Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

I teorien god men jeg ser ikke for meg hvilken midler dette isåfal skal taes av, hvem som skal håndtere godkjenningen, register osv osv. Er nok langt frem i fremtiden isåfall og ser ikke for meg at dette blir en prioritering av de norske politikerene..

  • Like 6
Guest Belgerpia
Skrevet

Tja.... jeg er usikker på om det har noe for seg i forhold til rotter, hamstre osv. fisk osv. - der tror jeg vel kanskje at de burde sette strengere krav til de som selger dyrene.

Men sånn for hund, katt, hest, ku -whatever - så kan man jo lage ett skjema som må fylles ut på Altinn, kvittering for at man har gått gjennom individspesifikt skjema og svart "korrekt" - skrives ut og må fremvises når man kjøper en av tingene - sikkert lettere å administrere på hund, katt og hest som er registrert -men ved å innføre krav om pass og ID-merking av alt som har med disse dyrene å gjøre så kan man også forlange at kvitteringen for Altinn-skjemaet er festet i dyrets pass. - Eller noe.......

Skrevet

Tja.... jeg er usikker på om det har noe for seg i forhold til rotter, hamstre osv. fisk osv. - der tror jeg vel kanskje at de burde sette strengere krav til de som selger dyrene.

Men sånn for hund, katt, hest, ku -whatever - så kan man jo lage ett skjema som må fylles ut på Altinn, kvittering for at man har gått gjennom individspesifikt skjema og svart "korrekt" - skrives ut og må fremvises når man kjøper en av tingene - sikkert lettere å administrere på hund, katt og hest som er registrert -men ved å innføre krav om pass og ID-merking av alt som har med disse dyrene å gjøre så kan man også forlange at kvitteringen for Altinn-skjemaet er festet i dyrets pass. - Eller noe...

Som om ikke Altinn har nok problemer med de de liksom skal administrere i dag? :lol:

Tanken på en sertifikatordning er god, men hva med alle uregistrerte katt/hunder som finnes for salg?

Jeg mener terskelen for at folk blir fratatt kjæledyrene sine bør være betydlig lavere, og innføre høye bøter for mishandling.

Jeg så et typisk eksempel i helgen. I en båt befant det seg både barn og hund. Datteren sprang rundt med hunden - en liten ulldott av blandingskvalitet - i et flexibånd og fikk denne til å hoppe over gjerder, steiner og benker. Det så ut som ulldotten syns det var ok, selvom den helst ville jage småfugl, så det jeg først tenkte var at den burde ha sele istedenfor halsbånd. Den fikk nemlig noen alvolige røsk i halsbåndet.

Men plutselig blir jenta irritert for et eller annet, så da sparker hun hunden :o Dette skjedde flere ganger, og uten at foreldrene reagerte. Så da gikk jeg bort og spurte hvorfor hun gjorde det. Fikk til svar at hun pleide å gjøre det når den ikke gjorde det hun ville. Så da spurte jeg henne om foreldrene hennes pleide og sparke henne om hun ikke gjorde som de ville, for det ble nesten det samme. Jenta så litt forvirra ut, så jeg forklarte på en pen måte hvor galt det er å være slem mot dyr.

Etterpå kom faren bort til meg og var ganske sur og irritert, for de kunne jammen i meg ta seg av oppdragelse av hund og barn selv. Jeg påpekte at jeg syns det var en dårlig oppdragelse, og at det gjerne er slik at vold avler vold. Da gikk han :aww:

  • Like 16
Skrevet

Ja til sertifikatordning!!

Alle de problematiske tingene rundt administrering, håndheving, registrering og hva annet ellers, kan noen andre ta seg av.. :sleep:

Guest Yellow
Skrevet

I teorien vanskelig, ja, da ser jeg heller for meg at det kunne ha blitt noe lettere gjennomførbart å ha strengere regler på hvem som faktisk får lov til å avle og dermed selge dyr. At en må ha opparbeidet en godkjenning, og at alt av blandinger dermed heller ikke var tillatt, da spesielt på hunder.

Hadde det blitt gjennoførtbart at det kun var registrerte oppdrettere som hadde bestått kurs som fikk lov til å avle, hadde det jo også utelukket veldig mye useriøst kjøp (for en oppdatert oppdretter som har interessen for avl ønsker jo vel ikke å selge til hvem som helst).

Skrevet

Det er ikke noe mer vanskelig enn det er å innføre alle andre mulige ordninger, forskrifter og restriksjoner man innfører hvert eneste år. Det er alltid midler, det handler bare om prioritering og om folk GIDDER å legge sjela si i dette her. Det er vel helst det dette bunner i - hvor mye man gidder.

Jeg begynner å bli litt lei av og lese alle sukkene og stønnene, om hvordan man ikke kan klare og håndheve slike lover. Vel, det er ikke så lett å håndheve straffeloven hvis man ikke blir tatt, men det betyr ikke at man bare burde drite i hele greien og kjøre en kriminell linje, bryte fartsgrensen hvor ingen ser, stjele ting ingen vil oppdage er borte, la være og melde om åpenbar dyremishandling som bare du vet om at naboen bedriver likevel. Det er ikke greit, selv om det kan være vanskelig å håndheve lover ved slike lovbrudd. Vi har jo båndtvangsregler, er ikke så lett å håndheve dem, men det betyr da ikke at det er fullstendig akseptert å bryte dem. Den dagen man blir tatt svir det, og det er det som er meningen.

Det handler om å sette en STANDARD.

Skrevet

Jeg skal få sendt en e-post til min sveitsiske bekjente og spurt hvordan de føler det funker der. Jeg lover! (det ble dratt fram i en diskusjon for noen år siden, og jeg glemte det da)

Problemet er jo som flere har nevnt, håndhevingen. Men om man kreves å gå med et bevis når man går med hund, og kan fratas det (og dermed evt. hund/dyr) om man ikke følger reglene, så er det jo en start.

  • Like 1
Skrevet

Alt lar seg gjennomføre, bare det administreres på en funksjonell måte. Det finnes vel ikke et land i verden som føler det må ha flere lover og regler enn Norge, så dette burde vi kunne løse på en grei måte.

Med så mye useriøs avel fra både tilsynelatende proffe og amatører og så mange uvettige hundeeiere så må jeg si meg enig i og for et system som stiller krav til både oppdrett og kjøp av hund.

Sent from my iPad using Tapatalk HD

  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...