Gå til innhold
Hundesonen.no

Utagerer på Wheaten Terriere..?


TheSuperBorder
 Share

Recommended Posts

Jeg har et litt merkelig problem. Jeg har vanligvis "verdens" snilleste hund, som egentlig ikke har interrese i andre hunder bortsett fra de faste "lekekameratene". Hun viker alltid unna andre hunder, men har likevel ikke noe problem med å hilse på dem hvis en hund kommer i møte. Det som da er problemet er at for en stund siden hadde vi en merkelig hendelse:

Vi står utenfor butikken og en Wheaten Terrier kommer forbi. Hunden min begynner å bjeffe på den, noe som aldri har hendt før med noen hund. Hun roer seg og vi skal gå igjen, på vei vekk går vi forbi Wheaten Terrieren igjen og uheldigvis fulgte jeg ikke bra nok med og min hund kom seg ut av halsbåndet. Hunden min flyr på WT'en. Etter noen få sekunder får vi løftet vekk hunden min. Det min hund gjorde var å prøve å legge WT'en i bakken, ikke noe biting.

Dette var første gang noe slikt skjedde, og jeg håpet fryktelig at dette bare var et engangstilfelle. Det var det ikke. Noen uker senere møter vi en annen WT på tur, jeg blir oppmerksom på hvordan hund som kommer i møte og i det vi passerer begynner min hund å knurre til WT'en.

Det er så rart, jeg vet rett og slett ikke hva jeg skal gjøre. Altså det er ikke det største problemet, det er bare en av mange hunderaser, men det som er problemet er at jeg nå skal gå en lydighets konkurranse sammen med en wheaten terrier.

For litt tillegsinfo så er det bare en gang tidligere vi har møtt en WT før utageringen. Dette var på en lydighetstrening i klubben min, der vi skal trene innkalling og en WT stikker av. WT løper rundt og rundt oss og tar "seiersrunder" og er lykkelig. Hunden min bare så på, og ble kanskje litt anstrengt, fordi at denne ukjente hunden løp så tett på oss som trente. Deretter når vi selv skulle ta innkalling løper hunden min bort til WT'en som nå har blitt fanget inn og bjeffer. Hun bjeffer på avstand, men går ikke bort før jeg har rukket å hente hun inn igjen.

Jeg lurer på tips og råd? Hva kan dette komme av? Hva kan jeg gjøre med dette? (jeg har null erfaring med slike problemer, men hunden min lærer lett, og jobber mye for belønning)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, hva som må gjøres kommer jo an på din hund og i hvilken grad den blokkerer, men jeg hadde nok gått inn med en korreksjon som er sterk nok til at hun bryter adferden. Ikke noe klip eller nakke grep eller noe slikt, men en kort og pressis korreksjon, type napp i båndet, heve stemmen (hey/kutt/nei etc), en smekk eller hva annet som måtte passe.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Og jeg ville absolutt ikke brukt noen form for "korreksjon". I stedet ville jeg så langt mulig unngått situasjoner som utløser atferden. Hvis det kryr av wheaten terriere der dere bor, ville jeg kanskje vurdert å alliere meg med en eier av en og forsøke å gå tur sammen med en med stor, men minkende avstand. Lykke til!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kan det være det at hunden din ikke ser øynene på wheatenen som er problemet? Ellers er det jo ikke uvanlig at hunder reagerer negativt på en eller flere bestemte raser, ikke så lett å vite hva som skjer i hodet på dem alltid. Har dessverre ikke noen råd om hva du kan gjøre utenom det som allerede er nevnt med gradvis tilnærming.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for tips, prøver selv å oppføre meg helt normalt ved wheatner :) Hmm.. Da får det bli tilnerming, det eneste som er litt vannskelig er at jeg skal gå konkurranse i neste uke sammen med en wheaten, men det får gå som det går. Skal på trening med hunden etterpå, der jeg vet det iblant er en WT, så får jeg se hvordan det går. Ang. det å ikke se øynene så tror jeg ikke det er det, for hun har aldri reagert på noen andre med skjulte øyne, men som du sier, man vet ikke alltid hva som skjer i hodet på dem

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for tips, prøver selv å oppføre meg helt normalt ved wheatner :) Hmm.. Da får det bli tilnerming, det eneste som er litt vannskelig er at jeg skal gå konkurranse i neste uke sammen med en wheaten, men det får gå som det går. Skal på trening med hunden etterpå, der jeg vet det iblant er en WT, så får jeg se hvordan det går. Ang. det å ikke se øynene så tror jeg ikke det er det, for hun har aldri reagert på noen andre med skjulte øyne, men som du sier, man vet ikke alltid hva som skjer i hodet på dem

Kunne du vurdert å stå over konkurransen?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kunne du vurdert å stå over konkurransen?

