Gå til innhold
Hundesonen.no

Hunder dør pga dårlig tannstell...


Trendy

Recommended Posts

det der er noe vetten vår mener at jeg kan holde foredrag om så har god peiling da faren til småen var svært plaget med tannsten og konstant tankjøttbetennelse så har vært mye til dyrelegen på grunn av slikt tull.

og på han hjalp det ikke å pusse tender og gi han gnagebein

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Bra jeg pusset tennene til Diego i går kveld da. :)

Hehe.

Men må pusse tennene hans ofte da han er veldig plaget med tannplakk.

(Han er 11 mnd og vært plaget med dette siden han var 10 uker!!!!)

Så han har en ånde fra *******, og jeg pusser tennene hans ofte og gir han plaq off.

Men gnagebein vil han ikke ha..

Men forferdelig at det er så gale. Folk burde passe bedre på tennene til hunden sin. [-X

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, er det noe jeg er ekstremt nøye på så er det munnhygienen til hundene mine! Jeg hadde en hund tidligere som var svært plaget med tannstein og tannråte. Hun gikk på pencilin kur etter pencilin kur på grunn av betennelser.

Så her i huset er det tannpuss nesten hver kveld, plaque off, greenies og bein er tilgjengelig hele tiden! (kankje blitt litt ekstrem andreveien nå :))

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Oj.

Eller, dette har jeg jo sett selv også.

Jeg har rett og slett ikke visst at tennene på hunder må pusses. Så etter at jeg prøvde endel når han var valp, så ga jeg opp. (Han spiste opp tannkremmen, stakk av med tannbørsten, vrei seg unna, og i det hele tatt. Hver tannpuss måtte følges av bad, ettersom hele pelsen var full av tannkrem. #-o )

Men nå når skaden er gjort, han har mistet flere tenner (fått trekt) og i det hele tatt, hjelper det med tyggebein og slikt da?

Han har aldri vært interessert i det før, men det er jo lov og håpe??

Og finnes det bittebittesmå tannkoster? Å pusse tennene med en tannkost som er nesten like stor som hele munnen, det sier seg selv at det blir vanskelig.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ta en titt på denne linken folkens, når pusset du tennene til hunden sist, eller ga den et stort margbein å tygge på...

http://www.dagbladet.no/nyheter/2006/01/04/453760.html

[-X

Oi, det må være et mirakel at hunder i gamle dager overlevde både 10, 12 og 14 år.. :-o Det helt uten tannstell i masse forskjellige varianter. Tenker dårlig avl og fôr jeg, men det er nå meg.

Det jeg gjør er å gi bikkjene bein og mannen min skraper tannstein om noen av dem drister seg til å sitte i sofaen med han :wink: Har aldri på de 16 årene jeg har hatt egen hund hatt problemer med tenner i den forstand.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ta en titt på denne linken folkens, når pusset du tennene til hunden sist, eller ga den et stort margbein å tygge på...

http://www.dagbladet.no/nyheter/2006/01/04/453760.html

[-X

=D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> !!!!!!!!!!1

Du kom meg i forkjøpet...hehe...jeg hadde tenkt å ligge denne ut selv.

Carsten (vetrinæren) er en av (om ikke DEN) beste i Norge på tenner og tannhelse hos hund og katt, og jeg syns det er KJEMPEBRA at det kom litt oppslag om dette!!!!!

Til alle dere med DÅRLIG samvittighet der ute - begynn å kjøpe GREENIES, PLAQUE OF og TANNBØRSTESETT SPESIELT TILPASSET DITT DYR.....!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vesla har fått noen grønne krokodiller til å tygge på av mamma(det står dental et eller annet utenpå), er dette greenies?

Skal kjøpe tannbørste til henne.

Lisa får tyggebein og plaque off.

Tror hun aldri har blitt pusset tennene på, men bestemoren min pleide å skrape tennene hennes og sa at jeg og måtte det...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vesla har fått noen grønne krokodiller til å tygge på av mamma(det står dental et eller annet utenpå), er dette greenies?

Nei, det er ikke greeines. Greenies ser ut som et grønt ben,og kommer i petit, regular, large og jumbo (størrelser), alt etter hvilken hund man har.

De orginale GREENIES bena, er de eneste som er godkjent av VOHC (vetrinary oral health counsil).

:(

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Calina, jeg er tom for greenes sender du meg noen??? :(

Kommer sikkert en tur innom butikken din når jeg får penger igjen jeg må ha mere til ulladottene våres, de går jo ned på høykant her jo(til og med katten vil ha så han prøver å stjele hundene sine, raspet opp litt av en jeg så han får litt av og til han også) :wink:

skal se om vi kan stikke innom føralle valpene blir solgt og levert så kan jeg ta med inntil deg så du får knipe litt på :wink:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Calina, jeg er tom for greenes sender du meg noen??? :(

Kommer sikkert en tur innom butikken din når jeg får penger igjen jeg må ha mere til ulladottene våres, de går jo ned på høykant her jo(til og med katten vil ha så han prøver å stjele hundene sine, raspet opp litt av en jeg så han får litt av og til han også) :wink:

skal se om vi kan stikke innom føralle valpene blir solgt og levert så kan jeg ta med inntil deg så du får knipe litt på :wink:

jeg vil være med til Calina:)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg synes det er helt utrolig at folk kan være så sløve med stell av hundene sine at det går så langt som det artikkelen viser... ikke at jeg er direkte overrasket - når jeg ser hvor sløve folk er med både pelsstell og annet stell også, så...

