Gå til innhold
Hundesonen.no

Bies EFIT 1.juli


Recommended Posts

Skrevet

Dagen starter kl 8 med et av dagens to høydepunkt: FROKOST (ja, det andre høydepunktet er kveldsmaten...)

20130701_081017_zps9352f352.jpg

Kl 9 er jeg på plass på jobb. Koser litt med kaninene før jeg skal vaske innheiningen dems. Tror dere jeg får lyst til å ta med denne karen hjem ca hver dag eller? :wub:

20130701_091723_zps49321f8d.jpg

Rett før 10 er jeg ferdig med å vaske rotta sitt bur, han må såklart få litt kos han også.

20130701_095510_zps383bef9a.jpg

Kl 10 åpner jeg butikken, og lovlydig som jeg er bruker jeg ikke mobil på jobb :innocent: . Så mellom 10 og 15:30 ble det ingen bilder.

Kl 16 er jeg innom XXL for å finne meg en sykkel. Jeg tror det blir denne:

20130701_164643_zps2f036ed0.jpg

Kl 17 er vi klare for tur :D

20130701_171608_zps4f072368.jpg

18 er vi fortsatt på tur, drikkepause:

20130701_173427_zpse09038be.jpg

Kl 19 begynner turen å nærme seg slutten. Dette bildet skulle egentlig være av Melvin som faller uti bekken, men for første gang i sitt liv greier han faktisk å balansere over HELE stokken! Han måtte feire med raptus på andre siden :P

20130701_175303_zpse132e8bf.jpg

Kl 20 trener vi litt triks i stua. Til min store glede og samboers fortvilelse har Melvin lært seg å sitte bamse :lol: Dårlig bilde, men han greier ikke sitte særlig lenge enda, så måtte ta det "in action":

20130701_202322_zpsd24c9093.jpg

Kl 21 dro vi en liten tur på en stor grusslette for å kaste litt ball:

20130701_212125_zpse6792b93.jpg

Kl 22 og ut fant vi denne stillingen i sofaen, og her blir vi nok sittende til vi finner senga :)

20130702_000357_zpsa66b8153.jpg

Skrevet

Så kjekk han har vokst seg a :wub: Og så lekker han var med ravhalsbåndet :ahappy:

Ikkesant? :wub: Takk, er veldig fornøyd med det, ser ut som det er pynt OG gjør nytte for seg! ;)

Skrevet

Hvorfor er samboeren din fortvilet over at Melvin har lært seg å sitte bamse? :P

Så fin Melvin er.  :ahappy:

Han mener at jeg bruker opp hjernekapasiteten hans på å lære han såbne unødvendige ting :lol: Men gjett hvem jeg så kommanderte Melvin "bamse" for å få en godbit ista? Jo det var samboer, gitt :P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ikke et dumt spørsmål i det hele tatt! Det er faktisk veldig lurt å tenke på både helse, mengde og hva slags belønning man bruker. Til valp ville jeg brukt små, myke godbiter som er lette å spise raskt. Poenget er at bitene skal være bittesmå, spesielt når du belønner ofte. Bruker du mye godbiter i trening, kan du gjerne ta litt av dagsrasjonen og bruke den som treningsmat. I starten belønner man ofte, fordi valpen skal forstå hva som lønner seg. Etter hvert som atferden blir mer stabil, kan du begynne å belønne mer variert: noen ganger godbit, noen ganger ros, noen ganger lek, noen ganger å få snuse, hilse eller løpe videre. Lek kan også være en veldig god belønning, særlig for valper som synes drakamp, jaktlek eller leke sammen med deg er gøy. Du trenger ikke ha alle lommer fulle for alltid, men i valpeperioden er det smart å ha belønning lett tilgjengelig. Etter hvert faser du ikke belønningen helt ut, men du belønner sjeldnere og mer strategisk. Jeg har skrevet mer om ulike typer belønning her: Belønning – hvordan og med hva belønner jeg hunden min?
    • Jeg har en venninne som har to hunder mad navn Emmy og Lilly, så det var litt morsomt! Jeg synes Emmy er finest av de tre
    • Ja, det kan absolutt virke som om en hund har “null sosiale ferdigheter”, spesielt hvis hun har hatt lite gode erfaringer med andre hunder, dårlig sosialisering, mye stress eller har lært at konflikt er den tryggeste strategien. Men ofte handler det ikke om at hunden “ikke gidder å forstå”, men at hun blir så stresset, usikker eller gira at hun ikke klarer å lese signalene godt nok. Da kan hun enten bli for intens, gå for tett på, overse dempende signaler eller reagere kraftig når andre hunder sier ifra. Jeg ville ikke latt henne “finne ut av det selv” med andre hunder hvis det stadig ender i konflikt. Da får hun bare mer trening i feil strategi, og de andre hundene får en dårlig opplevelse. I stedet ville jeg jobbet med veldig kontrollerte møter: god avstand, rolige hunder, korte økter, parallelle turer og pauser før det bikker over. Målet er ikke nødvendigvis at hun skal bli sosial med alle hunder, men at hun lærer å være rolig rundt andre hunder uten å måtte bort, mase, kjefte eller skape konflikt.
    • Hei! Jeg ville vært litt forsiktig med å tolke dette som “bølling”, selv om det kan se sånn ut. Hos usikre hunder kan bjeffing fort bli en strategi som fungerer: “jeg bjeffer, og da får jeg mer kontroll / den andre hunden holder avstand”. Selv om nabohunden er snill, betyr ikke det nødvendigvis at Lilje opplever situasjonen som trygg. Jeg ville derfor ikke latt henne være tett på ham når hun kjefter, men heller bruke ham som en trygg treningshund på større avstand. Gå parallelle turer der hun slipper direkte kontakt, blikk og press. Belønn rolig atferd, snusing, kontakt med deg og det å kunne se ham uten å reagere. Hvis hun begynner å kjefte, er dere sannsynligvis for nærme eller situasjonen varer for lenge. Målet er ikke at hun skal “skjerpe seg”, men at hun lærer en annen strategi enn å skremme bort. Og for nabohundens skyld er det helt fair å skjerme ham fra å bli kjeftet på tett oppi. Jeg ville fortsatt brukt snille hunder i treningen, men med mer avstand, kortere økter og mindre direkte samhandling. Jeg har skrevet mer om dette her: Hunden bjeffer på andre hunder – hva kan du gjøre?
    • Hei! Dette høres ut som en hund som allerede går med ganske høyt stressnivå, og da kan bilkjøring fort bli veldig overveldende. Særlig for en omplasseringshund som fortsatt er i en ny situasjon. Jeg ville forsøkt å dele biltreningen opp i veldig små steg, og ikke bare “kjøre mer” for at hun skal venne seg til det. Start gjerne med bilen helt i ro: gå bort til bilen, belønn, gå vekk igjen. Etter hvert kan hun være inni bilen uten at dere kjører, så med motoren på, og til slutt veldig korte kjøreturer. Målet er at bilen gradvis blir forutsigbar og trygg, ikke noe hun må “holde ut”. At hun ikke takler å være alene i bilen, ville jeg trent på separat og på samme måte: så korte avstander/sekunder at hun ikke rekker å få panikk. Jeg har skrevet en mer konkret steg-for-steg-guide her: Biltrening for redde hunder
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...