Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Har ei venninne som har hatt ei new forest/oldenburger på for i 4 år. Hesten er nå 20 år, men det synes ikke på henne, sprek som aldri før og har på de fire årene ikke vært syk en dag.

Sjokket var da mildt sagt meget stort da hun fikk en sms fra eier om at hesten skal avlives i august, etter 13 år var det nok penger ut av vinduet for deres del. Venninne tilbyr seg å ta over hesten, men det er ikke aktuelt, hesten skal dø der den har stått de siste åra...

Så, har noen noe tips? Jeg synes det her er for gæli, man avliver da ikke en frisk hest når noen vil ha den, vel?

Skrevet

Synd å si, men eier står med siste ordet, og dersom eier mener at hesten skal avlives, så blir det sånn.

Venninnen din kan kanskje tilby seg å betale summen eier evt. ville fått for avliving? Skrive kontrakt på at hesten skal stå der den står til den ender sine dager? Nå vet jeg ikke hva venninnen din betaler på hesten, men i og med at du skriver "etter 13 år var det nok penger ut av vinduet for deres del", regner jeg med at det ikke er alt. Kanskje venninnen din kan tilby seg å ta absolutt alle utgifter på hesten?

Skrevet

Synd å si, men eier står med siste ordet, og dersom eier mener at hesten skal avlives, så blir det sånn.

Venninnen din kan kanskje tilby seg å betale summen eier evt. ville fått for avliving? Skrive kontrakt på at hesten skal stå der den står til den ender sine dager? Nå vet jeg ikke hva venninnen din betaler på hesten, men i og med at du skriver "etter 13 år var det nok penger ut av vinduet for deres del", regner jeg med at det ikke er alt. Kanskje venninnen din kan tilby seg å ta absolutt alle utgifter på hesten?

Er stygt redd for at det her ender med avlivning, ja..

Hun har tilbudt seg å ta over hesten 100%, siden dette kom så brått på, har hun ikke særlig oppsparte midler til å betale noe særlig for henne heller.

Hun har skaffet hesten ny stallplass (har siste halvåret stått alene) med masse utegang og hestekompiser, men eiere mener det er viktigere at hun dør der hun har bodd...

Skrevet

Her føler jeg at du ikke forteller alt, for det er tydelig en økonomisk belastning for eier selv om den er på for. Hvem betaler hovslager, stalleie, grovfor, tilleggsfor, tannpleie, veterinær etc?

Jeg har respekt for de eiere som velger å avlive en hest som ikke er interessant for markedet, fremfor å la den bli en kasteball

Sent fra min iMobil med Tapatalk 2

Skrevet

De har delt utgiftene som var på ca 3000 kr i måneden. Det er nok interessen det står på.

Jeg har ikke mye respekt for eiere som avliver friske hester når alternativet er at den kommer til en den kjenner og som har tatt vare på den de siste fire årene..

  • Like 2
Skrevet

Det er selvfølgelig trist at venninnen din mister en hest hun er glad i – men uttrykket "død hest lider ikke" er kanskje fint å holde seg fast til i en tid som dette.

3000,-/mnd. er veldig lite for å holde hest. Og venninnen din hadde ikke råd til å komme opp med en kjøpesum engang? Da er jeg tvilende til at hun har råd til å holde hesten alene i det hele tatt, synd å si. Særlig når det er en såpass gammel hest, som av all sannsynlighet kommer til å trenge en god del tann- og veterinærbehandlinger, kanskje også kiro og massør for å fungere optimalt. (Dette er på ingen måte ment som en fornærmelse mot venninnen din, bare en "reality check" :) )

Skrevet

Nei, det er klart at en død hest ikke lider, men den lider neimen ikke nå heller.

3000 er veldig lite, men det koster faktisk ikke mer der den er nå.

Nei, hun har ikke råd til å hoste opp 10-15.000 på noen timer, men hun har null problemer med å holde den i drift. Penger er nok ikke interessant for eier heller, de vil nok bare bli kvitt utgifter og ekstra arbeid for noen de egentlig ikke har interesse for.

Det her er uansett ikke poenget, vi vil bare finne en mulighet til å beholde hesten sånn at hun kan leve livets glade dager fram til det er på tide å ta henne.

  • Like 2
Skrevet

Det går ikke an at hun kjøper den og de setter en dato litt utpå høsten hvor hesten skal være betalt? Så får hun litt tid på seg til å hoste opp kjøpesummen?

  • Like 1
Skrevet

Gamle hester trenger ikke nødvendigvis og koste masse penger i vet og kiropraktor regninger. Og nå skal den jo avlives uansett så da spiller det vell ingen rolle om den blir syk om et år eller 3, om man ikke har råd til behandling da så har hesten uansett fått et år eller flere ekstra. Jeg har respekt for at gamle hester eller hester med handikapp avlives fremfor salg, men forstår det ikke når man har kjentfolk som vil ha den og ta vare på den. Trist.

