Gå til innhold
Hundesonen.no

Rallystevne Morokulien 31/8-1/9


Recommended Posts

Skrevet

I helga var det storoppslutning på Morokulien til årets rallyhappening. Litt travelt som arrangør, men jeg rakk da å stille hele fem ganger!

Første stevnet var jeg stevneleder og fikk ikke starte, men løp rett til uoff. rekruttklasse med Kovu etter siste klasse. Han er jo ikke akkurat noe prydeksemplar i ringen, men vi kom oss gjennom alle øvelsene uten feil, og disket ikke! 30 poeng i trekk for snusing og stram line plasserte oss ikke på pallen, men pytt, hva så!

På søndag startet vi igjen, og da var han ganske med, og snuste nesten ikke. Det ble såklart et par dobbeltkommandoer og litt sånt, men det holdt til en tredjeplass! Verdens mest ubrukelige hund fikk en rosett! :D Jeg er ganske stolt av det...

Odin startet tre ganger i klasse tre. Vi hadde ett hovedmål for helga, å ikke diske på minst ett stevne. Vi har slitt en del med motivasjon og intensitet i det siste (noe vi gjør i perioder) i tillegg til at vi ikke kan dekk under marsj og rygging veldig godt. Med dekk under marsj i to av klassene og vått gress så var jeg litt tvilende til sjansene våre.

Odin var utrolig fin og veldig motivert på alle tre stevnene. På det ene snuste han litt i starten, men kom så helt inn, og gikk tre knallfine løp! Dessverre kreves det at eier er med også, så på grunn av mine feil (glemte et skilt, og gjorde en øvelse feil) disket vi to av gangene, på det andre løpet var det delt skyld (han begynte å falle ut, så jeg burde gitt en dobbelkommando så han ikke brøt en sitt).

MEN, han dekket under marsj begge gangene, og gikk knallfint, så jeg er storfornøyd. Når han er der han er nå så kan vi komme oss hvor som helst, bare jeg har hodet med meg. :D

Og så var det morsomt å se på alle andre kjente og ukjente som fikk mye fine resultater. Mollymor kan jo fortelle selv, jeg tror hun var eneste andre sonis på stevnet.

  • Like 1
Skrevet

Jeg var også med! De to første stevnene i kl. 2 med Kicki (bearded collie) disket jeg på tullefeil, min skyld. Husker ikke helt hva jeg disket på i første, men andre for feil vending etter innkalling, også hang Kicki veldig. Første stevne på søndag gikk det kjempebra og vi kom på 3. plass med direkte opprykk til kl. 3. Så gikk jeg rekrutt med Betty (løwchen) og vi disket ikke! Da var jeg fornøyd med lille lykkepille. Hun har bare trent hjemme i hagen og har ikke sett en ring med skilt før. Siste stevnet med Kicki kl. 3 visste jeg vi ville diske, for alle øvelsene er ikke helt inne, men her var det jeg som tullet mest, var fryktelig sliten. Målet for helgen ble nådd og jeg er kjempefornøyd.

Takk til arrangørene for en kjempetrivelig helg og den gode jobben de la ned for at vi andre skulle få det så fint. Tusen, tusen takk, Simira og alle de andre.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvis han faktisk er blanding av havanais og malteser så er han ikke en maltipoo i det hele tatt. Maltipoo er blanding av malteser og puddel (poodle, derav -poo-delen av navnet).  For det første bør han sjekkes for alle arvelige helseproblemer som forekommer både hos havanais og malteser. Det er vel noe allergi, øyeproblemer og kneledd/albueledd ihvertfall. Så bør du ha oversikt over gemytt og helse hos begge foreldrene og helst søskenene og gjerne halvsøsken eller andre nære slektninger til hunden. Det hjelper ikke at din hund er snill og frisk, hvis han er unntaket i kullet. Da risikerer du å avle videre på problematiske gener, selv om det ikke har vist seg hos din hund. Dette er hovedårsaken til at raseavl er lettere å gjøre på en god måte, fordi man har registrert statistikk over helsedata i flere generasjoner. Hvis du tenker å få valper så kan det uansett også være greit å gå NKKs oppdretterskole, det er mye viktig informasjon der uavhengig av om du avler på renraset eller blandingshund. https://www.nkk.no/kurs-utdannelse-og-aktiviteter/kursoversikt-alle/ Generelt tenker jeg at det er veldig mange hunder som omplasseres og unødvendig å avle om man ikke har noe målrettet tanke for det, som de fleste seriøse oppdrettere har for rasehunder når de studerer helse- og utstillingsresultater. Det finnes mange gode og snille hunder som trenger et hjem.       
    • Hei. Jeg har en maltipoo hund som er blanding av havanes og malteser. Veldig godt gemytt på han. Rolig og veldig snill. Ble 2 år 17 juli. Hvordan kan jeg gå fram? Han er i ekstase å merker han er ungdoms tiden nå. Trenger litt tips . Vil gjerne forme han videre pga hvor fin han er. 
    • Alle dyr har naturlige instinkter som styrer dem. Noen er byttedyr, som lever av gress, bær og annet de finner i naturen, og som har fluktinstinkter når det er noe i nærheten de oppfatter som fare. Typisk eksempel er hester, sauer, hjortedyr osv. Noen er rovdyr som lever av å fange, drepe og spise andre dyr. Både katter og hunder er rovdyr, samt ulv, gaupe, bjørn osv. Fra lenge før hunder (og katter) ble domestiserte og holdt som arbeids- og kjæledyr har dette vært instinkter som rett og slett har holdt dem i live. Det er naturlig adferd å jage og drepe, men vi har avlet bort veldig mye av de sterkeste instinktene. Ulike dyr har også ulikt språk og væremåte, og de aller fleste kommuniserer best med sin egen art. Og så er det noen som kommuniserer på tvers av arter, i varierende grad. Anbefaler å lese litt om språk og adferd både hos hund og katt, og som sagt få hjelp fra fagfolk.
    • Hvorfor er det sånn at alle katter skal jages?
    • Det er jeg også redd jeg må gjøre. Omplassere kattene. Men er vanskelig fordi har blitt så glad i dem.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...