Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har lenge slitt med å finne en sele som sitter bra på Ivo så til slutt så ble det bestilt en sele fra seleverkstedet. Litt skeptisk siden så få seler sitter bra på han og jeg føler alle selene blir enten for liten i halsen eller så er resten for stor. Selen har kommet og jeg er veldig fornøyd med hvordan den ser ut men litt mer usikker på om den passer.

Så dere som har peiling på dette: Hvordan skal en god sele sitte? Hvor skal "presset" ligge, hvor trang skal den være i halsen osv.? Jeg har kjøpt en dragsele med pinnestikke for å kunne bruke den til kjettingtrekk også. Det står mye om regulering på en lapp jeg fikk med men skjønner helt ærlig ingenting. Selve bukremen forstår jeg ikke helt hvorfor er der? Det at den strammes endrer jo ikke på noe sånn egentlig og det står at denne må reguleres alt etter hvor høyt prekkpunktet er. Det er også regulering for de "stolpene" som går fra nakken og bakover.

Skal presset ligge på de øveste stolene eller de som går ner på siden og under magen? Det står også på lappen at det ikke skal være press på nakke eller brystkrysset når hunden drar men alt presset ligger jo på brystet til hunden. Det er ikke stort press på de stolene som går til nakken og derfor heller ikke stort press på nakkekrysset. Halsen er veldig stram om jeg får fingrene mellom selen og halsen men har ikke sjangs til å få fingrene "på høykant" under selen. :icon_confused:

Sele er en bra ting men det er litt hat å finne en som passer kjenner jeg!

Skrevet

Selen skal være trang over hodet, så hunden ikke får noe press på skuldrene når den trekker. Det er det viktigste hvis du skal trekke kjetting iallefall. Presset skal jo ligge i fronten, og det er derfor det er viktig at selen sitter bra der.

Denne selen passer perfekt

073-7_zpsc75accf4.jpg

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...