Gå til innhold
Hundesonen.no

Én hverdag med pomme!


LinnK
 Share

Recommended Posts

Hei.

Jeg kan vel kalle meg ny her på Hundesonen, selv om jeg egentlig har hatt profil her siden 2011 en eller annen gang, hehe. Etter hva jeg kan se i profilen min har jeg nemlig ikke skrevet noen innlegg her før, men nå tenkte jeg at det var på tide at jeg lagde meg en "Min Hund" tråd jeg også. :P

Min lille prinsesse lyder navnet Chica og hun er ei herlig liten jente født 1. Januar 2011. Hun elsker folk og andre hunder og pleier ikke å være pinglete på det området. Hun er ellers glad i lek og trening og er i tillegg en skikkelig matmons.

Hun er min første egne hund og vi trener litt trikstrening og sånt noe og ting læres inn ved bruk av klikker. Virkelig en flott treningsmetode spør du meg. :)

Jeg er også opptatt av at hun skal kunne de vanligste kommandoene og kunne bruke seg både fysisk og mentalt og at hun ikke skal få gjøre "akkurat som hun vil" bare fordi hun er liten. Kommandoer som kom, sitt, ligg og bli merker jeg at vi bør terpe mer på da hun ikke er så lydhør som jeg skulle ønske. Da spesielt når det gjelder innkalling, men men. Med litt trening og tålmodighet får vi vel til det også. :lol:

Litt bilder vil dere vel også ha tenker jeg.

Litt valpebilder først:

IMG_7380.jpg

IMG_7318.jpg

IMG_8514.jpg

Chica er ikke gamle jenta her nei. :wub:

Og så litt bilder av nyere dato:

IMG_4046.jpg

IMG_4945.jpg

Chica har blitt stor jente med masse pels. :wub:

Helt på slutten har jeg et lite spørsmål. Noen andre som har pomeranian her inne? Og har du/dere egen "Min Hund" tråd?

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Å nei! Det var alt for søte bilder av henne som valp :wub: Spesielt det hvor hun sov og alt rundt henne var rosa, som om hun fløt på en rosa sky! :wub: Herregud!

Åhh, fluffeeeh :wub: Kjempesøt pomme! :D

Jeg er svak for pomme altså! Nydelig!

Pommer er altfor søte!

Tusen takk alle sammen! :) :) :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Chica er også ei tøff, lita jente og leker gjerne med "de store gutta" og gjør de noe som hun ikke synes er greit får dem vite det også, haha. :P Her får dere to bilder av Chica som leker med en av "de store gutta". Nemlig Border Collien, Rex. Disse to finingene er oppvokst sammen og Chica er faktisk 1 måned eldre enn Rex, så de har lekt sammen fra dem var ganske små.

IMG_7634_zps59a59179.jpg

IMG_7625_zps1ff079b8.jpg

Chica og Rex leker. :)

Bildene er tatt i vinter/vår en eller annen gang. ;)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 3 weeks later...

Nå har jeg og Chica nettopp kommet hjem fra en én times tur der hun var løs (men i "hjemmelaget" langline) hele tiden. Dette gikk kjempe fint og hun kom når jeg ropte og holdt seg i nærheten. Veldig bra og veldig kjekt at hun kan få springe litt løst synes jeg, sånn at vi virkelig kan trene innkalling og diverse. :)

287pzll.jpg

Bildet er tatt i slutten av August i år, men det kunne like så godt vært tatt i dag da hun hadde samme selen på seg og den samme leken var med på tur i dag også. ;)

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Herlighet så søt hun er! :D

Tusen takk! :) Det synes jeg også. :D

Tror nesten jeg må ha en pomme en dag altså! De er så fryktelig søte :)

Skal passe to stykker neste uke og gleder meg veldig til å bruke litt tid med sånne pelsdotter!

Det må du nok. ;) Pommer er helt herlige hunder! :wub:

Lykke til som hundepasser for to små pelsdotter neste uke da! :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kjempesøt :)

Tusen takk! :)

Åh! *dåne* Hun ser så mye mindre ut når hun er våt og løper i gresset da :) Så søt hun er :wub:

Tusen takk. :) Og ja, hun ser ganske mye mindre ut når pelsen er våt og i tillegg har hun jo ikke full pels på de to siste bildene da jeg klippet henne ned for sommeren pga varmen. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ikke lenge siden jeg og Chica kom hjem fra en flott tur i finværet. Denne gangen fikk Chica løpe helt løst og hun var flink og sprang og snuste om hverandre samtidig som hun holdt seg i nærheten og ikke valset alt for langt bort fra meg. Flinkisen! :)

Prøver å trene litt hverdagslydighet på turene vi har også og i dag ble det både litt trening på innkalling, sitt, ligg og "bli".

Nå er hun trøtt og ligger så fint å sover på sofaen. :wub:

IMG_8326_zpsc1d821f4.jpg

:heart: Chica :heart:

Bildet er ikke tatt i dag!