Skrevet

Nei, det er klart at en død hest ikke lider, men den lider neimen ikke nå heller.

3000 er veldig lite, men det koster faktisk ikke mer der den er nå.

Nei, hun har ikke råd til å hoste opp 10-15.000 på noen timer, men hun har null problemer med å holde den i drift. Penger er nok ikke interessant for eier heller, de vil nok bare bli kvitt utgifter og ekstra arbeid for noen de egentlig ikke har interesse for.

Det her er uansett ikke poenget, vi vil bare finne en mulighet til å beholde hesten sånn at hun kan leve livets glade dager fram til det er på tide å ta henne.

Koster ikke mer? Om hva om noe endrer seg drastisk?

Hva om hesten til vinteren ikke tåler det grovforet som er skaffet, og de må kjøpe nytt? Har hun da 15-20.000 stående klart til å betale fórleverandøren?

Om hesten plutselig får kompliserte tannproblemer, har hun da 6.000 klart til tannbehandling + en evt reise?

Om hesten blir forfangen, og må ha tilretteletting av så mangt, har hun da midler til dette?

Min mening er at om du ikke klarer å skaffe deg 20.000 iløpet av kort tid, så har du ikke råd å ha hest.

Dette er en hobby som er så utrOlig mye dyrere enn et hundehold noen ganger vil bli.

På et billig år så koster én hest meg ca 60.000 i året, det er ikke en hobby man går inn i med tompengpung (selv om mange dessverre gjør det, og hester får lide for det)

Skrevet

Beg tror jeg hadde gjort akkurat det samme selv. Her er det mye som spiller inn fra eiers side vil jeg tro, og som hesteeier selv gjennom mange år så kan jeg ikke se hva som er galt med dette.

Skrevet

Ser ikke helt problemet med om eier ikke kan hoste opp 20 000 nå? Om hesten blir akutt syk om 2- 4 - 20 -40 mnd så kan den jo avlives da og ha et fint liv frem til det? Greia med å avlive gamle hester som ingen vil/kan ha - eller problemhester - eller syke - for all del, men når man har et hjem stående klart til den, så blir det veldig feil i mine øyne å ikke gi den den siste gode tiden den kan ha.

Og virker jo ikke som eier sier det er "penger eller livet" på hesten heller?

Nei, enig med TS her utifra det hun skriver.

  • Like 4
Guest Belgerpia
Skrevet

Slakteprisen for hest er jo ingenting lenger. Av og til må man til og med betale for å slakte de - så at hun skal måtte betale 10-20 tusen for en 20 år gammel gamp som skal slaktes er jo hårreisende.

Rimelig pris vil være kanskje 5 000,- om ikke mindre. Slakteprisen for en hest på 550 kilo vil være sånn ca. 2500,- kroner liksom - og 550 kilo hest er en stor hest.

Jeg kjenner jeg er ambivalent i forhold til hva jeg mener om saken, jeg forstår eier og jeg forstår frustrasjonen til fôrvert.

Jeg tror ikke det er sånn at eierne ikke er glad i hesten, avgjørelsen de har tatt viser at det er de - hun har hatt det bra hos dem, og de har hatt kontroll på hvordan hun har hatt det. Jeg tenker at jeg kanskje ville valgt samme løsning

Skrevet

Jeg var i en slik situasjon en gang med min første fórhest. Hun var da 16 år, og de som eide henne ville slakte henne. Men jeg var heldig og fikk tak i 6000 kroner og fikk kjøpt henne da. Dette er dog mange år siden, men hun lever nå i beste velgående i en alder av 23!

Utrolig kjipt for fórvert, det skjønner jeg. Men de som eier henne bryr seg jo virkelig om henne. Det er jo også de som har the final word i dette her uansett. Selvom det er veldig kjedelig.

Skrevet

Det går ikke an at hun kjøper den og de setter en dato litt utpå høsten hvor hesten skal være betalt? Så får hun litt tid på seg til å hoste opp kjøpesummen?

Hun klarte å hoste opp 15.000 tidligere i dag. Eier sa det var greit og lykken var stor, før eier ombestemte seg helt ut av det blå.. Det her er helt håpløst, at de har hestens beste i tankene har jeg ingen tro på.

  • Like 1
Skrevet

Å herregud, da hadde jeg blitt rimelig forbanna egentlig. Når de først sa det var greit, for så å ombestemme seg..
Litt av noen folk, sorry altså.

Skrevet

De er rett og slett ondskapsfulle. Venninna dro innom for å be de om å endre mening, da ble hun hysjet på, naboene kan jo ikke se at hun står å griner på trappa dems, vutt.

