Gå til innhold
Hundesonen.no

Samojeden Torkel (Polarvargens Det Finaste Jag Har)


Recommended Posts

Skrevet

Wow, så nydelig! Smelter helt, jeg. :wub:

(Og kult navn!)

Tihi, må jo si meg enig. :ahappy:

Takk for det! Navnet var nøye planlagt. :lol:

Kjempeflott hund! :wub:

Tusen takk! :wub:

Guri hvor pen han var!

Takk for det! Han er en fantastisk modell, hehe. :lol:

Himmel - så fantastisk nydelig han er! ...som helt liten så han jo ut som noe man kan vinne på Tivoli (i positiv forstand)! :wub:

Det er det faktisk mange som sier, og at de har sett lignende kosedyr i lekebutikken! Haha.. Det ligger vel noe i det :lol:

Utrolig flott altså! Knallsøt! :)

(Men jeg savner bilder i stolen altså! )

Så hyggelig, takk :lol:

Det har jeg heller ikke glemt! Har ikke tatt for 8mnd enda, men har til 6mnd. :D

Så utrolig flotte bilder av en nydelig gutt! :wub:

Tusen takk for det! :wub:

Han er bare supersøt! :wub:

Tihi, ja, han ble jo vår verdens navle ved første øyekast. :wub:

Wow,for e pening! :wub: :wub: :wub:

Takk :D

Nydeligste samojeden jeg har sett!

Aahw, så hyggelig! For det finnes jo så mange flotte samojeder! :D

For et nydelig utrykk han har! Superfin :)

Hehe, ja, han er ganske ekspressiv. Tusen takk! :lol:

Herregud :wub: Blir ikke søtere!

Nei! Vi er nok bitt av basillen. Han er like herlig i gemytt som i utseende. Dette blir nok ikke vår siste samojed. :innocent:

Skrevet (endret)

Her kommer 6mnd bildene fra stolen, hihehe. :ahappy:aa8.jpg?w=301&h=451

Torkel fylte 8mnd 21.Oktober, men jeg har ikke fått somlet meg til å ta 8mnd-bildene enda. Han er blitt ganske stor! 57cm (+/- en halv cm, litt vanskelig å måle utålmodig valp..) i mankehøyde, og vekta viste 20kg (forhåpentligvis et par kilo tyngre, ettersom han spiser mer og har lagt seg ut litt, hurra :D ) ved 7,5mnd. Han har så smått, og som sistemann i kullet på syv, begynt å miste valpepels og få grovere pels på mage og rygg. Veldig god å kose på! Og kosing blir det mye av, for han er blitt en skikkelig kosegutt som trives god på sofaen (og noen ganger, tilogmed oppi senga!) :wub: .

Litt matlei er han, og vi sliter litt med å få i han anbefalt mengde med fôr. På matfronten har vi gode og dårlige dager, og det går litt opp og ned. Vi har så smått begynt å sykle litt med han, etter råd fra oppdretter. Korte turer med lett traving, for å bygge muskler og forbrenne ekstra energi. Dette har hjulpet litt på matlysten, hurra! :lol: Det har ikke blitt noen ordentlige sykkelturer, for vi har en del å øve på når det kommer til teknikk.. Haha! Enn så lenge blir det å øve på å ikke spore av veien for å markere, snuse eller hilse på folk og dyr.

Utover dette, så avslutter vi grunnkurs for unghunder hos OHS på mandag. Etter noen uker med trening to dager i uka, en bruksdag og en bymiljøtreningsdag. Vi har endelig lært oss å få litt kontroll på han utendørs og rundt andre hunder. Han blir lett usikker og stresset rundt andre hunder, som kan resultere i mye ubevisst bjeffing. Vi trener også aktivt på å gå pent, sitt, og legg deg, utendørs, for å takle stresset han opplever der. Han viser smått forbedring, og det samme gjør vi. Jeg tror at hvis vi er flinke på å være konsekvente så vil mye falle på plass med tiden. Vi skulle gjerne gått flere kurs nå med det samme, for å opprettholde den gode treningsgrooven vår, men det er ikke mulig for oss økonomisk - dessverre. Men flere kurs skal vi gå, så får vi heller spinke og spare slik at vi kan gå på kurs igjen til vinteren/våren. :)

5.jpg?w=660&h=634
Snart får han ikke plass i bildet, lenger. :shocked:

a7.jpg?w=660&h=438

Endret av Mosatrollet
  • Like 2
  • 1 month later...
Skrevet

Litt mer bildespam. :lol:

9mndddd-727x1024.jpg

1375822_228028697363919_114215840_n.jpg

1-1024x768.jpg

c2-1024x680.jpg

bbbb-1024x681.jpg

bbb1-1024x680.jpg

abbbb-1024x987.jpg

Torkel ble 9 månder 21. November, og det er mye som har falt på plass. Han er blitt ganske mye større! 57cm i mankehøyde, og vekta viste 21 kg ved 8,5mnd. Han blir ifølge dyrlegen aldri en stor Samojed, men vi vet jo at han har en enorm personlighet for sitt lille og nette ytre. Kosing blir det mye av, for han er blitt en skikkelig kosegutt som trives best på sofaen (og noen ganger, tilogmed oppi senga :wub: ).Han er fortsatt ganske fjortiss, på godt og vondt. Vi har så smått begynt å sykle litt med han, etter råd fra oppdretter. Korte turer med lett traving, for å bygge muskler og forbrenne ekstra energi. Dette har hjulpet litt på matlysten, hurra! I November avsluttet vi et grunnkurs for unghunder hos OHS. Vi har endelig lært oss hvordan vi skal få kontroll på han utendørs og rundt andre hunder. Han blir lett usikker og stresset rundt andre hunder, som kan resultere i mye bjeffing. Hovedsakelig fordi vi ikke har vært konsekvente nok med han tidligere.. Vi trener også aktivt på å gå pent, sitt, og legg deg, og det har vist gode resultater hittil! :lol:

