Gå til innhold
Hundesonen.no

Diverse ord og uttrykk - "ordbok"?


Recommended Posts

Skrevet

Jeg har ingen erfaring med hund, men vil gjerne lære – og jeg synes Hundesonen virker som et veldig fint sted å starte :) Iløpet av min korte tid her inne har jeg fått med meg at det er noen ord og uttrykk jeg rett og slett ikke vet hva betyr, og gjerne forkortelser for ting. For å illustrere nivået kan jeg si at jeg nettopp har lært meg hva en langline er... :P

Så hva er hel-/halvstrup? Hvordan funker det? Hva er LP (om det er noe i det hele tatt, eller har jeg kanskje misforstått :lol: )? Hva er "å gå spor"?

Er det noen som kunne tenke seg å lage en "ordbok" til meg, med typisk utstyr som brukes i forskjellig trening – hva det brukes til og hvordan det fungerer, uttrykk man bruker i forbindelse med hund osv.? Alt er interessant!

Takk på forhånd :flowers:

Skrevet

Helstrup er nesten som ei renneløkke rundt halsen til hunden. Trekker den vil den snurpe seg inn og "strupe" hunden. Finnes i mer eller mindre alle materialer.
Halvstrup er et halsbånd som er delvis kjetting og delvis vanlig halsbånd. Lett å få rundt hodet på hunden og struper ikke hunden på samme måte som helstrup.

Helstrup:
94432_Rundsydd_Helstrup_L_r_2.jpg

Halvstrup:
73970_Dogman_1_Halvstrup__i_svart_l_r_1.

LP kan jeg ikke forklare da jeg ikke har helt peiling selv. :)

Skrevet

LP er lydighetsprogram, som regel bare kalt lp eller lydighet.

Å gå spor er å gå et spor enten etter vilt/blod eller menneske (nbf spor). Du kan også legge spor meg godbiter ol. Er å følge en lukt/fert frem til et mål, sagt på en litt banal måte. Blodspor er en konkurranse form og nbf som er menneske spor er en annen.

Rundering er overvær, dvs hunden løper og lukter mens spor da går nøye på bakken med nesa ned.

Guest Yellow
Skrevet

Og halvstrup skal ikke strupe hunden på noen måte, da er det for liten størrelse. Meningen at det kun skal kunne strammes inn slik at det ligger tett inntil halsen på det strammeste. :)

Skrevet

Bumper litt på denne. Hvilke flere typiske ord og uttrykk møter man når man holder hund? Innenfor trening, utstilling, konkurranse, utstyr, hverdag osv.?

Skrevet

Bumper litt på denne. Hvilke flere typiske ord og uttrykk møter man når man holder hund? Innenfor trening, utstilling, konkurranse, utstyr, hverdag osv.?

Det er så mye. lettere om du heller spør om ord du lurer på :)

  • Like 1
Skrevet

Jeg kunne tenkt meg en 1-2-3 på utstillings uttrykk. Hva pokker'n står alle bokstavene for og hvordan virker hvilende cert? :icon_redface:

NKK har en fin brosjyre til slikt :)http://viewer.zmags.com/publication/c9faee6a#/c9faee6a/1

Hvis ikke linken funker, finner du den nederst her http://web2.nkk.no/aktiviteter/finn-ut-mer-om/utstilling/ "Ny i ringen" heter den. Bra sted å starte :)

  • Like 2
Skrevet

Det er så mye. lettere om du heller spør om ord du lurer på :)

Greia er det at jeg ikke vet hvilke ord jeg lurer på, for jeg vet ikke hvilke uttrykk som er der ute, om du skjønner :P

Guest Gråtass
Skrevet

Greia er det at jeg ikke vet hvilke ord jeg lurer på, for jeg vet ikke hvilke uttrykk som er der ute, om du skjønner :P

Det blir litt som å si lær meg gresk. Hundsk kan nok oppfattes som et eget språk til tider. Så kom deg ut i miljøet, treff ulike hunder og eiere. Bli med som observatør på forskjellige kurs og treninger. Jo mer du ser, jo mer forstår du, jo mer kunnskap. Lykke til med ny hobby!
Skrevet

eller sleng spørsmål i tråden din etterhvert som du møter ord og utrykk du ikke skjønner :) For skal vi begynne å forklare alt så blir vi sittende her i til i morgen og ikke kjenner vi til alt selv heller. Jeg har holdt på med hund i 20 (+barndomshunder i fam.) har vært aktiv i lp-sporten i store deler av den tiden, men byttet gren nå. Jeg aner INGENTING! Her snakkes det i uante mengder med forkortelser og her er det bare å nikke og smile, før man går hjem å leter seg frem til hva det betyr. Eventuelt være den "dumme" på kurset som spør om hver minste lille ting og bruker opp tiden til alle de andre :P

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Var ingen av dem fine?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...