Skrevet

Går hesten på noe medisiner? Isåfall kan den ikke leveres til slakt. Det kostet litt over 4000 tilsammen å avlive hesten min som ikke skulle slaktes, kan jo håpe de ikke er interessert i å betale det. Ellers høres hele greia helt merkelig og tragisk ut.

  • 3 weeks later...
Guest Gråtass
Skrevet

Jeg syns det er moralsk forkastelig å ta grovt betalt for en 20 år gammel hest, en symbolsk sum på ett par tusen ja, men 15.000 er bare hårreisende. For øvrig Julnil, om en av mine (unge) hester hadde fått behov for halvparten av det du listet opp, så hadde den fått ei kule i panna uansett.

Guest Belgerpia
Skrevet

Men 15.000 er ikke mer enn symbolsk sum? Det du får for de pengene i dag er sånne som egentlig ikke er omsettelige.

Seriøst? 15000 er IKKE en symbolsk sum - om du mener det så har du for mye penger.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg har kjøpt nye håndklær, nytt sengetøy, nødklær og et par mer brukbare klespakker fra Finn, men mange av de såkalt berikede klærne er helt unike og har høy affeksjonsverdi. Bl.a. den nevnte singletten, som var det første fairtrade sertifiserte plagget jeg fant. Original Max Havelaar, fra før de byttet navn til Fairtrade. Den kostet omtrent 250 kr for tjue år siden og har trofast holdt stand gjennom hver eneste sommer siden. Med alt arbeidet jeg har lagt ned i den nå, så er Gucci fast fashion for tacky træsh hoes til sammenlikning.  Fordi jeg har vært en så etisk bevisst shopper og bygget en garderobe jeg kunne gå moralsk rakrygget i, så er det ikke bare, bare for meg å handle nytt. Favorittbutikken Libe er nedlagt, og jeg liker ikke kolleksjonene de gode merkene (som Komodo og Monkee Genes) har for øyeblikket. Nudie har heldigvis jeans jeg liker, men utover dem ser det svart ut. Derfor velger jeg redde det som reddes kan.  Alt av ulltøy må byttes fordi proteinfibre går bokstavelig talt i oppløsning i høy pH. Ikke bare undertøy som ikke er så farlig hvordan ser ut, men affeksjonsverdi Komodo blazer, kåpe, skjerf og lue, kjole, skjørt og flere bukser. Det er virkelig en smerte å vente på plagg jeg vil ha fra de merkene jeg liker. Trendene for tiden faller ikke i smak. Nøstebarn har fortsatt de samme plaggene de alltid har hatt, men er selvsagt utsolgt for de riktige fargene.  Jeg drar det antakelig så langt at jeg demonterer en jakke vevd og sydd i Sverige, fra et svensk merke som gikk konkurs og ikke lenger tilbyr noe nytt, for å unngå skade elgskinnet på utsiden mens jeg renser innsiden.  ..ikledd pølsedrakt fra Biltema, fordi jeg ikke hadde nevneverdig lyst til å legge penger i kassa til noen såkalt grønn butikk da jeg trengte emergency beskyttelse mot klima etter den fanatiske grønnskallen fra den sekterisk klorofyllkommunistiske kloakken av ruspsykotisk økolååågiske fotsoldater fra MDG beriket både garderoben min og miljøet med det ufortynnede insektsmiddelet sitt. Biltema klær med pølsemotiv på var det mest aggressive motsvaret jeg kunne finne som traumeterapi. Made in China av helt ny polyester, fraktet fossilt fra andre siden av planeten og med bilder av svinekjøtt på. Jeg slo til og det føltes bra.     
    • Er det ikke bedre å kaste klærne og kjøpe nye, det burde dekkes av innboforsikringen? Litt jobb, men føles tryggere likevel?
    • Det hjelper også å legge den i glovarmt vann etter vask, for å drepe mikroorganismene før du tørker den hurtig et varmt sted med god ventilasjon. De formerer seg lett under tørkeprosessen om du ikke har kverket dem skikkelig. Vaskemiddel hjelper bare med å få hardføre mikroorganismer delvis ut av stoffet, det dreper dem ikke, mange blir sittende igjen, og vannet i maskinen holder ikke 60° lenge nok. 
