Gå til innhold
Hundesonen.no

Diverse ord og uttrykk - "ordbok"?


Recommended Posts

Skrevet

Jeg har ingen erfaring med hund, men vil gjerne lære – og jeg synes Hundesonen virker som et veldig fint sted å starte :) Iløpet av min korte tid her inne har jeg fått med meg at det er noen ord og uttrykk jeg rett og slett ikke vet hva betyr, og gjerne forkortelser for ting. For å illustrere nivået kan jeg si at jeg nettopp har lært meg hva en langline er... :P

Så hva er hel-/halvstrup? Hvordan funker det? Hva er LP (om det er noe i det hele tatt, eller har jeg kanskje misforstått :lol: )? Hva er "å gå spor"?

Er det noen som kunne tenke seg å lage en "ordbok" til meg, med typisk utstyr som brukes i forskjellig trening – hva det brukes til og hvordan det fungerer, uttrykk man bruker i forbindelse med hund osv.? Alt er interessant!

Takk på forhånd :flowers:

Skrevet

Helstrup er nesten som ei renneløkke rundt halsen til hunden. Trekker den vil den snurpe seg inn og "strupe" hunden. Finnes i mer eller mindre alle materialer.
Halvstrup er et halsbånd som er delvis kjetting og delvis vanlig halsbånd. Lett å få rundt hodet på hunden og struper ikke hunden på samme måte som helstrup.

Helstrup:
94432_Rundsydd_Helstrup_L_r_2.jpg

Halvstrup:
73970_Dogman_1_Halvstrup__i_svart_l_r_1.

LP kan jeg ikke forklare da jeg ikke har helt peiling selv. :)

Skrevet

LP er lydighetsprogram, som regel bare kalt lp eller lydighet.

Å gå spor er å gå et spor enten etter vilt/blod eller menneske (nbf spor). Du kan også legge spor meg godbiter ol. Er å følge en lukt/fert frem til et mål, sagt på en litt banal måte. Blodspor er en konkurranse form og nbf som er menneske spor er en annen.

Rundering er overvær, dvs hunden løper og lukter mens spor da går nøye på bakken med nesa ned.

Guest Yellow
Skrevet

Og halvstrup skal ikke strupe hunden på noen måte, da er det for liten størrelse. Meningen at det kun skal kunne strammes inn slik at det ligger tett inntil halsen på det strammeste. :)

Skrevet

Bumper litt på denne. Hvilke flere typiske ord og uttrykk møter man når man holder hund? Innenfor trening, utstilling, konkurranse, utstyr, hverdag osv.?

Skrevet

Bumper litt på denne. Hvilke flere typiske ord og uttrykk møter man når man holder hund? Innenfor trening, utstilling, konkurranse, utstyr, hverdag osv.?

Det er så mye. lettere om du heller spør om ord du lurer på :)

  • Like 1
Skrevet

Jeg kunne tenkt meg en 1-2-3 på utstillings uttrykk. Hva pokker'n står alle bokstavene for og hvordan virker hvilende cert? :icon_redface:

NKK har en fin brosjyre til slikt :)http://viewer.zmags.com/publication/c9faee6a#/c9faee6a/1

Hvis ikke linken funker, finner du den nederst her http://web2.nkk.no/aktiviteter/finn-ut-mer-om/utstilling/ "Ny i ringen" heter den. Bra sted å starte :)

  • Like 2
Skrevet

Det er så mye. lettere om du heller spør om ord du lurer på :)

Greia er det at jeg ikke vet hvilke ord jeg lurer på, for jeg vet ikke hvilke uttrykk som er der ute, om du skjønner :P

Guest Gråtass
Skrevet

Greia er det at jeg ikke vet hvilke ord jeg lurer på, for jeg vet ikke hvilke uttrykk som er der ute, om du skjønner :P

Det blir litt som å si lær meg gresk. Hundsk kan nok oppfattes som et eget språk til tider. Så kom deg ut i miljøet, treff ulike hunder og eiere. Bli med som observatør på forskjellige kurs og treninger. Jo mer du ser, jo mer forstår du, jo mer kunnskap. Lykke til med ny hobby!
Skrevet

eller sleng spørsmål i tråden din etterhvert som du møter ord og utrykk du ikke skjønner :) For skal vi begynne å forklare alt så blir vi sittende her i til i morgen og ikke kjenner vi til alt selv heller. Jeg har holdt på med hund i 20 (+barndomshunder i fam.) har vært aktiv i lp-sporten i store deler av den tiden, men byttet gren nå. Jeg aner INGENTING! Her snakkes det i uante mengder med forkortelser og her er det bare å nikke og smile, før man går hjem å leter seg frem til hva det betyr. Eventuelt være den "dumme" på kurset som spør om hver minste lille ting og bruker opp tiden til alle de andre :P

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...