Nei, det kunne jeg ikke. Vi lå i fellesdekk med en wheaten i går, uten noe som helst reaksjon, tror kanskje ikke hunden fikk med seg at det var en wheaten der. Senere møtte vi på de 4 wheatene i klubben gå sammen, da uragerte hunde min. Det var knurring og bjeffing, men aner ikke om hun ville flydd på de eller hva som ville skjedd. Jeg satser bare på at alt går bra på konkurransen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tatt bilder av pliktfølelse i dag. Han pleier være flink til å bli sittende/stående/liggende når jeg står oppreist, ter seg som et skolelys, men somehow har han tolket det at jeg setter meg ned på huk som: "Kom!" Forståelig nok. Et ekstra håndsignal mens jeg setter meg ned var alt som skulle til for å fikse den, men når jeg tar frem mobilen virker det som han er redd den skal fange mamsen, og han klarer ikke holde posisjonen, men haster inn for å redde turen fra den gledesdreperen der.  En real tålmodighetsprøve for begge å få lov til å ta bilder av de flotte sitt/dekk/stå han vanligvis har, da vi ikke snakker samme språk og har vidt forskjellige oppfatninger av hva den der svarte, flate greia er for noe, men vi fikk det da til etterhvert. Tjue bilder av naturskjønne omgivelser forsøplet av en lilla gummisnor, noen av dem også med hale og rumpestump på lagt i søpla, og så presenterer vi oss som om vi har litt fotoskills og hverdagslydighet sånn noenlunde på stell. Å få tatt fine bilder med langlina skjult eller litt penere dandert får være neste mål.    BTW, han har fått seg en praktisk custom klipp. Korrekt riesen frisyre drar nemlig inn sånne MENGDER med sand, en blir tullerusk. Fra å være vant med korthårede hunder på asfalt og gress i bymiljø, ble jeg virkelig smågal av all sanden de nydelige riesenbeina dro inn fra gårdsveiene her. Dessuten er flared jeans silhuett SÅ 90's. Vi gikk for en 2020 women's jeans fashion silhuett istedenfor. Praktisk. Ørene klarer jeg ikke klippe før det blir virkelig varmt, for han er så nuskesnusk kosemose søt med sånn spanielpels på dem. Litt sånn Lady og Landstrykeren hybrid look nå. Gen Z synes sikkert han ser ut som en skikkelig kjekkas hen/them/they. 
    • Dette albumet har flere låter han liker. Artisten har gitt ut flere: https://music.youtube.com/playlist?list=PLQKkIV10JKf_ZFZxjvkB-LUc00Kyiifhz&si=Hc2-qFcJVQEsqZ_G
    • Om økonomien er stram låner man bøker på biblioteket. 100% positiv hverdagslydiget (eller Hverdagslydighet fra valp til voksen som den nye versjonen heter), På talefot med hunden, eller andre gode hundebøker. Men ta en titt på fra Bølle til bestevenn-seriene, Maren bruker mye metoden der med å få hunden til å legge seg og være trygg i sengen sin.
    • Jeg har ikke lyst til å beskrive metode å trene inn ro med tekst på internett. Kroppspråk, toneleie, timing og ikke minst følelser. Jeg anbefaler å leie inn en instruktør. Det er alltid det beste, fordi de ser en utenifra. En ser ikke sitt eget kroppsspråk, og når en har fokus på hunden og barna så er det fort gjort å glemme eget kroppsspråk. Alternativt, om økonomien er veldig stram: Dunbar Academy abonnement? 
    • Jeg tenker at hvis du har en solid "gå og legg deg på plassen din"-kommando så er det en fin avledning når hun maser sånn. Men pass også på at hun ikke blir eksludert når det er barn inne i bildet. Ellers så er det kontrollert og rolig omgang med barn. Sett dere ned på litt avstand til en barnehage i hentetid, og belønn ro og kontakt. Gå tur sammen med små barn og/eller barnevogn, helst uten nærkontakt mellom hund og barn. Lær hunden at hun får være med selv om det er barn der, men at hun ikke trenger å bry seg om dem.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...