Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

På utstillingen i dag fikk Ozu "steil front/fremskutt" på kritikken. Det betyr vel at han ikke er riktig vinklet foran ved skuldrene? Noen som kan forklare mer hva det vil si?

Korrekte vinkler har jo å gjøre med hundens helse og anatomi å gjøre, så jeg lurer på om det vil ha noe å si for hans helse noen år fremover i tid. Kan han få belastningsskader pga feil vinkler? Bør jeg ha det i bakhodet på tur, eller kan jeg fortsatt ta ham med på bratte stigninger og toppturer? (Han er fri for AD).

Jeg lurer vel egentlig på hva "steil/fremskutt front" vil si, og om det vil ha noen helsemessige konsekvenser/belastningsskader etterhvert som årene går.

Skrevet

det er vell fremskutt skulder de mener? :)

Jeg hadde ikke tenkt over det en dommer har skrevet på kritikken :-) Ville stilt ut flere ganger og sett hva andre dommere ser! dog tror jeg det skal mye til før man vil få store konsekvenser med tanke på helse og eksteriør. Jeg hadde ikke satt begrensninger i forhold til toppturer o.l ;)

Skrevet

Jeg ville ha unngått mye agilitytrening på maks hinderhøyde, da mesteparten av belatsningen på hunden kommer foran.

På turer hadde jeg ikke begrenset :)

  • Like 1
Skrevet

Ok, takk for svar! Nå skal det sies at dette var en usedvanlig streng dommer som ikke ga en eneste rød sløyfe til noen tisper i vår rase i dag. Så som Shlush sier, så vil jeg gå på noen utstillinger til fremover - spesielt når han har blitt skikkelig voksen - og se hva de sier. Men uansett godt å vite at jeg ikke trenger å begrense turer. :)

Skrevet

Jeg ville ha hørt det fra noen med skikkelig peiling på hundeanatomi før jeg hadde tatt all verdens hensyn til det, eventuelt fra flere dommere. Jeg synes enkelte dommere, først og fremst utenlandske, hiver rundt seg med sånne karakteristikker.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er veldig individuelt. Jeg har aldri hatt noe problem med hundene og sjelden kattene, men tok til oss en voksen omplasseringskatt som gikk etter hundene og angrep dem, han ble levert tilbake. Har tatt til meg både kattunger og voksene katter, men aldri prøvd med "ikke kattevante" voksene hunder. Har hatt Sheltie (gjeterhund) og aldri hatt noe problem, men har du hund med høyere gjeterinstinkter kan det bli problemer.  Noen ganger går det sånn også. Passhund (Jämthund) og ny ungkatt.  
    • Generelt sett, ja. Gjeterinstinktet er et "subsett" av jaktinstinkt. Det betyr ikke at det ikke kan gå, mange gjeterhunder lever jo for eksempel på gårder sammen med katter. Men å leve inne i samme hus blir fort noe annet igjen. Du kan jo snakke med oppdretter om hvordan foreldre og søsken evt. går med katt, og du vet kanskje selv hvordan hundene dine reagerer på katter og andre smådyr på tur? Selv om det er noe litt annet så gir det en indikasjon på hvor sterkt jaktinstinktet er.
    • Har gjetere høyt jaktinstinkt? Jeg har gjeterhunder.
    • Det kommer an på hunden og katten, gemyttene deres, og hvem som kom først i hus. Hunder med høyt jaktinstinkt (gjetere, mynder, terriere mm.) går generelt dårligere med katter fordi de trigges lettere til å jage dem. Vi hadde to katter da vi fikk hund, og det gikk aldri bra. Vi endte med å omplassere kattene. De var dog voksne omplasseringskatter som ikke var spesielt trygge i utgangspunktet, og vi kunne ingenting om hundetrening og fikk en rase med mye jaktinstinkt.  En voksen og trygg katt og en valp med mindre jaktinstinkt har større sjanse for at det går bra, eller en kattunge sammen med en voksen hund som ikke har vist mye interesse for å jage katter. De fleste kan trenes og tilvennes med litt kunnskap, men ikke alle. 
    • Blir det bare kaos om man har katter og hunder sammen i samme hus?  Hva slags erfaring har dere med det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...