Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Nå er ikke valpen født engang, men tenker det kan være lurt å være litt tidlig ute med å finne noe passende :-) Dette er altså for et familimedlem som skal få seg hund etterhvert. Sonen har hjulpet med rasevalg, så da kan sonen kanskje også hjelpe med et valpekurs? :-)

Det vi er ute etter er først og fremst noe sentrumsnært, eier bruker ikke bil noe særlig, og aldri om vinteren (gammel boble).

Også må jeg bare si at selv har jeg ikke vært med på valpekurs siden jeg var 10 år gammel, så jeg vet egentlig ikke hva det bør inneholde.

Pris er nok ikke så viktig, det viktigste er vel at det er hyggelige folk som bruker positive metoder, og som kan gi både hund og eier et godt grunnlag, og veiledning (hun har aldri hatt hund før). Godt mulig hun vil ta et kurs senere også.

Er det noen kurs/hundeskoler dere vil anbefale?

Og pleier det å være valpetreff i byen av og til, hvor de kan treffe andre valper i trygge omgivelser (tenker da uten voksne hunder).

Guest Christine
Skrevet

Sportshunder ja :)

Trivelige og kunnskapsrike instruktører, og alltid en trivelig kursgjeng. Da er det jo mulig å bli kjent med noen på kurset og avtale valpetreff ol utenom kurs også. Har ikke gått valpekurs hos de, men en god del andre kurs, og jeg er alltid fornøyd.

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Ikke se så mye på hva hundeskolen heter. Det er hvem som er instruktør som betyr noe. Jeg vil anbefalle å kontakte sportshunder og Nidaros brukshundklubb. Noen av instruktørene hos begge er veldig dyktige :) Undersøk hvem som skal holde kursene og velg etter det :)

Skrevet

Ikke se så mye på hva hundeskolen heter. Det er hvem som er instruktør som betyr noe. Jeg vil anbefalle å kontakte sportshunder og Nidaros brukshundklubb. Noen av instruktørene hos begge er veldig dyktige :) Undersøk hvem som skal holde kursene og velg etter det :)

Men navnene deres sier meg jo absolutt ingenting :P

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Men navnene deres sier meg jo absolutt ingenting :P

Du kan spørre folk om dem (kanskje ikke med navn på et åpent forum) eller i det minste sjekke hva de har klart å oppnå med egen hund. Det er jo ikke hundeskolen man går på kurs hos. Det er instruktøren, selv om det er hundeskolen/klubben som arrangerer. Det er hvem som er instruktør som betyr noe

Skrevet

Ja sant det. Men ser for meg at meritter hos egne hunder ikke er så viktig for hvermansen? Altså poenget er jo bare å få et godt grunnlag for et trivelig hundehold med en hund som vil fungere i verden, er ikke snakk om noe konkuranserettet eller noe. Jeg har tenkt at hver hundeskole har instruktører som opererer med samme filosofi, selvsagt med individ forskjeller, men om skolen f.eks er veldig positiv til klikkertrening, så vil alle instruktørene benytte seg eller være positive til dette dette? Dette ble litt dårlig forklart altså, håper du skjønner hva jeg mener :P

Men skal ta med meg dette om instruktør videre, definitivt. Og når tiden er inne og kurs skal meldes på får vi ta litt mer stilling til dette. Er det greit om jeg evnt. sender deg en PM da?

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Ja sant det. Men ser for meg at meritter hos egne hunder ikke er så viktig for hvermansen? Altså poenget er jo bare å få et godt grunnlag for et trivelig hundehold med en hund som vil fungere i verden, er ikke snakk om noe konkuranserettet eller noe. Jeg har tenkt at hver hundeskole har instruktører som opererer med samme filosofi, selvsagt med individ forskjeller, men om skolen f.eks er veldig positiv til klikkertrening, så vil alle instruktørene benytte seg eller være positive til dette dette? Dette ble litt dårlig forklart altså, håper du skjønner hva jeg mener :P

Men skal ta med meg dette om instruktør videre, definitivt. Og når tiden er inne og kurs skal meldes på får vi ta litt mer stilling til dette. Er det greit om jeg evnt. sender deg en PM da?

Jeg skjønner hva du mener, men jeg er ikke helt enig. Om instruktøren på et valpekurs konkurrerer i elite eller kl 2 spiller egentlig ikke så stor rolle, men jeg syns det er en dårlig tankegang at instruktørenes evner som hundetrenere ikke betyr så mye på valpekurs. Om instruktøren er god kan ting som kan bli et problem i fremtiden med uerfarene eiere plukkes opp og ting kan legges opp litt annerledes og den ferske hundeeiern unngår et problem eller en felle han ellers ville gått i :) Valpekurs er viktige. Det er ofte uerfarene eiere som ikke alltid ser hvilke metoder som passer best for sin hund, og da bør instruktøren ha et litt bredt spekter å spille på. Samme filosofi trenger ikke si noe om evnen til å lese og trene hund.