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ikke et dumt spørsmål i det hele tatt! Det er faktisk veldig lurt å tenke på både helse, mengde og hva slags belønning man bruker. Til valp ville jeg brukt små, myke godbiter som er lette å spise raskt. Poenget er at bitene skal være bittesmå, spesielt når du belønner ofte. Bruker du mye godbiter i trening, kan du gjerne ta litt av dagsrasjonen og bruke den som treningsmat. I starten belønner man ofte, fordi valpen skal forstå hva som lønner seg. Etter hvert som atferden blir mer stabil, kan du begynne å belønne mer variert: noen ganger godbit, noen ganger ros, noen ganger lek, noen ganger å få snuse, hilse eller løpe videre. Lek kan også være en veldig god belønning, særlig for valper som synes drakamp, jaktlek eller leke sammen med deg er gøy. Du trenger ikke ha alle lommer fulle for alltid, men i valpeperioden er det smart å ha belønning lett tilgjengelig. Etter hvert faser du ikke belønningen helt ut, men du belønner sjeldnere og mer strategisk. Jeg har skrevet mer om ulike typer belønning her: Belønning – hvordan og med hva belønner jeg hunden min?
    • Jeg har en venninne som har to hunder mad navn Emmy og Lilly, så det var litt morsomt! Jeg synes Emmy er finest av de tre
    • Ja, det kan absolutt virke som om en hund har “null sosiale ferdigheter”, spesielt hvis hun har hatt lite gode erfaringer med andre hunder, dårlig sosialisering, mye stress eller har lært at konflikt er den tryggeste strategien. Men ofte handler det ikke om at hunden “ikke gidder å forstå”, men at hun blir så stresset, usikker eller gira at hun ikke klarer å lese signalene godt nok. Da kan hun enten bli for intens, gå for tett på, overse dempende signaler eller reagere kraftig når andre hunder sier ifra. Jeg ville ikke latt henne “finne ut av det selv” med andre hunder hvis det stadig ender i konflikt. Da får hun bare mer trening i feil strategi, og de andre hundene får en dårlig opplevelse. I stedet ville jeg jobbet med veldig kontrollerte møter: god avstand, rolige hunder, korte økter, parallelle turer og pauser før det bikker over. Målet er ikke nødvendigvis at hun skal bli sosial med alle hunder, men at hun lærer å være rolig rundt andre hunder uten å måtte bort, mase, kjefte eller skape konflikt.
    • Hei! Jeg ville vært litt forsiktig med å tolke dette som “bølling”, selv om det kan se sånn ut. Hos usikre hunder kan bjeffing fort bli en strategi som fungerer: “jeg bjeffer, og da får jeg mer kontroll / den andre hunden holder avstand”. Selv om nabohunden er snill, betyr ikke det nødvendigvis at Lilje opplever situasjonen som trygg. Jeg ville derfor ikke latt henne være tett på ham når hun kjefter, men heller bruke ham som en trygg treningshund på større avstand. Gå parallelle turer der hun slipper direkte kontakt, blikk og press. Belønn rolig atferd, snusing, kontakt med deg og det å kunne se ham uten å reagere. Hvis hun begynner å kjefte, er dere sannsynligvis for nærme eller situasjonen varer for lenge. Målet er ikke at hun skal “skjerpe seg”, men at hun lærer en annen strategi enn å skremme bort. Og for nabohundens skyld er det helt fair å skjerme ham fra å bli kjeftet på tett oppi. Jeg ville fortsatt brukt snille hunder i treningen, men med mer avstand, kortere økter og mindre direkte samhandling. Jeg har skrevet mer om dette her: Hunden bjeffer på andre hunder – hva kan du gjøre?
    • Hei! Dette høres ut som en hund som allerede går med ganske høyt stressnivå, og da kan bilkjøring fort bli veldig overveldende. Særlig for en omplasseringshund som fortsatt er i en ny situasjon. Jeg ville forsøkt å dele biltreningen opp i veldig små steg, og ikke bare “kjøre mer” for at hun skal venne seg til det. Start gjerne med bilen helt i ro: gå bort til bilen, belønn, gå vekk igjen. Etter hvert kan hun være inni bilen uten at dere kjører, så med motoren på, og til slutt veldig korte kjøreturer. Målet er at bilen gradvis blir forutsigbar og trygg, ikke noe hun må “holde ut”. At hun ikke takler å være alene i bilen, ville jeg trent på separat og på samme måte: så korte avstander/sekunder at hun ikke rekker å få panikk. Jeg har skrevet en mer konkret steg-for-steg-guide her: Biltrening for redde hunder
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...