Gå til innhold
Hundesonen.no

Sporline/langline til svømming?


Recommended Posts

Er ikke helt sikker på hva forskjellen på sporline og langline er, men jeg mener altså de av plastikk.

Har det noe for seg å kjøpe en slik til svømming? Har et tau, men det blir jo relativt tungt i vann, og synker, og lager lett knuter. Holder plastikklinene seg lettere knutefri? Flyter den?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg trodde langline og sporline bare var 2 forskjellige navn på samme ting :P og at plast eller stoff eller skinn kommer an på preferanse. Ellers aner jeg ikke om den flyter, men hvorfor skal du ha på line i vannet? Er ikke det litt skummelt?

Mulig det :P

Skal ha på line fordi a) det er folk og hunder der vi pleier bade, b) det er båndtvang og c) mamma og pappa skal passe ham i to uker, og føler seg ikke sikre på å ha ham løs. Selv om han aldri stikker av, så er han liksom ikke en intens badejunkie slik som tollervennen sin, så han kan godt gå å sose i vannkanten og spise gress, så greit å kunne ha kontroll :-)

Har aldri opplevd noe skummelt med line i vannet, bruker alltid sele, og hvis det nå skulle skje noe så svømmer han ikke så langt ut, så skal nok få reddet ham :-)

Den plast varianten flyter i vann og kan brukes ved bading! Men vær ops på at den kan tvinne seg om føttene på hunden osv :)

Så bra :D Ja passer alltid på :-)

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvis det skulle skje noe i vannet, så er det vel ganske greit å ha langline? Da er det bare å dra hunden inn mot land igjen.

Ikke om den fester seg i bunn, i eventuelle greiner og lignende.

Plastlinene flyter som andre har nevnt. Vær obs på at du kan få ganske stygge brannsår av å holde igjen en sånn line om den begynner å "gli" i hånda. Ser ikke for meg at det blir noe bedre om den er våt i tillegg. Den sklir også ganske lett unna når man står på den synes jeg.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ikke om den fester seg i bunn, i eventuelle greiner og lignende.

Plastlinene flyter som andre har nevnt. Vær obs på at du kan få ganske stygge brannsår av å holde igjen en sånn line om den begynner å "gli" i hånda. Ser ikke for meg at det blir noe bedre om den er våt i tillegg. Den sklir også ganske lett unna når man står på den synes jeg.

Enig der, absolutt lurt med et par hansker.
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Yoshi fylte 3 år den 31. august og har begynt å bli voksen selv i hode. Siden sist har vi: Deltatt i og vunnet endel blåbær, til og med 2 cuper. Også plassert seg i åpen hopp. Kommet igjennom mer enn en offisiel hopp bane, og faktisk kommet på en 3. plass. Konkurrert hos søta bror, de hadde vist merkelig slalåm så Yoshi skjønte ikke hvordan den skulle passeres 😆 Vært på japaner spesialen og fått exc og ck (mye bedre en den gule i fjor). Begynt surfetrening
    • Er det tatt røntgenbilder? Er dette et nytt problem, har det oppstått plutselig, eller gradvis? Hvor mye tur får han til daglig? Hvor langt/lenge går dere? Går dere på samme sted hver dag, eller ulike steder?  Bruker dere alltid sele?  Det er slett ingen selvfølge at det ikke er noe fysisk galt selv om veterinær ikke finner noe. Jeg ville vurdert å få en hundefysio til å undersøke grundig.  Ellers avhenger det veldig av svarene på spørsmålene over. Det kan ha med ubehagelige opplevelser å gjøre, det kan være utstyret du bruker, det kan være fysisk ubehag eller noe i området han reagerer på. 
    • 4 år gammel engelsk setter vil tidvis ikke gå på tur... Selv i svært sakte gå-tempo kan han finne på å sette seg ned midt i turløypa og setter frembeina i bakken demonstrativt. Hvis jeg kobler han løs og begynner å gå - dilter han til slutt etter på god avstand. Når han setter seg ned og jeg ber han komme, kommer han tuslende saaakte med bøyd hode. Så kan vi kanskje gå 100m i svært sakte tempo før det samme skjer igjen... Det pussige er at andre dager kan han ligge i selen og dra 2t på tur uten problemer. Akkurat som hodet er skrudd på den ene dagen, og ikke den andre. Han er undersøkt av veterinær og det er ikke noe galt fysiologisk. Så problemet sitter nok i toppetasjen... Noen som har vært borti noe liknende?
    • Wow, det er så flott å se at de får selvtillit av arbeidet. Gratulerer med debuten!
    • I helgen deltok Lilje på sin aller første blodsporprøve, etter å ha gått to-tre treningsspor 😅 Her har vi virkelig skyhøye ambisjoner Vi deltok egentlig mest for turen sin del, hun er en utrolig usikker hund både når det gjelder fremmede mennesker og andre hunder, og jeg tenkte en sånn setting kunne være en fin trening for henne. Det jeg var mest redd for var at hun skulle utagere på dommer og sporlegger, men hun kunnen virkelig ikke brydd seg mindre. Når sporsela kommer på er hun på jobb, og å gå spor er tydeligvis morsommere enn usikkerheten på fremmede. Virkelig morsomt å se selvtilliten komme frem i sporet, og vanskelig terreng er heller ingen hindring, selv om hun er en ganske liten hund. Hun brøyter seg frem gjennom tette kratt og nærmest svømmer over myr for å få følge sporet 😅 Treningssporene har bare vært rundt en time gamle, 50-100 meter uten vinkel og opphold, så et prøvespor ble som forventet litt i vanskeligste laget for henne. Men super trening, og fine kritikker: Kritikk lørdag: "Trivelig hund med stor motor. Dessverre går ekvipasjen av sporet i blodoppholdet." Kritikk søndag: "Meget god start. Følger sporet godt frem til vinkel. Tempo fint innledende, men øker gradvis. Ekvipasjen brytes av dommer når de går av og ikke finner tilbake."  Så her er det absolutt noe å jobbe videre med  Søndag var det for så vidt ingen andre i åpen klasse som kom til sporslutt heller, så vi var i godt selskap 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...