Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

På utstillingen i dag fikk Ozu "steil front/fremskutt" på kritikken. Det betyr vel at han ikke er riktig vinklet foran ved skuldrene? Noen som kan forklare mer hva det vil si?

Korrekte vinkler har jo å gjøre med hundens helse og anatomi å gjøre, så jeg lurer på om det vil ha noe å si for hans helse noen år fremover i tid. Kan han få belastningsskader pga feil vinkler? Bør jeg ha det i bakhodet på tur, eller kan jeg fortsatt ta ham med på bratte stigninger og toppturer? (Han er fri for AD).

Jeg lurer vel egentlig på hva "steil/fremskutt front" vil si, og om det vil ha noen helsemessige konsekvenser/belastningsskader etterhvert som årene går.

Skrevet

det er vell fremskutt skulder de mener? :)

Jeg hadde ikke tenkt over det en dommer har skrevet på kritikken :-) Ville stilt ut flere ganger og sett hva andre dommere ser! dog tror jeg det skal mye til før man vil få store konsekvenser med tanke på helse og eksteriør. Jeg hadde ikke satt begrensninger i forhold til toppturer o.l ;)

Skrevet

Jeg ville ha unngått mye agilitytrening på maks hinderhøyde, da mesteparten av belatsningen på hunden kommer foran.

På turer hadde jeg ikke begrenset :)

  • Like 1
Skrevet

Ok, takk for svar! Nå skal det sies at dette var en usedvanlig streng dommer som ikke ga en eneste rød sløyfe til noen tisper i vår rase i dag. Så som Shlush sier, så vil jeg gå på noen utstillinger til fremover - spesielt når han har blitt skikkelig voksen - og se hva de sier. Men uansett godt å vite at jeg ikke trenger å begrense turer. :)

Skrevet

Jeg ville ha hørt det fra noen med skikkelig peiling på hundeanatomi før jeg hadde tatt all verdens hensyn til det, eventuelt fra flere dommere. Jeg synes enkelte dommere, først og fremst utenlandske, hiver rundt seg med sånne karakteristikker.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har du forsøkt med bare en hund alene med en kattunge? Jeg har heller ingen erfaring med dette, men fra å introdusere miniatyr valp til voksen mellomstor hund. Det tok litt tid før de var gode venner. Jeg ser for meg at kanskje senior alene med en kattunge i fanget..? Samtidig øker det jo stress veldig om den andre holder konsert i rommet ved siden av.   Edit: Har du forsøkt kattungene i bur med hundene fri? Jeg husker det sjalusidrapet en rottweiler begikk på en toåring for noen år siden, hvor jeg er hellig overbevist om at måten de brukte buret på var en tungt medvirkende årsak. Når ungen kom på besøk ble hunden satt til side i bur i sitt eget hjem, i stua, mens mamsen dens ignorerte den og begikk kos og lek med ungen på gulvet og i sofaen rett foran den. Drapet ble begått en dag hunden var forvist til hagen mens ungen var inne med matmor og fikk forsyne seg selv fra fryseren midt i glaninga på hunden, hvorpå det bikket fullstendig over for den. Jeg tror ikke det var jakt, men ren sjalusi og ressursforsvar.
    • Riesenschnauzer krever ihvertfall ganske mye. Kanskje ned mot en time i uka som rent kjæledyr for å holde tovefri, korte poter, rent skjegg, ren stump og visuell sikt. En time høres lite ut, men det er et minimum, og plutselig mye om en er vant til stellfri pels. Skal en holde i korrekt utstillingspels kreves en del mer tid. Typisk rase en ikke skaffer seg om en tenker at den må friseres, men flott om en har en indre frisør som liker at den kan friseres. Profesjonellt utstillingsstell på riesen er kostbart fordi det er tidkrevende, men kan være verdt pengene om en bare skal stille noen få ganger. Ikke bare, bare å få til et jevnt og pent resultat.
    • Ja, Edeward er uvurderlig support. Super fornøyd med ham. Fordi han er krypt vil det aldri skuffe meg at han kanskje ikke engang er bygget til en Very Good (trang i fronten, en merkelig bue i ryggraden og keivete potestilling), men mentalt er han bare super.  Vi har gode naboer også. Tror ikke jeg hadde taklet dette like bra om jeg bodde mer øde og alene. Han er en livsglad gutt som vet å ha det gøy      
    • Jeg følger med på lynkart hver gang men det kan snu fort. Og det tar ett stykke å kjøre hjem om jeg ser det er ille. Det er også ofte det er meldt torden og Lyn og jeg blir hjemme med hundene også kommer det ikke torden og Lyn i det hele tatt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...