Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hvordan lære en 13 uker gammel valp innkalling? Hvilken metode sverger dere til? Hva er mest effektivt? Denne lille utspekulerte frøkna her stikker inne av ute, meeen hun lar seg ikke fange så lett, så har begynt å ha henne i bånd hver gang vi skal ut så hun ikke får en anledning til å "slippe unna". Så det er bare å hive seg i innkallingstreningen.. Råd og tips mottas med takk :-)

Skrevet

MASSE (favoritt)godis i lomma, på et øde sted med langline. Rop på henne, og hver gang hun skulle finne på å oppsøke deg får hun godis og ros!

Det er jo ikke vits å komme til deg, hvis du ikke har noe som slår friheten :D

Skrevet

Jeg syns metoden jeg bruker er ganske effektiv.

Jeg belønner masse frivillige innkallinger, og belønner når valpen/hunden holder seg i nærheten av meg. Alltid med godbit, eller leke.

Etterhvert begynner jeg å legge på kommando, men fortsetter å belønne frivillige kommandoer også.

Kaller bare hunden inn dersom jeg er så godt som helt sikker på at den vil komme. Etterhvert som hunden blir mer sikker så øker jeg vanskelighetsgraden.

Pleier heller ikke å kalle inn hunden bare for å ta på bånd i starten. Då går jeg heller bort til hunden å tar på bånd, evt leker litt med den når den kommer inn på innkalling, og så tar på bånd etterpå. Altså sånn at hunden ikke forbinder innkalling med "å få på bånd igjen".

Har aldri brukt langline.

I tillegg så leker jeg gjemsel med hunden. Dvs, går den for langt vekk, så gjemmer jeg meg. Holder selvsagt oppsyn med hunden, spesielt om det er valp. Og så venter jeg til den finner meg, om jeg ser den stresser så lager jeg et lite pip. På den måten lærer hunden at den må holde øye på hvor jeg er også, og jeg slipper å måtte rope på hunden hele tiden for at den skal følge meg.

Vi har hatt et lite problem med whippeten vår når hun leker med ball/pinne ute. Hun var redd vi skulle ta fra henne det hun lekte med, så hun løp vekk fra oss når vi nærmet oss henne. Og dersom vi kalte henne inn, løp hun full fart til oss, og rett forbi. Det vi gjorde var å gå så nærmt som mulig, belønne med godbit, og så gå vekk igjen. Etterhvert kunne vi gå helt inntil, klappe, og gå vekk. Nå løper hun ikke vekk fra oss lengre når hun har ting, noe som er ganske praktisk :P

Vi har også inntil videre sluttet å kalle inn når hun leker med ball/pinne, men etterhvert vil vi også begynne med det igjen. Sakte men sikkert.

  • Like 5
Skrevet

Fløyte!

Begynner inne, hjernevasker på fløyte = godis. Fortsetter i hagen, har på langline og lar ikke valpen ha mulighet til å ikke komme. Gjør det sakte men sikkert vanskeligere.

Det har resultert i jakthund som bryter los, kommer aldri til å gjøre noe annet og irrterer meg grønn over at jeg ikke har gjort det på de andre :P

Skrevet

Innkalling er noe vi aldri slutter å trene på. Hundene her får godbit og ros for å komme av seg selv og for å komme på innkalling. Så får de springe igjen. Nesten bestandig. Noen ganger må de sitte for å la et hundespann passere eller slikt, men de er jo nå voksne.

Lær hunden din at det betyr lek og/eller godbit å komme til deg. Du skal være den kuleste i verden å være sammen med, ikke sant?

Når mine hunder skal kobles på, rasler jeg med koblene og roper at de må komme å kle på seg. De kommer like lykkelige da, også. Men i selve innlæringen av "øvelsen" ville jeg aldri ha koblet på, løftet eller fanget hunden på noen måte.

