Gå til innhold
Hundesonen.no

Lupin skal på ferie og trenger haik - rv3 sørover


Raksha
 Share

Recommended Posts

Lupin skal på ferie til Tøfflus sånn at jeg kan konse mer om baby og har litt mindre dårlig samvittighet for han. Er det noen som kjører RV3 nedover forbi tynset en eller annen gang etter 30. september som har plass til en stk langbeint herremann?

Han er stille i bilbur, men må ha reisesyketabelett siden han blir bilsyk i fremmede biler/bur. Han kan ikke dele bur med andre hunder, men kan stille med bur selv. Hvordan han er å ha i bil uten bur aner jeg ikke, så det vet jeg ikke om blir noen suksess.

Bensinpenger blir vi nok enige om. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har han mulighet til å bli kjørt ett stykke på vei?

Jeg skal muligens oppover til Gausdal nå til helgen, og da ned igjen søndag 29, kunne da ha tatt han med ned fra segalstad bru f.eks?

Eventuelt skal jeg nok på hytta på Fåvang om ikke så alt for lenge slik at det hadde vært enda litt nærmere :)

MEN jeg har ikke så stor bil, så spørs vel om bilburet hans får plass :/ og jeg har jo to små hannhunder i bilen men de står i bur i baksetet. Har en Cirtoen C4 så kan du se hva du tror, er plass til en ambull og en boxer/rottweiler mix samtidig i den iallefall løse. Men har ikke fått meg gitter enda så dersom han ikke holder seg rolig og ligger nede vet jeg ikke hvordan det går?

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gitt en håndfull forutsetninger...

HVIS bilen vår blir frisk før helga (den er på verksted, og lånebilen er for liten),

kan han sitte i bilbur ved siden av en annen (kastrert) hannhund?

Vi skal til Trondheim i helga, kjører ned igjen på tirsdag om en uke, og har kun med Odin. De må nok rusle en liten tur og bli litt vant før vi evt kjører, men hvis vi har vår egen bil har vi jo et stort, ledig hundebur.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ååh, jeg skulle ønske han skulle på ferie til mine to jenter istedet for. Lady hadde blitt overlykkelig av besøk av en Lupin.

Det hadde han og digget tror jeg. Men enda lengre den veien :lol:

Tusen tusen takk for tilbud. Simira sitt, dersom alle forutsetningene går i orden, ser ut til å være beste løsning. Hvis det passer for tøfflus. Regner med at han trenger en beskjed om å drite i å si noe som helst til Odin, men det bør gå fint om han får litt tid på seg før han settes i bilen. Han er ikke så tøff når han er alene.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Må bare si at det ser stygt ut her... fikk telefon fra verksted i dag om at de ikke greier å finne feilen! Får svar senest onsdag.

Æsj - hørtes dyrt ut også.

Dere andre kjører feil dalføre - så det blir litt klønete. Men evig takknemlig for tilbudene!

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi kjører fra Trondheim til Eidsvoll på søndag og har ledig plass i hengeren om det kan hjelpe?

Hvordan er det for hundene å være i henger kontra bilen? Han er ikke den tøffeste gutten i gata og egentlig ikke noe glad i bil. Så aner ikke hvordan det er med henger`?

Jeg kjører til Tønsberg fra Oppdal 6.oktober om det er noe hjelp? Kan vurdere å kjøre østerdalen ;)

Med mindre du skal ned igjen, så blir det feil vei :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvordan er det for hundene å være i henger kontra bilen? Han er ikke den tøffeste gutten i gata og egentlig ikke noe glad i bil. Så aner ikke hvordan det er med henger

Mine vil heller være i hengeren enn bilen :) Det virker som er mindre bevegelse der. Første gang jeg puttet de i den var de litt urolige en knapp km, etter det var det helt stille, og jeg har et par som ikke er overbegeistret for bilkjøring :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mine vil heller være i hengeren enn bilen :) Det virker som er mindre bevegelse der. Første gang jeg puttet de i den var de litt urolige en knapp km, etter det var det helt stille, og jeg har et par som ikke er overbegeistret for bilkjøring :)

Åh såpass! Jeg skal bråtenke og høre med tøfflus og bonden. :lol:

Fra Oppdal til Tønsberg :P

Åh herregud - trøtt jeg. :lol:

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Prøv å få tak i Ingrid med basenjiene? Husker ikke hva nicket hennes er her inne, hun har vært her inne innimellom, har basenji og dvergpinscher og en mann som kjører langtransport. De bor jo på Rognes, så han kjører helt sikkert den veien sørover en del!

