Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei :)

Oppdaga siden for en ukes tid siden og har lurka litt i skyggene siden da. Jeg er 23 år gammel og bor for tiden i Møre og Romsdal, men har fått ny jobb og er om en måneds tid på flyttefot ned til Sandnes/Stavanger området.

Jeg har i løpet av livet kun eid en hund, og da var jeg 5, men hun ble dessverre omplassert da foreldrene mine ikke hadde tid til henne. Det jeg husker av henne var at hun het Topsy Tupp. Egentlig het hun bare Topsy, men jeg, som sta 5åring, fant ut at hun trengte et etternavn også. Hun var en stor isbjørn i mine øyne, med fluffy hvit pels som jeg kunne gjemme fingrene mine inni og bruke som hodepute. Da jeg møtte henne mange år etterpå oppdaga jeg at hun egentlig ikke var så stor likevel, men var en liten mix mellom buhund og en annen rase. Det å omplassere henne var veldig tungt for meg, men forstod senere at hun hadde fått et helt utmerket liv på fjellet sammen med en familie som elsket friluft.

Etter Topsy har jeg derimot alltid ønsket meg en hund, men livet og studenttilværelsen satte en stopper for det. Helt til nå. Og det bringer meg til dette forumet :) Jeg satser på å skaffe meg en hund/valp til neste vår/sommer, og i mellomtiden tenkte jeg å underholde meg selv med å se på nydelige bilder og lese historiene jeg finner her. :D

Anin

Skrevet

Ingen anelse, jeg trodde jeg hadde en ide frem til jeg kom hit :P Nå har jeg fått øynene opp for så mange fine. Opprinnelig ville jeg ha Shiba (fordi den er søt), så ville jeg ha Eurasier. Nå vuderer jeg også Buhund, Welsh/Engelsk Springer, eller en retriever av noe slag.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da snakker vi en helt annen arbeidskapasitet, tilnærmet border collie. Men hvis det er aktuelt, så ja. Og så har de MYE lyd. Mer enn de andre lapphundene. Jeg synes de er dritfine, men lyden (og røytingen) hadde vært uaktuell for meg.
    • Lapsk vallhund kanskje? Kjenner ingen personlig, men kjenner til en oppdretter, og forstår det slik at det er mer å hente der enn hos finsk og svensk
    • Korthåret collie var det første som slo meg. Gjeterhundtype men stort sett avlet som selskapshund nå. Røyter en del, men er ganske førerorientert og spennende rase. Generelt vil du se på raser som er avlet for å samarbeide med fører. Det er noen typer jakthunder som ikke skal jobbe selvstendig, men på førers kommando, f.eks, apporterende o.l., som typisk retrievere og spanieler. Og så har du gjeterhunder som er de klassiske som er forholdsvis førerorienterte og lette å trene, men som også krever en del både fysisk og mental akvitisering. Så kommer det litt an på om det spiller noen rolle med bjeffing, for eksempel. Dansk/svensk gårdshund har en del jaktinstinkt men er også ganske førerorientert og lett å trene. Finsk og svensk lapphund, mye pels, mye lyd, litt mer selvstendig enn mange gjeterhunder, men morsomme hunder. Schapendoes, pumi, tibetansk terrier, bearded collie kan være alternativer. 
    • Hvilke av de sjeldne mellomstore hundene passer best til å trene lydighet og å gå skogsturer med? Skriver sjeldne da jeg er ganske kjent med de som er mest populære. Gjerne med minst mulig jakt siden jeg ikke skal trene jakt og ønsker at hunden skal gå løs på turer hvis den blir lydig nok. Pelsstell betyr ikke noe og vakt betyr heller ikke noe da vi bor på bygda. Ønsker hunderase mellom 10-30 kilo da jeg ikke har styrke nok selv og jeg ikke ønsker altfor stor hund. Kanskje prøve agility også.
    • Min golden (jakt) røyter bare to ganger i året, men de vanlige goldene jeg vokste opp med røyta helt sykt mye😅 Ellers er de veldig fine hunder, så lenge de får brukt hodet nok. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...