Gå til innhold
Hundesonen.no

Langline? Hæ?


Recommended Posts

Guest bikkje1
Skrevet

Jeg har kjøpt langline til valpen min. Den er 15 m lang, og forholdsvis tynn og lett. Jeg har tenkt til å lære bikkja innkalling osv med langlina, men hvordn har man langlina?

Jeg har skjønt at den bare skal enge etter, men lina blir jo da veldig skitten? Hvordan bruker dere langlinen deres?

Skrevet

Jeg *elsker* langlinen min :P

Den henger etter hunden, som du beskriver, og glir lett gjennom både terreng og vann (den flyter, den jeg har, da).

Genial når jeg nå holder på å lære innkalling til min 4 mnd valp, da jeg har 15 m ekstra å ta tak i/tråkke på, dersom det skulle komme en hund el noe som lillen bare "må" sjekke ut.

Når det er sagt, så er den ikke så veldig praktisk der det er flere folk. Men da har jeg bare kveilet den opp, og holdt den som et vanlig bånd til vi har passert mengden og kommet oss videre.

Det er jo flere typer langliner. Min er plastbelagt og neon-orange.

Greiest med plastbelagt syns jeg, men man må være forsiktig når man tar tak i den, for dersom hunden setter avgårde mens du holder i den, så kan jeg love deg noen heller stygge brannsår dersom du ikke er kjapp nok til å slippe taket (eller buker hansker)...

Guest bikkje1
Skrevet

Min er av nylon, tror jeg. Faren min kjøpte den for meg, men de i dyrebutikken sa at de med plast ble for tunge, siden han er så liten.

Men hva gjør dere hvis dere ser at hunden skal til å gjøre fra seg, og lina er mellom beina og rumpa? Hehe..

Skrevet

Min er av nylon, tror jeg. Faren min kjøpte den for meg, men de i dyrebutikken sa at de med plast ble for tunge, siden han er så liten.

Men hva gjør dere hvis dere ser at hunden skal til å gjøre fra seg, og lina er mellom beina og rumpa? Hehe..

Min erfaring er at plastlinene er lettere. Men de er grusomme å holde i og sklir vekk under foten om man tråkker på de.

Om det skjer så dytter du bort hunden om du rekker det eller vasker linen litt i vann om du ikke rekker det. Verre er det ikke.

Skrevet

Du må nok rett og slett regne med å bli litt møkkete på hendene ved bruk av langline, evt ha på hansker ;)

Man lærer seg fort å se når hunden skal gjøre fra seg og manøvrere den bort så det ikke lander på lina, gjør det det så får du gjøre det beste ut av det etterpå :)

  • Like 1
Skrevet

Min er av nylon, tror jeg. Faren min kjøpte den for meg, men de i dyrebutikken sa at de med plast ble for tunge, siden han er så liten.

Finst forskjellig tjukkelse på linene i plast, så det finst for dei som er veldig små også.

Har line i både nylon og plast, og den i nylon drar med seg både kvist og skitt, og blir gjerne veldig tung om det er vått ute. Plastlina sklir lett gjennom ting utan å dra med seg alt mulig, og blir heller ikkje tung om den blir våt. Så plastlina er i vert fall ein favoritt her. Men ein må rekne med å bli møkkete på henda :)

Skrevet

Jeg har en i nylon som jeg har klippet litt av, og den henger seg fast i alt mulig i skogen. Den satte seg også fast så lille valpen på snart 3 kg ikke kom noen vei. Men jeg var innom Felleskjøpet i dag og der så jeg at de hadde en plastline som var myye tynnere enn alle andre jeg har sett. Så den skal iallefall jeg kjøpe :) et lite tips bare ;)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...