Jeg tror imidlertid dette med tenner har noe med avl å gjøre - noen raser har nok sterkere tannstell enn andre, samtidig som det selvsagt er variasjoner innad i rasene.

Jeg må vel forøvrig innrømme at mine hunder aldri har sett en tannbørste i hele sitt liv - men i helsejournalen til mine hunder står det faktisk spesielt nedskrevet at de har sterke, flotte tenner uten antydning til tannstein ! Selv gamlemor på 9,5 år har ånde som en valp :-). Jeg vil vel tro det har noe med at de få digre knoker som de ivrig gnagner på daglig. Det er ypperlig tannmosjon :-).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

off da :-o Men lurer på en ting. Min Bc har utrolig flotte tenner, og ikke vond ånde i det hele tatt. Han gnager veldig mye på trekubber ogpinner og sånt. Hjelper dette? (Han får i tillegg mye tyggebein og greenies)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da har vi entret en fryktperiode. Den som skulle starte ved 6 mnds alder startet plutselig i dag, 7 mnd og 8 dager gammel. Henger på greip med stor rase, tregere utvikling.  Han ville PLUTSELIG ikke entre bussen. Han som ELSKER buss! Bussjåførene elsker ham også, for han står som et skolelys og logrer ivrig og glad når de svinger inn på holdeplassen. Han bykser like glad og ivrig ombord. ..et. Bykset. Har bykset. Har elsket buss. Nå ville han IKKE gå ombord, helt plutselig. En hyggelig medpassasjerer tilbød seg å løfte ham ombord, noe Edeward satte STOR pris på, og takket mannen for i flere minutter etterpå. Ikke sett ham så takknemlig siden han oppdaget paraplyens funksjon.  Heldigvis er bygdebussen et samfunn, fullt av hundefolk, og alle de nærmeste trådte hjelpsomt til og var hyggelige og pratet og koste med ham, noe han ble kjempeglad for. Han elsker oppmerksomhet fra fremmede mennesker som elsker hund. It takes a village to raise a puppy. Ingen setback til fair of stairs da vi skulle av igjen, heldigvis. Spent på hva annet som plutselig blir skummelt fremover. Han får ikke relapse på trapper, og det neste skumle bør heller ikke bli heis. Han er for stor og tung til å bæres. I tillegg har han så ekstrem separasjonsangst, han kan ikke være hjemme alene unntatt når han er så utslitt at han MÅ sove.  Dette blir spennende fremover. Håper det går fort over igjen.  Utgangsstilling på tom hånd har forøvrig bedret seg litt. Den er langt fra bra, men det hender han gjør det for å være snill med meg, og legger ingenting imellom når han tydeliggjør at dette er en act of kindness fra ham til meg. Han har forstått at det gjør meg glad, så han belønner meg med utgangsstilling på tom hånd for å vise at han setter pris på adferden min innimellom. Kanskje blir det bronsemerket en dag. Kanskje. 
    • Ja her er det nok å jobbe med, det er helt sikkert 😅Hun er blanding mellom cavalier og puddel (det ligger noen bilder på instagram under lindaoglilje hvis noen vil se, har ikke lyst til å legge ut så mye her ettersom jeg bare har henne på prøve). Jeg kjører en Prius og buret står i baksetet, så tror ikke det er bilen som er problemet. Det er nok heller tidligere erfaring med bilkjøring som gjør dette et stressmoment for henne. Men hun er utrolig lydig da, så hun hopper inn i bilen når hun får beskjed om det. Hun er veldig søt når hun ikke er stressa, men det er jo sånn ca. én time i døgnet 😅 Men hun har bare vært hos meg en uke så hun trenger nok enda litt tid på å lande helt.
    • Morsomt med småplukk å jobben med😅Enig med @simira, ta det helt tilbake til start. Hvilken rase(r) er hun (noen er jo kjent for å ha et litt høyere stressnivå enn andre)? Og hvilken bil har du? Udyret mitt synes bilkjøring er helt ok i min kompakt suv (der tar hun hele bagasjerommet, så ikke plass til bur, men har lastegitter); men hun hater å kjøre bil om vi låner type stor kassebil der hun må være i varerommet. Stressnivået går til himmels. Gjør det hele lystbetont med bildøren åpen og motoren av i begynnelsen, om hun er mottakelig for sitt/bli kommando eller bare be henne hoppe opp i bilen (om hun ikke er så liten at hun må løftes inn da). Babysteps og alt det der, masse lykke til!
    • Oof, det gjorde vondt å lese! Og jeg tror slett ikke hun nødvendigvis er trygg selv om hun er rolig da. Jeg ville faktisk vurdert å prøve å starte på scratch med burleker og positiv assosiasjon til buret som IKKE medfører timesvis med passivisering. Og ut fra det lille jeg vet så langt så er jeg helt sikker på at du klarer å få til dette når hun etterhvert får oppleve mer frihet, aktisering og meningsfylte oppgaver!
    • Hun har sittet 10 timer i bur daglig der hun kom fra, så hun er forsåvidt trygg og rolig i bur, men det er vel mest fordi hun har lært seg å være passiv der. Hun har også ressursforsvar på liggeplass, og tror helst bare hun vil være i fred når hun går inn i buret (ikke at jeg har bur innendørs uansett, men fikk det inntrykket der jeg hentet henne). Hun har litt problemer den frøkna her 🙈 Men hun er bare 3 år og synes det er veldig gøy å trene, så tror absolutt det er håp for henne.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...