Gå til innhold
Hundesonen.no

Lesverdig om ulv/sau/hund


yurij
 Share

Recommended Posts

Det som er viktig her er at bøndene får hjelp økonomisk, teoretisk og praktisk til å kunne gjøre dette, for det er absolutt noe som kunne blitt gjort. For bøndene selv ene og alene er dette ganske vanskelig.

Også må det legges til at sauebønder er ganske flinke til å sjekke sauene sine hver dag altså, men det er store begrensinger for hvor mye de har tid og mulighet til. Vi driver bare med melkeku, og har derfor dyrene på innmark eller inngjerda utmark siden dyrene må melkes hver morgen og kveld, men vi er også med på å holde øye med andres sauer så lenge vi har tid og mulighet. Dessverre må vi ofte ut med Tequila og lete etter sauekadaver de periodene det er ulv og bjørn i området, da det per i dag ikke er tid og mulighet nok til å holde øye med alle dyrene til en hver tid.

En annen problemstilling: hvem vil ta på seg en jobb som fulltidsgjeter i utegangsmånedene?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det var en fin artikkel og ja hvor mer jobb en gjør med sauen hvor mer må det jo koste. Men det er jo tiltak dem kan sette i avelen som flokk instinkt det vil vel ikke koste så mye men vil ta tid

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Absolutt leseverdig, men jeg stiller meg sterkt tvilende til om noe slikt faktisk er praktisk gjennomførbart i Norge.

Det samme sa vi vel om røykeloven i sin tid også? Ang pris på kjøtt så ligger det vel litt i korta at norske lønninger må ned om vi skal overleve?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det samme sa vi vel om røykeloven i sin tid også? Ang pris på kjøtt så ligger det vel litt i korta at norske lønninger må ned om vi skal overleve?

Norske lønninger til hvem da? Håper virkelig ikke du mener bøndene, som generelt sliter med å overleve i Norge?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei. Registrerte meg nettopp. Har alltid hatt mine egne meninger om hundehold. Nå begynner min kjære Lady (13 år gammel Border Collie) å tydelig vise tegn på at hu er gammel. Hu har alltid hatt fri tilgang til tørrfor (og vann seff) - ok hu er litt feit - men å begynne å måle opp ting nå? nei. Hu skal ha fri tilgang som alltid. Prøver så godt jeg kan å ordne slik at hu skal ha det bra - vi sitter en plass i naturen - jeg får hu til å ligge / bli - også hiver jeg diverse godbiter (markies) ut over et område som hu går og snuser og leter opp. Hu har gått på "Rimadyl" i et par år (ettersom jeg har forstått så skal dette hjelpe på forkalkninger i ryggsøylen + at de skal være mildt smertestillende (?) I gamle dager var hu en atlet. Endeløs energi. Nå når jeg skal prøve å gå en tur så "stopper hu meg" - hu går foran - og ser på meg, ser tilbake - hvis jeg snur meg så springer hu rett hjem - tydelig at hu vil bare hjem og ligge uttafor døra (bor på gård) så jeg sitter der og liksom bare bekymrer meg. I know - gammel hund. Men jeg vil at hu skal ha det bra - så lenge som overhodet mulig - Jeg jobber ikke - det er bare meg og hu. Jeg synger alltid en sang om morgenene - "God morgen, god morgen lille golli klump - osv" (I know pretty cringe) hu digger det - kos og hale som går. Hu har vært min love - ikke bare for de siste årene - alltid. Orker ikke tanken på at hu skal dø. Fokk det. Det virker som hu har det greit om natta - men noen ganger er det slikking / pesing - som om hu stresser med noe eller har det vondt (og det er vondt å høre på). Noen netter er det helt stille. Ok. I know. Hvis hu lider så skal hu selvfølgelig få slippe, men vi tar ikke livet av våre gamle bare fordi de plutselig må i rullestol eller blir demente. Hu var med på en hel runde disc golf i dag - men måtte hjelpe hu opp fra et dillete område (hu satte seg fast, klarte ikke å komme seg opp) - egentlig så fatter jeg ikke helt hvorfor i helsiken jeg lager denne posten. Er som regel uenig med de fleste. Men hvis noen har noen ideer / gode forslag så hallelujah.
    • Min første.. er noe som hører med i en dagbok, og i dag er det Edes første diare som er tema -_- Stakkars gutt. Han har vært så snill og god gutt så lenge nå, han fortjener ikke det der. Så snill og god at han valgte gå på badet og ha diare der mens jeg sov. Like a sir.  For å alltid se på den lyse siden av ting, å slippe vaske sofa og tepper og sånt er gull. Dette kunne vært meget verre. 
    • Min første.. er noe som hører med i en dagbok, og i dag er det Edes første diare som er tema -_- Stakkars gutt. Han har vært så snill og god gutt så lenge nå, han fortjener ikke det der. Så snill og god at han valgte gå på badet og ha diare der mens jeg sov. Like a sir.  For å alltid se på den lyse siden av ting, å slippe vaske sofa og tepper og sånt er gull. Dette kunne vært meget verre. 
    • Jeg kan være med i klubben, med bruksrase hann på 8.5 mnd. ..men for tiden er min veldig snill og god gutt. Det vil antakelig endre seg snart. 
    • På mandag ble faktisk Shero hele 12 år gammel. Han mener at gamle hunder ikke trenger å høre mer enn de vil. Han har også, i tillegg til å bjeffe på alt, begynt å bjeffe på ingenting. Men fremdeles ung i sinnet og elsker å leke.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...