Gå til innhold
Hundesonen.no

Stress


Guest bikkje1

Recommended Posts

Guest bikkje1
Skrevet

Valpen min er en "stresser" - det skal ikke så mye til før han stresser rundt, og ikke vet hvor han skal gjøre av seg. Vi har trent en del ro-trening, og jeg har blitt mye flinkere til å lese på han når nok er nok.

Men, i alt stresset hans biter han. Jeg vet at han ikke biter av aggressivitet, jeg ville i allefall aldri trodd det, han som er så utrolig glad i alle mennesker..

Men hva skal jeg gjøre? Vi går turer, han får løpe løst, vi hilser på andre hunder, vi trener lydighet og triks, vi leker, vi har godbitsøk osv.. :ermm:

Skrevet

Kanskje dere gjør "for mye", og at valpen dermed stresser når det skal være ro? Hvordan reagerer den dersom dere ikke gjør noe særlig en dag – kanskje kun tisseturer og litt lek inne? Har valpen et spesielt sted som er "dens sted", f.eks. et bur eller en seng, hvor den får være i fred?

Vi har ikke noen stresser i hus, men han er nå valp, og blir litt for mye for sitt eget beste til tider. Vi kanaliserer enten denne energien til noe fornuftig, ved å trene lydighet. Bruker ikke kroppen slik at han kan bli enda mer giret, men jeg setter meg rolig ned på gulvet og distraherer han vekk fra meg med godbit (vet ikke om det er helt 'politisk korrekt', men da biter han i alle fall ikke på meg). Også trener vi. Da blir han fort sliten i hodet.

Taktikk nr. to er å holde han fast. Enten på fanget eller på siden i sofaen. Biting på oss er ikke greit, og da blir verden såpass kjip at han bare må ligge i ro.

Edit: Vi har selvfølgelig også gjort det sånn at han går til "sitt sted" når han blir plagsom.

Guest bikkje1
Skrevet

Jeg har satt opp kompostbingen i stuen, og den står åpen, slik at han gå inn dit å hente leker og slappe av. Han har også buret sitt, som alltid er åpent. :hmm:

Hva mener du med "for mye"? Fysisk aktivitet?

Vi trener forresten lydighet vi óg, slash triks. Klø seg, legge ting hit og dit, godbitsøk osv.

Skrevet

"For mye" vil jo si at den er overstimulert. Den blir overvelda av alt som skjer og slår over i stress. Kan sammenlignes med overtrøtte unger. Sporsøk er fin rolig hjernetrim som kan roe ned hodet hans. Jeg ville bare begrensa mengde aktivitet (fysisk og mentalt) litt og krevd mer ro, også sett an om det hjelper :) Også tilpasse mengde aktivitet etter evt. endringer.

Skrevet

Vi hadde jo en veldig stresset hund, men jeg vil si det var 50% min skyld fordi jeg stressa veldig mye og 50% "hunden vi leier hos" sin skyld. Hos mora til sambo var han en helt annen hund uten noen tegn til stress.

Hjemme brukte vi knust gulrot blandet i v&h i en kongball for å få ned energinivået samt å gi han noe å holde på med for å stresse ned, pluss at vi holdt på med søk (ikke samtidig selvfølgelig :P) og det hjalp veldig mye. Lykke til :)

Skrevet

Jeg har satt opp kompostbingen i stuen, og den står åpen, slik at han gå inn dit å hente leker og slappe av. Han har også buret sitt, som alltid er åpent. :hmm:

Hva mener du med "for mye"? Fysisk aktivitet?

Vi trener forresten lydighet vi óg, slash triks. Klø seg, legge ting hit og dit, godbitsøk osv.

"For mye" vil jo si at den er overstimulert. Den blir overvelda av alt som skjer og slår over i stress. Kan sammenlignes med overtrøtte unger. Sporsøk er fin rolig hjernetrim som kan roe ned hodet hans. Jeg ville bare begrensa mengde aktivitet (fysisk og mentalt) litt og krevd mer ro, også sett an om det hjelper :) Også tilpasse mengde aktivitet etter evt. endringer.

Det Khela sa :) En overstimulert valp er som en overtrøtt unge. Søt, men fryktelig irriterende, og rett og slett litt "too much" for sitt eget beste ;)

Skrevet

Det skal jo litt til for å overstimulere en hund, men feilstimulering derimot.... Hunder generelt tåler ganske mye tilvent aktivitet, men det gjelder å holde stresset hos hunden på riktig side av skalaen, samt se til at kropp og sinn får hvile. Voksne hunder kan jo jobbe fulltid uten å være overstimulerte, men det er jo dette med hvordan en legger opp aktiviteten og hvilke. Jeg synes det er kjekt å se hvordan av og på-knappen fungerer i for eksempel valpekassen. Full lek - plutselig sover alle - full fres med lek - så soves det - ellevill matglede - alle slukner...sånn går jo dagene. Det som er så tydelig er jo rytmen de får, og hvor flinke de er til å hvile (sove) mellom slagene. Ja, og ikke for å glemme forskjellene på individene :)

"Lavenergiaktiviteter" bør nok foretrekkes. Veldig fint at dere lar hunden både få bruke hodet og løpe fritt (få ut trøkket). Utover det så må dere kanskje lære dere å kjede dere innimellom slagene :) Søvn og ro er viktig for både to- og firbeinte. Rodager er ikke dumt å innføre. Valper har godt av å lære at det er dager det skjer null og nix utover kos, mat og tisseturer. Etter dager med mye inntrykk/aktivitet, så kan dere fint ha en rodag for hvile og skru ned eventuelle forventninger om at det skal skje noe hele tiden.