Evt om noen kan ta med Odin fra Trondheim til Oslo på tirsdag eller onsdag, så kan vi kjøre innom og ta Lupin i baksetet vi. :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nei, har ikke snakket med henne, men det er absolutt en mulighet om ikke ting løser seg. :) Vet ikke om han har plass til en diger lukis + bur annet enn baki bilen og det er ikke så aktuelt. :lol:

Men ser ut som vi kanskje tar turen nedover selv rett og slett. Så hønemor vet at han er i trygge hender. :aww:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
    • For det første høres det ut for meg som du trenger litt hjelp med båndtreningen. Er det noe kurs å finne i nærheten? Ihvertfall anbefaler jeg deg å søke opp tråder om båndtrening her på forumet. Hvis du har holdt på å snudd retning i evigheter ser det ikke ut til å fungere, og du må gjøre noe annerledes. En ting kan jobbe med inne er kontakt, og det å få hunden til å følge med på deg. Si kontaktord når du står foran hunden - gi godbit så fort hunden ser på deg,gjenta dette fem ganger. Ta et par-tre slike økter i løpet av dagen, beveg deg etterhvert litt lengre unna. Så kan du si "fot" og bruke enten godbiten eller håndtarget om du har det, til å få hunden til å følge ved siden av deg et par meter. Når dette sitter godt inne, kan du bruke det for å få inn hunden og holde seg ved deg litt ute. Generelt vil jeg heller anbefale å bruke en sele og langline og la hunden bevege seg slik den vil, og heller trene korte økter med kort bånd i løpet av turen. Da kan du gå uforstyrret til nærmeste grøntområdet eller parkeringsplass, og trene slik som beskrevet over. Det er ikke et mål at hunden skal gå fot hele turen, men at du kan få ham inn til deg og under kontroll ved behov, og forhåpentligvis sjekke inn med deg underveis på turen.  Antitrekkbånd er vanligvis ikke det samme som struphalsbånd, og jeg vil si at det er bare en positiv ting om folk bruker det ved behov. Men det vil ikke lære hunden å gå pent i bånd, det må du gjøre ved siden av. Hvis trekkingen er et stort problem går det an å bruke grime når du ikke vil trene på båndtreningen eller bruke langline.  Det finnes også seler med feste foran (noen "vanlige" seler har feste på ryggen og foran i tillegg, så det er enkelt å flytte mellom"), slik at hunden blir snudd mot deg når den trekker. Igjen må dette brukes sammen med trening, men det gjør det litt lettere. Ellers ville jeg ikke brydd meg så mye om hva andre tenker og mener så lenge du gjør det som er best for hunden. Lykke til!
    • Er redd noen skal tro jeg er slem med han. Har en på ett år og som fortsatt drar i begynnelsen av dagens første tur. Dermed må jeg snu rundt mye og få han til og fokusere på meg. Overhørte naboen si jeg hadde antidra bånd på hunden til andre og det syntes jeg var skikkelig ubehagelig. Jeg bytter til kort bånd vist han drar i stede får og gå rundt med langline så jeg får mer kontakt bare. Ikke noe anti dra bånd ( vet ikke hva det er men går ut i fra hun mener strammehalsbånd noe han ikke bruker men han bruker halsbånd vist han skal gå der det er vann får han elsker og bade så slepper jeg at lykta på selen skal bli ødelagt. Kan ikke akuratt trene på dette inne og jeg må trene han på det. 
    • Usikker på om massiv fremgang i hverdagslydighet skyldes endring av metode, økt mental modenhet med mer impulskontroll, "varmen" (ikke veldig), eller en kombinasjon, men vi koser oss. Ikke en lyd på verken bussen, Posten eller Felleskjøpet i dag. Ble helt rørt av hvor flink han var til å sitte pent og pyntelig og vente uten labber på disken eller konsert. Å manøvrere pent mellom hyller med leker og tygg og snacks var deilig nok. Måtte nesten klype meg i armen da han bare var lydig ved disken også, begge steder. Det kom noen raptusbyks da vi nærmet oss hjemme igjen, men kjapt under kontroll med cue på en øvelse og en leke, og da det i neste øyeblikk kom et helt heat av saftige skinker i kondomdress på hjul -  bakfra - bare en meter fra oss, så satt han bare pent og pyntelig og så på de fly forbi uten impulser til å jage etter for å bite noen i rumpa. Amazing!  Godgutten 🥰
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...