Du må gjerne spørre på PM:) Jeg kjenner ikke alle da, og jeg kan bare komme med min mening :P

Skrevet

Du har selvfølgelig helt rett, tar tilbake det jeg skrev. Det ble bare aldri noe kurs på meg og Casper, så jeg har ikke tenkt så mye over tingene. Men det du sier høres jo veldig fornuftig ut :-) takk skal du ha, da kommer det nok en PM din vei når valpen er født :-)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg har kjøpt nye håndklær, nytt sengetøy, nødklær og et par mer brukbare klespakker fra Finn, men mange av de såkalt berikede klærne er helt unike og har høy affeksjonsverdi. Bl.a. den nevnte singletten, som var det første fairtrade sertifiserte plagget jeg fant. Original Max Havelaar, fra før de byttet navn til Fairtrade. Den kostet omtrent 250 kr for tjue år siden og har trofast holdt stand gjennom hver eneste sommer siden. Med alt arbeidet jeg har lagt ned i den nå, så er Gucci fast fashion for tacky træsh hoes til sammenlikning.  Fordi jeg har vært en så etisk bevisst shopper og bygget en garderobe jeg kunne gå moralsk rakrygget i, så er det ikke bare, bare for meg å handle nytt. Favorittbutikken Libe er nedlagt, og jeg liker ikke kolleksjonene de gode merkene (som Komodo og Monkee Genes) har for øyeblikket. Nudie har heldigvis jeans jeg liker, men utover dem ser det svart ut. Derfor velger jeg redde det som reddes kan.  Alt av ulltøy må byttes fordi proteinfibre går bokstavelig talt i oppløsning i høy pH. Ikke bare undertøy som ikke er så farlig hvordan ser ut, men affeksjonsverdi Komodo blazer, kåpe, skjerf og lue, kjole, skjørt og flere bukser. Det er virkelig en smerte å vente på plagg jeg vil ha fra de merkene jeg liker. Trendene for tiden faller ikke i smak. Nøstebarn har fortsatt de samme plaggene de alltid har hatt, men er selvsagt utsolgt for de riktige fargene.  Jeg drar det antakelig så langt at jeg demonterer en jakke vevd og sydd i Sverige, fra et svensk merke som gikk konkurs og ikke lenger tilbyr noe nytt, for å unngå skade elgskinnet på utsiden mens jeg renser innsiden.  ..ikledd pølsedrakt fra Biltema, fordi jeg ikke hadde nevneverdig lyst til å legge penger i kassa til noen såkalt grønn butikk da jeg trengte emergency beskyttelse mot klima etter den fanatiske grønnskallen fra den sekterisk klorofyllkommunistiske kloakken av ruspsykotisk økolååågiske fotsoldater fra MDG beriket både garderoben min og miljøet med det ufortynnede insektsmiddelet sitt. Biltema klær med pølsemotiv på var det mest aggressive motsvaret jeg kunne finne som traumeterapi. Made in China av helt ny polyester, fraktet fossilt fra andre siden av planeten og med bilder av svinekjøtt på. Jeg slo til og det føltes bra.     
    • Er det ikke bedre å kaste klærne og kjøpe nye, det burde dekkes av innboforsikringen? Litt jobb, men føles tryggere likevel?
    • Det hjelper også å legge den i glovarmt vann etter vask, for å drepe mikroorganismene før du tørker den hurtig et varmt sted med god ventilasjon. De formerer seg lett under tørkeprosessen om du ikke har kverket dem skikkelig. Vaskemiddel hjelper bare med å få hardføre mikroorganismer delvis ut av stoffet, det dreper dem ikke, mange blir sittende igjen, og vannet i maskinen holder ikke 60° lenge nok. 
    • Vi er stadig opptatt med konsekvensene av å ikke ha skaffet boligalarm i tide. Jeg oppdaget som sagt at det var noe galt med tekstilene. Både fordi jeg nær klødde til blods og det sved og stakk intenst i huden av klær og spesielt håndklær, men også fordi de produserte et merkelig slags silikonisfisert skum da jeg ville skylle hva jeg trodde var bly fra blypastaen i vannrørene ut med omvendt osmose renset vann. Det var en lang prosess med ymse kjemikalier og lange samtaler med Grok for å identifisere stoffet som Karate Zeon 5 CS. Insecticidet inneholder 5% lambda-cyhalothrin, i lipid emulsjon inni mikrokapsler av polyuretea, i surfaktant. De såkalte fyllstoffene utgjør 95% av produktet, som skal blandes 10-30 mL med 20-100L vann før bruk. ...på planter. Det oppgis å være såkalt vannfast 24t etter sprøyting, noe jeg kan signere på at det er.  