    • Vi er stadig opptatt med konsekvensene av å ikke ha skaffet boligalarm i tide. Jeg oppdaget som sagt at det var noe galt med tekstilene. Både fordi jeg nær klødde til blods og det sved og stakk intenst i huden av klær og spesielt håndklær, men også fordi de produserte et merkelig slags silikonisfisert skum da jeg ville skylle hva jeg trodde var bly fra blypastaen i vannrørene ut med omvendt osmose renset vann. Det var en lang prosess med ymse kjemikalier og lange samtaler med Grok for å identifisere stoffet som Karate Zeon 5 CS. Insecticidet inneholder 5% lambda-cyhalothrin, i lipid emulsjon inni mikrokapsler av polyuretea, i surfaktant. De såkalte fyllstoffene utgjør 95% av produktet, som skal blandes 10-30 mL med 20-100L vann før bruk. ...på planter. Det oppgis å være såkalt vannfast 24t etter sprøyting, noe jeg kan signere på at det er.  Vannfast og vannavstøtende og dundre meg potte lufttett. En video av et par favorittjeans før rens:  https://photos.app.goo.gl/BVPCtf7cAqZAckvx5 Boblene på slutten der kom ut av enden på buksebenet nedi bøtta, ikke gjennom stoffet. Prosessen med å få dette plantevernmiddelet UT av tekstiler innebærer å måtte knuse mikrokapslene for å gjøre virkestoffet tilgjengelig for hydrolyse med base. Jeg valgte sentrifugering for å knuse, som fungerte utmerket. Halveringstid for virkestoffet er 7 dager i pH 9 ved standard trykk og temperatur, i ren vannløsning. Når stoffet sitter inni tekstilfibre, omgitt av 95% fyllstoff.. En må opp i pH og temperatur, og en må ha noe som lokker det lipofile virkestoffet ut av sofaen på gutterommet for å øke sannsynligjeten for et vellykket møte med OH-. De to molekylene ville bare scrollet forbi hverandre på datingapps uten litt hjelp. Det har gått mange 5L kanner salmiakk og grønnsåpe, noen kanner Biltema Grovrens, Ovn- og Grillrens, isopropanol, rødsprit og Vanish OxyAction til soaking i døgn. Å bevege tekstilene nevneverdig during soak har vært uaktuelt pga gassene. Jeg har vært så heldig å få supplere teoretisk kjemikunnskap med praktisk erfaring med bl.a. HCN og kan fortelle at tekstiler dynket i ufortynnet Karate Zeon 5 C, bløtlagt i pH 13-14, de vil produsere forholdsvis mye HCN, så å åpne en lukket beholder som har stått i to døgn - lukket for å hindre pH i å synke ved fordampning av ammoniakk eller bufring med karbonsyre fra opptak av CO2 fra luften - å åpne en sånn beholder uten å ha et ordentlig avtrekksskap krever at en forstår seg på molekylvekt i gassblandinger og legger seg flat, om en ikke har dykkeutstyr.  Steg 1 og 2 i prosessen var forholdsvis smooth sailing. Et illustrasjonsfoto tatt før en lunsjpause: Så, etter å ha knust kapslene og hydrolisert det kraftig lipofile virkestoffet til mer vannløselige produkter, så får en lære om mikroplast.  Det hvite er ikke såpe, det er mikrokapsel debris fra en liten singlet oppi den bøtta. Mikrokapselrestene begynner ikke slippe tekstilen før etter at virkestoffet er brutt ned. De er lagd av samme materiale som deler av elastanfibre. Gummi'ish, med trykk på ish. De er ikke hydrofile, men har heller ingen affinitet til annet enn elastan og polyamid av hva jeg har sett så langt, og flyter opp i vann når de løsner fra tekstilene. Mengdene...  Uten å overdrive, det har antakelig gått mer enn et tonn varmtvann til å skylle debris ut av den ene singletten i den bøtta på bildet. Den er _nesten_ ren nå. Tidkrevende, fordi den må tørke mellom, da svulmede bomullsfibre holder mer mikroplast fanget enn tørre fibre gjør. Vaskemaskin er lite hjelpsom fordi den tømmer nedover, og plastgugga blir liggende igjen oppå plagget. Vi har holdt på i flere uker nå. Rinse, repeat.  Edeward er drittlei og deprimert. Han er sjalu på tekstiler og bøtter og vann og har henfalt til å rive av seg pelsen i mangel på bedre å ta seg til, fordi han pga pelsstellet på rasen har fått for seg at jeg liker ham bedre uten pels, så han gnager og river den ut for å komme ovenpå i konkurransen mot bøtter og vann og klær. Dette er hans eget verk.  På den positive siden ser han nå på bading med helt nye øyne. Når nødhjelpsarbeidet for å redde unike klesplagg med høy affekskonsverdi innimellom ryddes bort er det endelig hans tur til å få min oppmerksomhet og kjærlighet, og vask av skjegg og bart har blitt mye lettere og krever lavere kompensasjon enn tidligere.  For øyeblikket er han utålmodig, fordi han vet jeg har kjøpt burgere og pølser fra K9 Hundesenter i dag, og han aner at jeg har planlagt noe med de burgerne.     
    • Putt den i en vaskepose i vaskemaskina, og så heng den til tørk et litt varmt sted så den tørker raskt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...