Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har lest på Nav sine sider, og pratet med flere som har gått på Nav.

Stemmer det at en kun kan få 50% uføre eller mer??? Ikke mindre??

Skrevet

Jeg har lest på Nav sine sider, og pratet med flere som har gått på Nav.

Stemmer det at en kun kan få 50% uføre eller mer??? Ikke mindre??

Det skjelnes mellom medisinsk, yrkesmessig og ervervsmessig uførhet. Etter lov om folketrygd av 28. februar 1997 kapittel 12 gis uførepensjon til den som er mellom 18 og 67 år når evnen til å utføre inntektsgivende arbeid er varig nedsatt med minst halvparten på grunn av sykdom, skade eller lyte og individuelt utformet attføringstiltak ikke har lykkes eller åpenbare grunner tilsier at attføring ikke vil gjøre vedkommende arbeidsfør. Ved yrkesskader gis uførepensjon etter spesielle regler.

Medisinsk uførhet (medisinsk invaliditet) graderes etter medisinske kriterier for skader som får varige og betydelige følger for funksjonsevnen uten at det trenger å ha innvirkning på arbeidsevnen. Brukes ved fastsettelse av yrkesskadeerstatning i folketrygden, ved mènerstatning i forskjellige erstatningsordninger, samt i ulykkesforsikring.

Mer her.

Skrevet

Jeg har lest på Nav sine sider, og pratet med flere som har gått på Nav.

Stemmer det at en kun kan få 50% uføre eller mer??? Ikke mindre??

Det var ihvertfall det som var grensen da ei venninne av meg holdt på og styra med dette i fjor, ikke helt ulogisk heller, jobber man jo 80% så tjener man jo bedre enn en som er ufør og da vil man antagelig ikke ha krav på noe mer kjenner jeg staten rett.

  • Like 1
Skrevet

Såvidt jeg har forstått på nav er det 50%.sitter med det samme selv da jeg bare vil være 20-40 % borte. Jeg søker uføre pensjon hos statens pensjonskasse. Da de kan gi ut under 50%.

For aap stopper jo når du jobber 60% også. Så jeg forstår ikke helt hva jeg skal gjøre når sykepengene går ut i nav sin verden :-P

Skrevet

Det var ihvertfall det som var grensen da ei venninne av meg holdt på og styra med dette i fjor, ikke helt ulogisk heller, jobber man jo 80% så tjener man jo bedre enn en som er ufør og da vil man antagelig ikke ha krav på noe mer kjenner jeg staten rett.

Såvidt jeg har forstått på nav er det 50%.sitter med det samme selv da jeg bare vil være 20-40 % borte. Jeg søker uføre pensjon hos statens pensjonskasse. Da de kan gi ut under 50%.

For aap stopper jo når du jobber 60% også. Så jeg forstår ikke helt hva jeg skal gjøre når sykepengene går ut i nav sin verden :-P

Som Malamuten er inne på, så fort du jobber mer enn 50% så tjener du fort nærmere det man evt får i uføretrygd. Jeg jobber 40% og får vel ca dobbelt så mye lønn som aap...

Guest Kåre Lise
Skrevet (endret)

Jeg jobber 40% og får vel ca dobbelt så mye lønn som aap...

Det avhenger jo bare av ditt eget grunnlag ( med mindre du er under minste eller når maks ). AAP er 66% av grunnlaget som er beste likningsår siste 3 år før du ble sykemeldt første gangen e.l.

