre egnet for gris enn en hund. He doesn't seem to mind ^^ Jeg uttalte nylig at det som en periode har tedd seg som Sir Edeward nå har begynt gjenoppta mange uvaner han hadde som yngre. Kampen om kjøkkenbenken, motvilje mot utgangsstlling, vil ikke slippe leker på kommando. Han har begynt te seg valpete igjen, på alle måter.  When Dickhead Awakes var en boktittel jeg lekte med da jeg planla hundeholdet. Selv om han fortsatt sitter og tisser som en jente og spiser som en toåring, så blir nok de neste sidene i denne dagboken hetende nettopp det.
    • Labrador Golden  Toller?  Det jeg gjorde når e skulle velge rase var å møte opp på treninger/konkurranse jeg synes var spennende og snakke med eiere og observere rasene e likte. Da får en bedre feeling for hvordan rasene er, hvis man møter flere individ av samme rasen. Mitt forslag -lykke til!  
    • Jeg tror hun bjeffer når hun blir stressa. Det brukes som en protest, under stress, som et språk hun bruker for det aller meste nå på sine eldre dager. Det hender hun tisser litt inne,som regel på min side av senga. Hun skjønner ikke helt greia med å gå på do før vi skal dra lenger. Hun er vant til åpen dør til hagen, så vi må følge henne rundt for å passe på at hun gjør det hun må før vi drar. Kom på at hun heller ikke vil være i et annet rom når vi er hjemme. Hun vil ikke ligge og hvile på et annet rom,da må vi være der sammen med henne. Vi hadde en som skulle reparere komfyren her ved to anledninger. Da var mannen oppe med reparatøren,mens jeg og hundene var i kjellerstua og på soverommet. Den ene gangen hadde jeg radioen på,da fikk hun ikke med seg at han kom. Den andre gangen bjeffa hun omtrent hele tiden de tre timene mannen var her. Hun vil ha tilgang til hele huset, slik hun har hatt siden vi flyttet hit for snart 6 år siden, og stengte dører er ikke greit. Da bjeffer hun hele tiden. Hun vil ikke være på soverommet og kjellerstua med stengt dør, ikke på soverommet, og hun vil ha oversikten slik at hun kan gå der hun føler for selv. Hun er fysisk sprek, men jeg er usikker på det mentale. Hun inviterer junior til lek selv,og synes det er veldig gøy en stund,men når hun ikke orker mer,så er hun så mild at hun ikke sier i fra klart nok til den yngste. Og junior er sterkere og naturlig nok mer utholdende,så da blir det for mye for henne. Junior vil mer enn gjerne løpe, leke og herje hele tiden,så vi må inn for å stoppe det ofte. Hun begynner jo å roe seg litt mer, men er fortsatt ganske umoden som lapphunden ofte kan være ganske lenge. Og da blir det mye bjeffing. Da skiller vi de. Det er jo ikke så lett å få gjort når de er alene,og derfor tenker vi det er best for den gamle at de er hver for seg. Men,hun bjeffer når de er alene sammen og junior ligger og sover også,så hvorfor,det vet vi ikke. Det eneste som stopper bjeffingen i alle situasjoner stort sett,er så lenge hun har en frossen kong eller noe annet å tygge på. Da er det som regel stille til hun er ferdig med det, og så er det på igjen med bjeffingen. Hun elsker mat,går helt i transe og koser seg så hun er helt i sin egen verden. Så ja,det er ikke bare en ting, men det mest utfordrende akkurat nå,er at det blir vanskelig når de ikke kan være alene i samme hus. Jeg har prøvd å snakke til henne via kamera for å roe henne når hun bjeffer så mye,men da eskalerer det enda mer fordi hun ikke ser meg. Og junior blir jo med i bjeffekoret,og står da å uler. Vi har heldigvis meget tålmodige naboer, men det går jo ikke i lengden når de hører lyden inn i husene sine i timevis. Jeg synes egentlig løsningen med at den gamle har hele huset med tilgang til kjeller, mens junior har gangen med en kompostgrind mellom de burde være en god løsning, men det synes altså ikke pensjonisten vår at var greit.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...