Kom på da vi trente innkalling med Scilos. Da hadde jeg med meg Ia og hennes venninne ned på fotballbana og så ropte vi han til oss etter tur. Han løp til den ene etter den andre og fikk ros og kos og godbit. Han var jo nærmere året da, men kunne absolutt ingenting :)

Skrevet

Bruk innkallingsordet når du forer, eller bare snop. Nå har jeg vært heldig som har hatt den yngste i huset siden hun ble født så jeg fikk det gratis. Det funker ennå på de valpene som er solgt. Sier jeg "kommekom" så kommer de i full fart! Så kanskje høre med oppdretter om hun bruke ett spesielt ord når hun foret? Ellers er det som de andre sier, belønn ved frivillig innkomst og aldri slutt treningen. Altså, jeg gir de ikke snop hver gang de kommer, men roser stort sett alltid.

Skrevet

Bruk innkallingsordet når du forer, eller bare snop. Nå har jeg vært heldig som har hatt den yngste i huset siden hun ble født så jeg fikk det gratis. Det funker ennå på de valpene som er solgt. Sier jeg "kommekom" så kommer de i full fart! Så kanskje høre med oppdretter om hun bruke ett spesielt ord når hun foret? Ellers er det som de andre sier, belønn ved frivillig innkomst og aldri slutt treningen. Altså, jeg gir de ikke snop hver gang de kommer, men roser stort sett alltid.

Vi fortsatt å bruke foringsordet oppdretter brukte, og det er fortsatt et godt innkallingsord :) Sitter ikke 100%, men det er vår skyld som ikke har fortsatt å hjernevaska det godt nok i ettertid. Men vi jobber med saken :)

Skrevet

Jeg tenker KONTAKT fra dag1 med ny hund/valp. Den første måned, ev to, sover jeg sammen med hunden/valpen. Jeg belønner kontakt hele tiden og starter innkallingstreningen på kjøkkengulvet med å først belønne spontan kontakt, deretter ved inkallingsord/navn. Og har eget foringsord i tillegg som KUN brukes ved foring.

Ute med valp likedan. I unghund-perioden er jeg nøye med å ikke mase og ikke gi kommandoer som det aner meg blir brutt. Langline i slike faser. Kobler ikke ved innkalling, belønner, kobler heller ved at jeg bare helt spontant tar på kobbel et øyeblikk det passer seg slik. Sørger for a det er KJEMPEMORSOMT å komme inn til meg.

Resultat er bla en irsk setter som kommer som et skudd, og som ifølge oppdretter som jakt-trener henne er superlydig, lydhør og alltid gir kontakt. Selv ved radius på 600 − 800 meter.

  • 2 weeks later...
Skrevet

Det finnes mange måter å trene inn innkalling på, du har jo allerede fått masse tips! :-D

Den måten jeg har lært føler jeg er veldig effektiv og er enkel å gjennomføre:))

Få først på en sele, og langline. Deretter stiller en person seg opp for å holde hunden, mens du gjør deg skiiikkelig stilig for valpen, viser den en kul leke eller favorittgodiset. Her skal det fjases! Hunden skal gires opp, bli skikkelig interessert og akkurat da, løper du vekk (maks 5 meter til å starte med). Sett deg ned på huk, helst litt til siden, tell til 1001 og si ditt hellige innkallingsord; et ord du kun bruker når dere trener innkalling, gjerne et ord du må tenke deg om for å bruke rundt hunden.

Med en gang du har sagt innkallingsordet, slipper personen hunden, slik at den kommer inn til deg.

Så skal du belønne masse! Leke og kose dere!

Denne øvelsen kan være fin å starte med i hagen, og så overføre ute på tur, i starten trenger du ikke gjenta øvelsen mer enn 2 ganger, slik at du er sikker på at dere får gode repitisjoner! :)))

Her er en video jeg fant på youtube; dette er derimot en hund som har kommet langt i prosessen der de har startet med forstyrrelser :-)

I tillegg er det godt å jobbe med kontakt, slik at valpen lærer at kontakt med deg betyr godis og ros ;)

Masse lykke til!!

Skrevet

Med en 13 uker gammel valp ville ikke jeg tenkt så mye på innkalling, men på at valpen følger deg når du går tur, både med og uten bånd. Belønn hver gang valpen tar kontakt med deg, uten at du har kalt på den. Belønn for at valpen følger etter deg, uten at du har bedt om det. Valpen vil naturlig gjøre disse tingene, og det gjelder å forsterke de. Så, på litt lengre sikt, kan du begynne å tenke på innkallingen (men du kan selvsagt begynne så smått med en gang).