Endret av Kåre Lise

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
    • Kan også si at det er mellomstor hund i størrelse. Men man skal unngå helt hopp eller generelle store bevegelser uansett i starten vet jeg godt. Så da sperrer jeg av for sikkerhetsskyld heller enn så være for mye hauk så jeg også får beholdt roen samtidig som gitt ho omsorgen også roen ho trenger er planen da. Samtidig kan jeg si at ho er veldig sterk hund generelt psykisk også fysisk for så kun være mellomstor hund. Bevarer roen når trengs og når ikke trengs vet ho hva ho skal. Bare håper ho forstår legge seg bra for kroppen som nevnt og det er en av de siste tingene jeg er usikker på rundt dette etter operasjon. Ho har nok noen år til igjen asså, frisk som en fisk og aller første ting som noen gang skjedd ho som trengt oppmerksomhet fra veterinær dette mtp fysiske ting eller psykiske ting. Kun vaksiner ellers ho trengt.  
    • Snakket med veterinæren og fikk beskjed om så kun ha valpen bortreist i 7 dager i hvertfall var nok. Utenom det har jeg fått lite informasjon egentlig. De skal informere meg mere i morgen når jeg leverer ho der for operasjonen tidlig på morgenen. Jeg kommer sperre av inngang til sofaen også området foran sofaen helt ærlig bare uansett er planen også legge dyne så pledd i hunde sengene vi har rundt her så ho får komfort også kan lage sin egen om føler for det tenkte jeg. Men er usikker på om dyr generelt etter operasjon legger seg bra mtp der dem sydd bare og der er jeg litt usikker. Ho får body selvfølgelig. Og hvis ho så får en liten tisse ulykke eller gjør fra seg inne bryr ikke jeg meg noe om helt ærlig etter operasjon, da kan uhell skje tenker jeg sånn sett for det er trossalt fjerne livmor også fjerne svulst i 1 jur hvis ikke det er spredt mer enn de funnet da. De håpet det gikk over av seg selv men sist time for sjekk etter innbilt svangerskap fikk jeg time for operasjon temmelig fort så det har blitt noe bedre samtidig ikke borte så de tok avgjørelsen for operere. De tok ultralyd første gang også når sjekket så de er nok veldig nøye her tenker jeg og jeg har tillit til dem på dette også tillit til at hunden klarer seg nok bra. Men mer nervøs rundt dette med gode ligge plasser også gi ho riktig komfort så jeg driver på lager områder avsperret rundt eksempel sofaen og tenker jeg bare sover i sofaen med ho i hundesengen sin første natten eller nettene om så jeg asså for det gjør meg null så lenge jeg har oversikt også får fulgt med på at ho har komfortabelt litt når første døgnene. 
    • Hei! Høres lurt ut det du tenker synes jeg.Jeg har kastert 2 tisper (lukket livmorbetennelse til ei og veldig til innbildtnsvangerskap som gjorde at det ikke var noe særlig livskvalitet til nåhverenden hund.   Det er jo aldri noe moro når en hund må opereres men,heldigvis går det stort sett bra selv om det jo alltid er en risiko med det.   Til begge mine gikk operasjonen veldig fint. Selv med mye smertestillende er første døgnet etter operasjonen ikke noe særlig for hunden.    Etter det kom begge seg fint og vi slapp heldigvis noen komplikasjoner.Tok det med ro i 10 dager her.Selv om de var fryktelig fin form før 10 dager er det jo en stor operasjon så viktig med ro så såret gror. Mine er eller ikke vant til bur og vant til ligge hvor vil. Av seg selv så prøvde de ikke opp i sofa/seng den første dagen,dagene etterpå gikk det nå bra. Størrelse på hund spiller nok inn  om er lurt  hoppe opp i sofa/ seng jeg har gordon setter. Minder hund som hopper opp i sofa og seng er ikke nå lurt da. Dyrlegen har sikkert forklart at inkontinens er en mulig bivirkning av operasjonen?    Tenkte bare si at begge mine ble det kort  tid etter ( var 3 & 5 år da ble operert)    Jeg vet av mange kastrerte tisper ingen har blitt inkontinente så tror nok ikke det er så vanlig tenkte bare nevne det. Går på medisin mot det (Rinexin) som fungerer strålende nå er det faktisk 1.5 år siden siste uhell. Man vet selvsagt aldri når det skjer. Er under søvn/ hvile de tømmer seg helt ikke noe særlig for hunden oppleve det når de er så renslige.   Før startet på medisin for det gikk det så langt at var uhell flere ganger pr dag så det sier litt om hvor bra medisinen virker her. Masse lykke til hunden din med operasjonen & tiden etterpå så får vi håpe hun har mange gode år gjenn❤️
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...