Gå til innhold
Hundesonen.no

Hest og hund


siljebg
 Share

Recommended Posts

Har forstått at hund, det er veldig populært å ha for hestejenter. Så jeg tenkte jeg skulle starte en tråd om det. Er det mange her som har både hest og hund? hvilken rase er hunden? og når dere har den med i stallen, bruker dere å slippe den og la den gå løs der? hva synes dere om det å ha både hest og hund generelt? spør bare for nyskjerrighets skyld, artig å høre :-)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg hadde hest og hund. Hadde 2 alaskan malamuter, de fikk gå løs i stallen og ble med på tur når jeg kjørte vogn. Vet ikke om jeg hadde vært like positiv til hest og hund om jeg ikke hadde hatt kjørehest, det hadde rett og slett tatt så mye tid om jeg hver dag skulle brukt flere timer i stallen også hjem og gått langtur etterpå. Med kjørehest kunne hundene være med på tur også og dermed er de ferdigtrent når jeg kommer hjem. Fin fin trening også, hadde bikkjer med stålkondis.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg hadde hest og hund samtidig. Det gikk kjempe bra, og hunden gikk løs. Jeg tror det kommer litt Ann på stallen man er i om hunden kan gå løs eller ikke.

Der jeg var, var hunden med på tur de dagene jeg red på tur, ellers surret han rundt alene. For det meste da var han enten i boksen til hesten min på dekkenet, eller så satt han ved bilen, og om det var fint vær sto han ved inngangen til ridebanen og så på.

Null stress. Hadde han også på en stall hvor han måtte stå i bånd om han var med pga bilvei. Ikke noe problem det heller, evt var han i boksen med et teppe og en vannskål.

Jeg har dachs, så krevde ikke mye tur sånn sett, så null problem for meg :-)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har hest (sportsponni og shettis) og hunder. Har ikke hunder jeg er komfortabel med å ha med løs på ridetur enda, men har hatt spesielt den ene med på kjøretur med shettisen. Har hestene hjemme på gården, så om vintern så er hundene med løse når jeg driver med dem hjemme, når det er bart så får de ikke løpe løse på gården på samme måte.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har to hester her hjemme på gården og to bikkjer. Nå bor jeg sånn til at her hkemme på gården er alltid bikkjene løse og siden stallen og beitene er på samme plass er bikkjene med på alt. Det samme med rideturer.Hestene er en kald og en varmblods,bikkjene er rottis/schæfer og en springer. Har ingen problemer med å holde følge på tur og hestene er vant med hunder fra før så alt går igrunn helt supert.:)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg hadde hest og hund. Hadde 2 alaskan malamuter, de fikk gå løs i stallen og ble med på tur når jeg kjørte vogn. Vet ikke om jeg hadde vært like positiv til hest og hund om jeg ikke hadde hatt kjørehest, det hadde rett og slett tatt så mye tid om jeg hver dag skulle brukt flere timer i stallen også hjem og gått langtur etterpå. Med kjørehest kunne hundene være med på tur også og dermed er de ferdigtrent når jeg kommer hjem. Fin fin trening også, hadde bikkjer med stålkondis.

Ja hest tar tid, det er klart!:) men har man en hund som kan løpe fritt i stallen får den jo litt å gjøre da også tenker jeg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det får den jo, men jeg som var i stallen vær dag hadde ikke hatt samvittighet til og ikke gå tur. De skal jo holdes i form og få utløp for energi og få se noe nytt, ikke bare det samme vær dag, selv om det og være i stallen løs absolutt er fint for en hund.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg hadde hest og hund sammen, løs i stallen og med på tur. Null problem. Hundene lærte seg å respektere hestene, og hestene var veldig hundevandte og brydde seg ikke. De som som ofte og spiste sammen. De yngste hundene synes det var rågøy å jage ponniene litt, og ponniene synes det var rågøy å terge opp hundene :P De kom ofte heeelt bort til hundene, stirret på dem, før de brøt ut i full gallopp bort ifra hundene, og snudde seg og kikket på om de fulgte etter. Hihi. Fine minner.

Edit; Mine var alltid slitne etter stallen. Så mye å finne ut av og sjekke opp :) !

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 1 month later...