Vannfast og vannavstøtende og dundre meg potte lufttett. En video av et par favorittjeans før rens:  https://photos.app.goo.gl/BVPCtf7cAqZAckvx5 Boblene på slutten der kom ut av enden på buksebenet nedi bøtta, ikke gjennom stoffet. Prosessen med å få dette plantevernmiddelet UT av tekstiler innebærer å måtte knuse mikrokapslene for å gjøre virkestoffet tilgjengelig for hydrolyse med base. Jeg valgte sentrifugering for å knuse, som fungerte utmerket. Halveringstid for virkestoffet er 7 dager i pH 9 ved standard trykk og temperatur, i ren vannløsning. Når stoffet sitter inni tekstilfibre, omgitt av 95% fyllstoff.. En må opp i pH og temperatur, og en må ha noe som lokker det lipofile virkestoffet ut av sofaen på gutterommet for å øke sannsynligjeten for et vellykket møte med OH-. De to molekylene ville bare scrollet forbi hverandre på datingapps uten litt hjelp. Det har gått mange 5L kanner salmiakk og grønnsåpe, noen kanner Biltema Grovrens, Ovn- og Grillrens, isopropanol, rødsprit og Vanish OxyAction til soaking i døgn. Å bevege tekstilene nevneverdig during soak har vært uaktuelt pga gassene. Jeg har vært så heldig å få supplere teoretisk kjemikunnskap med praktisk erfaring med bl.a. HCN og kan fortelle at tekstiler dynket i ufortynnet Karate Zeon 5 C, bløtlagt i pH 13-14, de vil produsere forholdsvis mye HCN, så å åpne en lukket beholder som har stått i to døgn - lukket for å hindre pH i å synke ved fordampning av ammoniakk eller bufring med karbonsyre fra opptak av CO2 fra luften - å åpne en sånn beholder uten å ha et ordentlig avtrekksskap krever at en forstår seg på molekylvekt i gassblandinger og legger seg flat, om en ikke har dykkeutstyr.  Steg 1 og 2 i prosessen var forholdsvis smooth sailing. Et illustrasjonsfoto tatt før en lunsjpause: Så, etter å ha knust kapslene og hydrolisert det kraftig lipofile virkestoffet til mer vannløselige produkter, så får en lære om mikroplast.  Det hvite er ikke såpe, det er mikrokapsel debris fra en liten singlet oppi den bøtta. Mikrokapselrestene begynner ikke slippe tekstilen før etter at virkestoffet er brutt ned. De er lagd av samme materiale som deler av elastanfibre. Gummi'ish, med trykk på ish. De er ikke hydrofile, men har heller ingen affinitet til annet enn elastan og polyamid av hva jeg har sett så langt, og flyter opp i vann når de løsner fra tekstilene. Mengdene...  Uten å overdrive, det har antakelig gått mer enn et tonn varmtvann til å skylle debris ut av den ene singletten i den bøtta på bildet. Den er _nesten_ ren nå. Tidkrevende, fordi den må tørke mellom, da svulmede bomullsfibre holder mer mikroplast fanget enn tørre fibre gjør. Vaskemaskin er lite hjelpsom fordi den tømmer nedover, og plastgugga blir liggende igjen oppå plagget. Vi har holdt på i flere uker nå. Rinse, repeat.  Edeward er drittlei og deprimert. Han er sjalu på tekstiler og bøtter og vann og har henfalt til å rive av seg pelsen i mangel på bedre å ta seg til, fordi han pga pelsstellet på rasen har fått for seg at jeg liker ham bedre uten pels, så han gnager og river den ut for å komme ovenpå i konkurransen mot bøtter og vann og klær. Dette er hans eget verk.  På den positive siden ser han nå på bading med helt nye øyne. Når nødhjelpsarbeidet for å redde unike klesplagg med høy affekskonsverdi innimellom ryddes bort er det endelig hans tur til å få min oppmerksomhet og kjærlighet, og vask av skjegg og bart har blitt mye lettere og krever lavere kompensasjon enn tidligere.  For øyeblikket er han utålmodig, fordi han vet jeg har kjøpt burgere og pølser fra K9 Hundesenter i dag, og han aner at jeg har planlagt noe med de burgerne.     
    • Putt den i en vaskepose i vaskemaskina, og så heng den til tørk et litt varmt sted så den tørker raskt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...