Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har en hund med vannskrekk, han hater vann, han bader bare hvis det er ender i vannet, badet her i huset er han livredd, han er redd for å få vann på seg, har noen tips??

Skrevet

Intet dill, inn i dusje, dusje litt på beina og gi seg så fort hunden er rolig. Begynne forsiktig. Masse ros når man er ferdig, lite dill underveis :) Korte økter!

Skrevet

Du har AH en hund med selvrensende pels, det er ikke nødvendig å vaske den. Om den bor ute hele året ville jeg vasket den en gang på våren. Mine får bade i tjern og sånne ting, og de er like rene igjen etter en stund...

Skrevet

Jeg vet hunden min er selvrensende :) den kan ha vært ute i gjørma og kommer inn, legger seg og blir ren etter noen timer.

Men hunden min vil ikke vaske seg når han lukter fælt. det har blitt bedre, men vi trener fortsatt :)

Skrevet

Jeg vet hunden min er selvrensende :) den kan ha vært ute i gjørma og kommer inn, legger seg og blir ren etter noen timer.

Men hunden min vil ikke vaske seg når han lukter fælt. det har blitt bedre, men vi trener fortsatt :)

Men hva er det som gjør at den lukter fælt? Har den rullet seg i noe? Hvor ofte må du vaske den? Jeg ville fått noen til å holde den, og vært veldig forsiktig så den ikke fikk panikk. Hele litt og litt lunkent vann over, og såpe litt, så helle litt og litt over igjen. Helt rolig og forsiktig. Kanskje litt pølsebiter eller noe.

Skrevet

Det har jeg ikke tenkt over, må prøves!! der han går ute når vi er i fritidshuset vårt, så bruker han å gjemme maten sin, hvis han får noe godt som brød og sånn, vi leter etter det å finner noe, men noe blir liggende igjen og det graver han opp igjen å ruller seg i det, da er det muggent og lukter ofte vondt, f.eks vi fant et to år gammelt bein her i fjor som han hadde gjemt, han rullet seg i det og vi rensa pelsen hans..

Har du noen tips?

Skrevet

Et tips: Bløt et håndkle skikkelig godt med lunkent vann, og spray på med leave in hundebalsam før du gnir han våt.. Fungerer sikkert på din som er så kortpelset! Kanskje det fungerer som nødløsning. :)

  • Like 1
Skrevet

Det er mange hunder som raskt stinker "hund" som selv om de ikke har rullet seg i noe. Hunder med dobbel pels går ofte innunder den kategorien. Skjønner godt at man da innimellom ønsker å bade hunden...

Huskyene til min onkel lukter mye hund. Samme med retriverne jeg kjenner og har møtt. De får raskt et fettlag i pelsen. Dette får ikke dvergpinscherne eller whippeten har, og de er raser jeg regner som at har selvrensende pels.

  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei. En 12-ukersvalp skal ikke alene en hel arbeidsdag. Start på sekunder og gå tilbake før den piper. Når dere senere faktisk går ut: spør en nabo, eller la en gammel iPhone ligge i gangen med skjermen på, så dere vet om det er 20 sekunder eller 20 minutter. Jeg har laget en liten iPhone-app for akkurat det: BarkPing. Varsel når den bjeffer. Ingen kamera. Den får ikke bjeffingen til å slutte — den gjør bare at du vet. https://apps.apple.com/se/app/barkping-dog-monitor/id6798404076
    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
    • Velkommen tilbake!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...