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei! Med straff mener jeg noe som avbryter og på sikt reduserer den uønskede adferden. Hva det er og hvor hard straffen er vil selvsagt avhenge av hund og situasjon. For mitt eget vedkommende er det i en del tilfeller nok med et bestemt "nei" for å avbryte stirringen. Men det er jo per def straff det også. Ja, leash-pop kan funke på noen hunder, men i slike situasjoner er min erfaring at man også bør være litt forsiktig med det, da leash-pop faktisk også kan trigge utagering.   Ja, enig i det du sier om å bruke metode som kan utvikle stress ved passering. Det er også noe av grunnen til at jeg bruker motbetinging når avstanden er stor nok. Jeg har forøvrig god erfaring med å benytte motbetinging på langt mindre avstand etter å ha straffet tidligere. Dermed unngår man også stress og at hunden assosierer motgående hunder med noe negativt.   PS! Veldig bra jobbet at det har funket for deg kun med motbetinging.
    • Jeg tenker det kommer an på hunden. ..og hva du mener med straff. Er det en innarbeidet lyd som indikerer avbryt, ellers..? Hva ellers?  Fra YouTube ser det ut som såkalt "leash pop" fungerer på mange hunder. Det finnes jo mange grader av det, det trenger ikke være så kraftig at det gjør vondt, og det kan fungere som Caesar Millans: "Tssscht!" for å få kontakt på en måte som ikke fungerer som belønningsmarkør, men advarsel om at nå blir jeg sur og det blir kjip stemning her? Mange hunder tar det til seg at fører er misfornøyd. Mer interessant å gjøre fører happy. Så er det andre hunder som ikke kunne brydd seg mindre om det.  Personlig er jeg skeptisk til å gjøre noe hunden kan utvikle stress ifbm passeringer av. Motbetinging har alltid fungert for meg, men det kan som du sier ta tid, og jeg vet om TO meget erfarne som ikke har lykkes med den metoden på sine hunder selv etter to år med konsekvent trening, så 🤷🏼‍♀️ Privattimer med erfaren instruktør?    Edit: Av alternativ adferd virker sitt litt kjedelig. Hvor mye begeistring og belønning er hunden vant med at en plain sitt utløser? Jobbe den opp litt om det har gått rutine i den?
    • Hei! Slik jeg ser det er det i hovedsak tre metoder hvis man har passeringsproblemer: 1) motbetinging/sladring, 2) alternativ adferd (f eks sitt eller fot), 3) straffe uønsket adferd (f eks straffe/avbryte stirring, da det gjerne er steget før utagering). 2) og 3) kan selvsagt overlappe, f eks om man vil kreve en alternativ adferd. Men så til spørsmålet: Er motbetinging uforenlig med å straffe uønsket adferd? I utgangspunktet skjønner jeg at man vil svare at metodene er helt uforenlige. Jeg mener at motbetinging i utgangspunktet er en fantastisk metode, uten risikoen for uønskede "bivirkninger" hvis det gjøres riktig. Problemet med motbetinging er at det tar lang tid å komme i mål og i hverdagen vil man gjerne, selvsagt litt avhengig av hvor man bor, møte en hund som er så nær at motbetinging ikke funker. I disse tilfellene vil jeg heller avbryte/straffe stirring for å være i forkant, og så kreve at hunden min følger meg forbi, og deretter belønne rett adferd når fokuset er på meg. Dette kan virke som nærmest det motsatte av motbetinging, men det er stor forskjell på å se/registrere den andre hunden og å stirre på den. Når avstanden er stor nok vil jeg imidlertid benytte motbetinging for å passere. Tenker dere at jeg kombinerer metoder som er uforenlige? Burde jeg heller bruke kun én av dem?
    • En han. Har merket meg at andelen testosteron på kurs og trening er påfallende mye lavere enn østrogen. Ofte er det eneste testosteronet til stede i følge med sin mykere halvdel, som har dratt dem dit. Resten av testosteronet kom ferdig utlært og er ute med hundene løse i parken, hilser på fremmede i bånd, og deler villig sin ekspertise med random damer som antakelig ikke kan like mye om hund som dem selv.  #notallmen men når den taggen føles nødvendig..
    • Jeg er ute og går tur med hunden min i belte. Det er mellom 2-3 m. langt og gjør at jeg har god kontroll på henne. Hun går stort sett fint og rolig ved siden av meg. Hun kan trekke litt i begynnelsen da hun har høy energi, men ellers rolig og fint kroppspråk.  Jeg ser en fyr som kjører sikk sakk i veien på skateboard med en bulldog/boxer. Hunden stopper opp og bjeffer på min. Som den ansvarlige hundeeieren jeg er går jeg inn en sidevei for å vente på at de passerer på hovedveien. "Er hun ikke gira?" "Er det tispe?" "Dette er gutt. Han er ikke farlig?" Han spør igjen to ganger om hun ikke er gira. Jeg har sagt at hundene har møtt hverandre før og det ikke er en god match og at avstand over greit.  Hundene er tydelig usikre på hverandre og viser det gjennom kroppsspråket sitt. Dette er ikke situasjonen for å hilse. Begge hundene er i bånd. Det var forøvrig flere mennesker rundt og en vei det også ferdes mye biler fra folkene som bor der. Hvorfor så vanskelig å lese situasjonen? Eller ser jeg flere som går tur og snakker i mobil, eller med headset som stenger ute lyd og er i egen verden. Det mest frustrerende er kanskje de som snakker i tlf. som stopper midt i veien (som forøvrig er trang) med hunden sin slik at du bare må vente på at de ser deg og dere blir enige på en eller annen klønete måte om hvordan passeringen blir.  For egen og andre sin del forsøker jeg å være oppmerksom på både egen hund og omgivelser på tur. Da blir det hyggeligere og enklere for alle andre.  Sånn, det var dagens utblåsing for egen del. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...