Tør dere å la hunden være løs med hestene? Hvordan har dere trådd fram da? Vår hund vil også gjerne leke med hesten, men jeg tør ikke å la henne gjøre det..:/ jeg er så redd for at hesten blir volsom og at hunden blir skadet

Jeg hadde med fire i stallen som gikk løse. Hestene var hundevandte fra før og de yngste hundene lekte med ponniene. Aldri gått frem på noe måte eller gjorde noe spesielt. De lærte fort når de skal passe seg og ikke.
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tilbake til start i trening av utgangsstilling og fot har Edeward fått IVEREN og GLEDEN i å utføre tilbake. Godisen har haglet og det har hjulpet. Hans aversjoner mot øvelsen er borte. Han har gitt meg på tom hånd mot å få kastet leke også. Tilbyr utgangsstilling og går klisterfot hver gang jeg har mat i hendene. Det er helt klart fremgang, på tross av å ikke egentlig være fremgang. Vi er tilbake på et punkt vi kan jobbe oss videre fra, men jeg tør ikke tøye strikken på en stund. Pengene må ligge på bordet ved bestilling en god tid fremover fordi tilliten er tynnslitt etter alle de hånlig nedlatende forsøkene på å narre ham til å utføre uten garantier om lønn. ..men han er IVRIG og GLAD igjen, og det er bra!  Ny milepæl: blir sittende ved kasting av apport - mens jeg har Vom i høyre hånd. Fremskritt det også. Han er så ivrig på å fly etter leker i bevegelse, der har jakten trumfet mat til nå. Små skritt. 
    • Da har vi entret en fryktperiode. Den som skulle starte ved 6 mnds alder startet plutselig i dag, 7 mnd og 8 dager gammel. Henger på greip med stor rase, tregere utvikling.  Han ville PLUTSELIG ikke entre bussen. Han som ELSKER buss! Bussjåførene elsker ham også, for han står som et skolelys og logrer ivrig og glad når de svinger inn på holdeplassen. Han bykser like glad og ivrig ombord. ..et. Bykset. Har bykset. Har elsket buss. Nå ville han IKKE gå ombord, helt plutselig. En hyggelig medpassasjerer tilbød seg å løfte ham ombord, noe Edeward satte STOR pris på, og takket mannen for i flere minutter etterpå. Ikke sett ham så takknemlig siden han oppdaget paraplyens funksjon.  Heldigvis er bygdebussen et samfunn, fullt av hundefolk, og alle de nærmeste trådte hjelpsomt til og var hyggelige og pratet og koste med ham, noe han ble kjempeglad for. Han elsker oppmerksomhet fra fremmede mennesker som elsker hund. It takes a village to raise a puppy. Ingen setback til fair of stairs da vi skulle av igjen, heldigvis. Spent på hva annet som plutselig blir skummelt fremover. Han får ikke relapse på trapper, og det neste skumle bør heller ikke bli heis. Han er for stor og tung til å bæres. I tillegg har han så ekstrem separasjonsangst, han kan ikke være hjemme alene unntatt når han er så utslitt at han MÅ sove.  Dette blir spennende fremover. Håper det går fort over igjen.  Utgangsstilling på tom hånd har forøvrig bedret seg litt. Den er langt fra bra, men det hender han gjør det for å være snill med meg, og legger ingenting imellom når han tydeliggjør at dette er en act of kindness fra ham til meg. Han har forstått at det gjør meg glad, så han belønner meg med utgangsstilling på tom hånd for å vise at han setter pris på adferden min innimellom. Kanskje blir det bronsemerket en dag. Kanskje. 
    • Ja her er det nok å jobbe med, det er helt sikkert 😅Hun er blanding mellom cavalier og puddel (det ligger noen bilder på instagram under lindaoglilje hvis noen vil se, har ikke lyst til å legge ut så mye her ettersom jeg bare har henne på prøve). Jeg kjører en Prius og buret står i baksetet, så tror ikke det er bilen som er problemet. Det er nok heller tidligere erfaring med bilkjøring som gjør dette et stressmoment for henne. Men hun er utrolig lydig da, så hun hopper inn i bilen når hun får beskjed om det. Hun er veldig søt når hun ikke er stressa, men det er jo sånn ca. én time i døgnet 😅 Men hun har bare vært hos meg en uke så hun trenger nok enda litt tid på å lande helt.
    • Morsomt med småplukk å jobben med😅Enig med @simira, ta det helt tilbake til start. Hvilken rase(r) er hun (noen er jo kjent for å ha et litt høyere stressnivå enn andre)? Og hvilken bil har du? Udyret mitt synes bilkjøring er helt ok i min kompakt suv (der tar hun hele bagasjerommet, så ikke plass til bur, men har lastegitter); men hun hater å kjøre bil om vi låner type stor kassebil der hun må være i varerommet. Stressnivået går til himmels. Gjør det hele lystbetont med bildøren åpen og motoren av i begynnelsen, om hun er mottakelig for sitt/bli kommando eller bare be henne hoppe opp i bilen (om hun ikke er så liten at hun må løftes inn da). Babysteps og alt det der, masse lykke til!
    • Oof, det gjorde vondt å lese! Og jeg tror slett ikke hun nødvendigvis er trygg selv om hun er rolig da. Jeg ville faktisk vurdert å prøve å starte på scratch med burleker og positiv assosiasjon til buret som IKKE medfører timesvis med passivisering. Og ut fra det lille jeg vet så langt så er jeg helt sikker på at du klarer å få til dette når hun etterhvert får oppleve mer frihet, aktisering og meningsfylte oppgaver!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...