  • Like 1
Skrevet

Først og fremst tror jeg det er viktig og ikke sverge til en metode.. Hunder er like forskjellige som folk og det som er en super metode på en hund kan være helt uvirksomt på en annen. Med en så ung hund så tror jeg jeg ville hatt hovedfokus på kontakttrening og det at det skjer kule ting rundt deg, uten at du nødvendigvis gjør de kule tingene i forbindelse med innkalling..

Er dere ute og hun ikke vil komme så ville jeg iallefall ha unngått og begynne jagelek og fanging, det fører raskt til at det her ble litt gøy også før du aner det så har du en voksen hund som ikke gidder og komme og som bestemmer selv hva den vil høre på. I en slik situasjon ville jeg aller helst bare gått fra den/løpt i motsatt retning så får den komme etter selv og lære at den får versågod og følge med ellers blir den etterlatt. Om du skulle ha en valp som ikke bryr seg med og bli forlatt så ville jeg tatt på bånd eller langline som kan henge på slep og som du da kan bruke til og hanke inn valpen ved behov.

I tillegg til dette så er det lurt og ha et ord som du betinger med noe den liker slik at den får masse positive assosiasjoner og forventer noe godt når den hører det ordet, samt viss du roper på hunden så kan du gjøre det litt enklere for den og lykkes om du bruker en lys gøyal stemme og beveger deg bort fra hunden istedet for og stå i ro eller gå etter den :)

Skrevet

Hmmm. Jeg husker at noen linket til en artikkel om innlæring av innkalling her for en del år siden. Metoden skulle visst være nærmest bombesikker, hehe. Er det noen som vet hvilken artikkel jeg snakker om, og om den er tilgjengelig fremdeles?

  • 1 month later...
Skrevet

Hmmm. Jeg husker at noen linket til en artikkel om innlæring av innkalling her for en del år siden. Metoden skulle visst være nærmest bombesikker, hehe. Er det noen som vet hvilken artikkel jeg snakker om, og om den er tilgjengelig fremdeles?

Drar opp denne- noen som vet? :)

  • 2 weeks later...
Skrevet

Oppdretteren til valpen vår har lært inn en smattelyd som innkalling. Jeg forsøker å bruke både den og kom. Er det dumt, eller tror dere jeg kan sakte bytte ut smattingen med kom over tid? :) Jeg kaller henne inn når jeg skal gi henne mat, når jeg skal kose, leke, ute i hagen, altså hvor som helst. Så jeg håper det vil sitte når jeg roser masse når hun kommer. :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
    • Han trenger ikke å være løs, men jeg lurer på om balansen mellom mental og fysisk trening er riktig for ham. Har dere prøvd å kutte ned på søksarbeidet og løpe eller sykle med ham, eller lengre turer i langline? Bare 5-7 meter langt bånd gir mye mer frihet samtidig som du har kontroll på om han kommer over noe. Hvis han har god nok innkalling så kan jo evt munnkurv være et verktøy mot å spise alt. Det er det eneste jeg kan komme på å ta tak i, hva slags, hvor mye og riktig balanse mellom type aktivitet.
    • Ja det er superlativ rase og en drøm å ha når de fungerer som de skal. Dette er min 3 jakt cocker så rasen er ikke ukjent for meg.   det trenes spesifikk på ro, avslapping på teppe både inne, ute og i bilen. men han blir irritert når han blir fulgt tilbake på plass og ender kun med biting og frustrasjon fra hans side. Han kan å gå på teppet sitt og inn i buret. Men det fungerer ikke når ha blir i modus og han holder ikke mer enn kort tid de gangene han gjør det. Så fortsatt mye igjen å jobbe på.   maten blir brukt til det meste av trening og han fungerer godt når han er i riktig modus. Hovedsakelig skjer dette når han kjeder seg, hvis han får overtenning. Både når han har fått aktivitet og når han ikke får aktivitet. Så han er en liten nøtt og knekke. i aktivitet med voksne hunder fungerer han godt. Tilpasser seg tempo og sinnsstemning. Med valper så går han fort lei etter å10min og begynner heller å bite på oss. Så da må vi ta han bort fra situasjonen. Han får lengre turer i blandt. Men fordi han spiser alt som er på bakken har vi måtte begrense det å være løs etter flere turer til dyrlegen. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...