Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Det er mange snodige spørsmål som dukker opp i hodet når man får valp i hus for første gang på 10 år...

Jeg var på telttur med gamlehunden i helga, og kom inn på tanken om hvor lenge jeg burde vente før jeg tar med en ny valp på slikt. Vil det være for mye for en valp å bli med på en enkel liten overnatting (type halvtimes gåtur for så å slå opp telt) en uke etter at den er kommet i hus?

Skrevet

Det er mange snodige spørsmål som dukker opp i hodet når man får valp i hus for første gang på 10 år...

Jeg var på telttur med gamlehunden i helga, og kom inn på tanken om hvor lenge jeg burde vente før jeg tar med en ny valp på slikt. Vil det være for mye for en valp å bli med på en enkel liten overnatting (type halvtimes gåtur for så å slå opp telt) en uke etter at den er kommet i hus?

Jeg tror kanskje jeg ville latt valpen få litt mer tid på seg til å bli trygg på en ny plass (hjemme hos deg) først? Men det kommer vel an på valpen kanskje, valper er jo nysgjerrige og lystne på eventyr.

Skrevet

Tenker motsatt jeg. Jeg har tatt med valpene mine på alt jeg gjør fra dag 1. Mine roer seg hvor som helst, de er vant til å flytte ofte.

Jeg hadde altså lett tatt med valpen :)

  • Like 3
Skrevet

Jeg ville sett an hvordan valpen fant seg til rette den uken, men i utgangspunktet tenker jeg det burde fungere bra så lenge valpen får nok hvile, holdes tørr og varm, osv.

Guest lijenta
Skrevet

Hadde med flatcouted retriever på hyttetur med en haug med unger en uke etter at han kom hjem til oss. HAn storkoste seg hele helgen og sovnet over alt

Skrevet

Jeg gir mine valper 1 uke på og finne seg til rette og i denne uka er vi mye hjemme bortsett fra når vi er ute og lufter oss. Etter det er de med på alt, så lenge det er ting valpen klarer fysisk.

Skrevet

Vi var på telttur når valpen var 10/11 uker gammel. Vi gikk i ca en time, men han ble båret hele veien frem til vi slo opp teltet. Du får bare se an, Melvin var usedvanlig trygg og rolig som valp, bare resten av "flokken" var med så var alt greit uansett hvor vi var :)

Skrevet

Begge mine siste valper har vært med på både telt- og hytteturer bare uker etter de kom til meg. Ikke noe problem. Om du har en normal og trygg valp ville jeg helt klart dratt på tur :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...