Slik jeg leser innlegget ditt, så ser det ut til at bitingen er det som skaper frustrasjon? Er det eneste tegnet på stress? Kan det være at flere biteting kan hjelpe valpen både til å roe egget (tygging er beroligende) OG dempe kløe i tannfelling? Jeg fryste ned gamle filler som jeg dynket i f eks vann, frøs ned utvannet V&H i kong, la biteknuten i frysen og slikt. Jeg hadde en valp som ikke var for glupsk, så jeg ga gjerne halvfryste oksehale-biter/kotelettbit og slik til han også. Min hadde en veldig ivrig valpebitingsperiode, og der var det både driftighet og kløe som lå bak.

Kos dere videre med valpetiden :) *savne*

Skrevet

Det hørtes rett og slett litt rotete ut spørr du meg. Altså at dere gjør litt av ditt og litt av datt hele tiden.

Jeg har selv valp for tiden og nå er han nok en ekstremt behagelig valp. Men jeg merker fort om jeg har gjort altfor mye med ham, da er det raptus, bjeffing og biting på kvelden.

Nå som jeg er tilbake i full jobb er det mye lettere å holde dagene mindre innholdsrike. For jeg merket at friukene gjorde at jeg kanskje gjorde en god del mer enn jeg ville ha gjort.

En typisk dag her hos oss varierer mellom å være alene noen timer, så resten av arbeidsdagen i bilen med luftinger + en rusletur på 30min løs og noen tissinger ute. På den andre siden av skalaen har vi lik arbeidsdag men sleng på kanskje en halvannen times rusling med annen hund og kanskje litt lydighetstrening. Evt. Bare lydighetstrening i noen timer.

Det er altså ikke store variasjonen på en dag og i mine øyne mer strukturert. Håper du forståe hva jeg prøver å få frem.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Fulger er veldig spennende dyr! Håper du finner en god vei inn i "miljøet". Også gleder jeg meg til nerdetråder om hvordan aktivisere/mosjonere/fore fugl. Du har jo hageplass nok til stort utebur (om det er innafor da, kan jo ingenting om sånt jeg), er vel viktig med variasjon for fugler også, så kan de få litt uteliv når forholdene er rett... Oi, kjente jeg ble litt engasjert nå😄  
    • Det kan jo være det. Den våkner av at du er oppe og sliter med å finne roen igjen etterpå kanskje. Det er ikke uvanlig at det kommer perioder med mer stress eller usikkerhet eller hvor hunden ikke hører etter el. Så i utgangspunktet hadde det ikke bekymret meg noe særlig, men du som eier og som den som kjenner hunden godt må jo kjenne litt på om du tenker det kan være noe mer eller noe annet, for det kan jo også skje. Isåfall får man jo vurdere en tur til veterinær.  Men sannsynligvis bare en periode som går over igjen. Blir hunden veldig urolig ville jeg forsøkt å ha den inne med meg for trygghet og lukket døra for å begrense muligheten til å tasse rundt.
    • Det er gull verdt ja å finne en gruppe, side eller lignende hvor man finner folk som har bra informasjon å dele. Så kan man sparre litt med ekte folk istedet for å måtte finne ut alt på egen hånd.  Kan ingenting om fugl dessverre, annet enn at det er fine (og litt krevende) dyr på sin egen måte. Veldig spennende da 😁
    • Det kommer jo en del brukere inn her som har fått sin første hund, eller planlegger å kjøpe hund, og ikke kan noe særlig fra før. De fleste her svarer så godt vi kan, og har ganske mange års erfaring etterhvert. Og de fleste av oss er vel klar over at vi ikke startet ut som eksperter, vi heller, og har lært av våre feil opp giennom tiden. Det er mye å lære og navigere, og ikke minst å gjenkjenne god og dårlig informasjon og råd. Nå er jeg selv i den situasjonen. For de som ikke har vært lenge på forumet så er jeg altså kronisk syk med ME. Jeg har vært frisk nok til å drive aktivt med hundesport i mange år, men blitt gradvis dårligere. De siste årene med hundene var det stort sett korte turer, og nå er jeg for syk til å ha hund igjen etter at de vi hadde ble gamle. Derfor har jeg begynt å se på fugl som mulighet for litt selskap hjemme. Jeg passer en kanarifugl nå, og prøver å lære meg mest mulig om fuglehold. Og det er jamen ikke lett! Jeg hadde undulater som tenåring (litt sammenlignbart med de som vokste opp med hund som barn?), men mye både holdninger og kunnskap har jo endret seg siden den gang. Det å finne grupper å stille spørsmål i (jeg er ikke på Facebook), finne miljøer, og lære meg å se hva som er gode og dårlige kilder til kunnskap er virkelig en jobb.  Det er veldig interessant å være "på den andre siden" av det jeg vanligvis er. 
    • Hunden min på 9 måneder har plutselig begynt å bjeffe og å stresse om natta. Jeg må ofte på do om natta og etter jeg er ferdig så bjeffer hunden på alt og alle. Bjeffer for seg selv og går urolig i huset. Er dette spøkelsesalderen? Tenåringsfase?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...