Gå til innhold
Hundesonen.no

Hunderase som finner sopp?


Recommended Posts

Skrevet

Nå skal ikke mamma ha ny hund med det første, men vi pratet om dette i dag og da er det alltid greit med innspill.

Hun har nå en Toller på 12år og når han blir borte er det snakk om å kjøpe en ny hund.

Hun ønsker en hund som er lett og spretten i skogs-terreng, og hun vil gjerne ha en hund hun kan trene opp til å finne sopp! Så en med god nese.

Hun er glad i turer i skog og mark, og er ute med båt om sommeren. Går på ski om vinteren, men trenger nok ikke en hund som trekker dem, men en hund som kan være med.

Små hunder er ikke aktuelt, Toller-størrelse er fint.

Skrevet

Lagotto ER jo sopphunden liksom, så den måtte jo være passe kompis? Passe stor sånn at den også kan være med på lengre skiturer :).

  • Like 2
Skrevet

Lagotto er jeg klar over, hun var skeptisk til pelsstell :) Men den er notert. Lapphund som sopphund kan vel ikke være så enkel oppgave, Krilo? :P

Hun vil ha en lettlært hund som tar ting ganske fort. :)

Skrevet

Haha, nei jeg kommer ikke til å lære min det, det er en "umulig" oppgave tror jeg :P selvom han er ganske så god på blodspor da :D men søstera hans har så vidt begynt å lære seg det, der står det egentlig mest på eiern sin vilje til å trene på det enn på hunden, hun tar ting kjemperask og er utrolig lærevillig og elsker å trene og jobbe.. Såå, ehh, ja, det kommer veldig ann på hva slags lapphund du får om den egner seg til å lære det eller ikke tror jeg :P

Søstra til Leo, super lettlært og kraftig arbeidsmotor, Leo not so much :lol:

Skrevet

Lagotto er jeg klar over, hun var skeptisk til pelsstell :) Men den er notert. Lapphund som sopphund kan vel ikke være så enkel oppgave, Krilo? :P

Hun vil ha en lettlært hund som tar ting ganske fort. :)

Jeg har hørt om flere shiba som har vært brukt om sopphunder, så jeg ser ikke for meg at en lapphund skal være noe problem? Men jeg slår et slag for buhunden. :)

Skrevet

Nå har ikke jeg engang fått min retriever enda, men så vidt jeg vet har da de en velfungerende nese, så hvorfor ikke en ny toller? Eller evt. en annen retriever?

Og bare for å bidra med noe veldig lite konstruktivt, så kjenner jeg en lagotto som man prøvde å trene til trøffel-hund, som de jo er avla til, men han var visst mer interessert i de andre lagotto-damene... Men han er veldig søt og snill da :lol:

Guest Belgerpia
Skrevet

Jeg kjenner folk som bruker Finsk Lapphund til å finne kantareller, også andre raser - som f.esk. belger - en sønn av min Noah har vært på soppkurs.

Dette er jo noe som må læres uansett - og det er ikke sånn at lagottoen er født med kantarellsøkende nese.

Tror bare det gjelder å finne en rase man tror man kan trives med og ta det derfra.

Skrevet

Cockeren min er en super sporhund, men har ikke trent han opp ordentlig til kantarellsøk (men han fant faktisk noen i fjor!). Han har en del problemer ellers da, så skal man ha cocker er det viktig å sjekke linjer veldig nøye...

Skrevet

Welsh springer er jo en super turkamerat, og har relativt greit pelsstell. Ikke så ulik størrelse som tolleren heller. De er veldig spretne, og kan fint trekke på ski eller løpe ved siden av. De er utholdne, så de tåler lange turer. Vi har hatt welsh i båt, det går kjempefint. :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er helst jeg som tar ansvar for fôr, tur og trening. Siden jeg jobber langvakter har jeg jo også mye fritid, så det blir veldig naturlig at jeg har hovedansvaret. Men skal prøve å få de andre i huset til å ta i mer.  Begynne med å få en av de andre i huset til å ta han ut når jeg kommer hjem, slik som du foreslår 👍
    • Har god erfaring med Baggen softbelt. Ser de har det hos Troll. Det kan oppleves som litt klumpete for jogging, men til gåtur er det supert. Vet ikke hva du tenker om frontfestet der men jeg har ikke opplevd problemer med det.  Jeg liker spesielt at dempingen er i selve beltet så jeg kan bruke det båndet jeg vil. Ikke alltid så praktisk med strikkbånd. 
    • Kan noen andre ta ham med ut når du kommer hjem?  Altså, når du kommer hjem, ignorere ham til du har fått tatt av deg og satt deg ned. Om han så begynner å mase om å få komme ut, at noen andre tar ham med ut litt. Det kan nok ta en del tid å snu denne adferden.  Det har jo også mye å si hvem som fôrer, går tur og trener med en hund. Gjør du det meste der, eller varierer det? Kan noen andre ta mer ansvar? 
    • Jeg har litt utfordringer med whippet hannen min på 5 år. Det er veldig tydelig at jeg er hovedmennesket til hunden, han søker til meg, det er meg han blir mest glad når kommer hjem men det er også meg han maser mest på. Jeg jobber langvakter, og når jeg er på jobb så er hunden helt rolig. De andre i huset forteller at han ligger å slapper av og er rolig og snill stort sett hele dagen. Når jeg kommer hjem blir han jo veldig glad for at jeg kommer, men jeg får nesten ikke satt meg ned før han  begynner med klynking/gråting og skal ha meg med ut - jeg tar han da som regel med meg ut, selv om de hjemme forteller at det ikke er lenge siden han var ute. Etter vi har vært ute, så kan gjerne klynkingen fortsette litt, og det kan til tider også være klynking på natten. Akkurat nå er vi i en ekstra tøff periode, da det er løpetid på byggefeltet og hannhunden har det veldig tøft, han spiser nesten ikke og sover ikke - noe som igjen gjør at jeg heller ikke sover, for jeg må være med han for at han ikke skal holde hele huset våkent om natten. Jeg har tilbrakt nettene på et rom med han i bånd og med hørselvern på for å få sove. Jeg begynner å bli rimelig desperat 🙈😭 Jeg har avtale med dyrlege om å prøve ut kjemisk kastrasjon, slik at vi kanskje kan slippe dette igjen. Men jeg er også redd for at han skal reagere dårlig på det - at han kanskje blir mer klynkende og "masete". I kveld når jeg kom hjem fra jobb så har jeg ignorert hunden, jeg har vært ute med han, men ikke "snakket" til han eller anerkjent han på annet vis, det føles ikke bra men tenker kanskje at det er noe jeg bør gjøre i en periode? Er dette helt feil tenkt av meg? Noen som har råd og veiledning for å kanskje få en litt mer selvstendig hund når også jeg er hjemme?
    • Bare det at noen har tenkt tanken er for meg helt på trynet. Og det er en herlig ironi i at de ikke tester produktene sine på dyr, men selger til dem... Hjelpes, hvem er disse folka😄
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...