Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

snart skal vi ha valp i hus for første gang, og vi er såå spente. Sambo ba meg lage en liste på hva vi trengte til valpen. det har jeg gjort og lurer på om det er mer jeg trenger til vår goldenvalp som vi skal kjøpe i sommer/høst? =)

her er det jeg har skrevet opp til nå er:

valpehalsband

kobbel og flexiline

langline (skal brukes når vi er på markene og trene innkalling.)

bur

mat og vannskål

tyggeleker

hjernetrimspill

snuggle puppy (er så skjønne, noen med erfaring om disse?)

hundeposer

børste, kam og shampoo

tannbørste og tannkrem

klotang

get off spray

skal i første omgang bruke madrass som seng til valpen.

Hva mer er lurt og ha til valpen?

Skrevet

Jeg personlig ser ikke helt vitsen med å kjøpe langline før valpen din faktisk har tendenser til å begynne å stikke av eller lignende. Trene innkalling kan du alikevel ;) Du trenger nok sikkert ikke hjernetrimspill, get off spray eller tannbørste og tannkrem.

Jeg derimot ville ha kjøpt tyggebein og så investert i et valpekurs :aww:

og lykke til me valp :)

  • Like 1
Skrevet

Jeg synes tannbørste og tannkrem er helt greit :) Om man faktisk forebygger så kan man slippe utgiftene med tannsteinsfjerning o.l senere! Man må jo ha ekstraforsikring for å få dekt tenner trossalt.

Men flexiline og langline er ikke så viktig, dog kan man jo alltids få bruk for langlina da om man skal gå spor og slikt.

Ellers så synes jeg listen din ser veldig bra ut :) Tørkepapir (myyye tørkepapir!). En liten valpesele er nok heller ikke dumt.

  • Like 2
Skrevet

er så ordensmenneske av meg jeg vettu =) føler og det er lurt å venne valpen til med tannbørste iallefall =) langlinen er jo ganske kjekk hvis vi er på markene, og la hunden utforske selv, samtidig som den er i band hvis noe skulle oppstå =)

hjernetrim blir vi ikke å begynne med med en gang heller, men er jo morsomt å prøve, og se om valpen intresserer seg =)

valpekurs blir vi selfølgelig å melde oss på om noe blir arrangert her på tamme helgeland :P

Skrevet

valpesele skal vi ha, men det kjøper vi etter vi har fått valpen, så vi er sikker på at den passer =) dette er lista over ting jeg skal kjøpe før valpen kommer, så vi har det klart =)

kjøper kobbel OG flexiline for å se va som funker best for oss, ser jo at det er sterke meninger om dette så skal teste ut begge delene =)

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Det du trenger er en sele og evt halsbånd, et kobbel, mat- og vannskål, klotang, for og noen tyggebein og leker. Det er mye mer som er moro å kjøpe, men vent heller til du ser hva du trenger og vil bruke :)

Edit: en børste kan også være greit å kjøpe :)

Skrevet

jeg føler nok at det er det mest nødvendige jeg har skrevet opp på listen jeg da =)

dette er ting jeg er sikker på blir brukt =)

er potesalve lurt å ha? =)

Skrevet

Sier meg enig med -Therese- her. Anskaff det som er helt nødvendig, vent til valpen kommer i hus, så ser dere hva dere trenger. Vi bruker gjerne bare et teppe som liggeplass til valpem, eller f.eks. en pappeske vi klipper til og har et teppe oppi. Er ikke vits i å kjøpe den dyre fine hundemadrassen, da valpen gjerne benytter den som både tyggeleke og do. :P

Tyggeben og tørkerull kommer ellers godt med. Kan være greit å ha noen aviser dere kan legge på gulvet hvis valpen skal være alene hjemme litt, eller om natten f.eks.

Lykke til med valp! :)

Edit: Har aldri brukt potesalve på mine hunder. Det er en av tingene jeg hadde ført på listen over "ting man kjøper hvis det blir nødvendig". :);)

Skrevet

ja skal ha endel pledd og slikt der hunden skal ha sin "faste" liggeplass. tørkepapir har vi alltid på kjøkkenet =) snacks skal vi og ha endel av i hus =) jeg og sambo så på hundesenger, og ble enige at det kjøpte vi ikke før hunden var stueren og ikke spiste på allt som var, så slipper vi å kjøpe hundeseng annenhver uke :P

Skrevet

Tissematter fra apoteket om du har en hund som ikke har hatt stort med husrein trening. Min brukte de istedenfor gulvet, og de lå på dørmattan, så jeg merket jo med en gang han søkte mot de istedenfor å tisse rett på gulvet. Oppdaget jeg han var det jo rett ut, og hvis uhellet var ute så trekker de til seg alle væske og holder på den!

Skrevet

Er flexiline på lista mener jeg at da skal også sele være på lista. Halsbånd og flexi er ofte en dårlig kombinasjon, spesielt på valper og/eller hunder som ikke går pent i flexi.

  • Like 1
Skrevet

lurt AnnChristin!! =)

Ozzy, jeg skal ha sele, men det kjøper jeg når hunden er i hus, så jeg får mål hunden og får en sele som passer =)

Guest Snusmumrikk
Skrevet
Er flexiline på lista mener jeg at da skal også sele være på lista. Halsbånd og flexi er ofte en dårlig kombinasjon, spesielt på valper og/eller hunder som ikke går pent i flexi.

Det samme gjelder langline. Både langline og flexi bør bare brukes med sele.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg har noen til å passe inni,men ikke noe fast. Jeg jobber skift, og hunden har noen å være med når jeg jobber natt. Han har også noen å være med litt på kvelden når jeg jobber ettermiddag. Det er de dagene jeg jobber dag som er problemet. Det er ikke sånn at jeg ikke har tenkt på at det er ansvar med hund. Men jo, jeg trodde han var klar for å være alene nå.. Oppdretter sa valpene klarte det greit etter ca 12 uker...med trening så klart. Mulig jeg ikke har trent godt nok..har jo aldri dratt lenge fra han. 
    • Takk for et veldig fint og beroligende svar. Det betyr mye å høre det fra noen som har litt erfaring med hvordan oppdrettere tenker. Diva er akkurat sånn du beskriver en trygg voksenhund. Vi har aldri hatt problemer med henne ingen utagering, ingen aggresjon, ingen ressursforsvar eller noe som helst i den retningen. Hun er en hund som alltid har vært stabil rundt både folk og andre hunder, og hun har vokst opp med små hunder rundt seg helt siden hun var valp selv. Hun er typen som går mellom hvis to hunder bråker, men uten å lage noe drama ut av det. Bare rolig og tydelig. I tillegg er hun vant til et veldig rolig og forutsigbart hjemmemiljø, siden det alltid er noen hjemme på grunn av hjemmekontor. Hun får masse nærhet, rutiner og trygghet, og det smitter veldig over på hvordan hun oppfører seg. Det er nok mest meg som syns det er litt skummelt å bli dømt før folk faktisk har møtt henne. Jeg vet jo at hun er en fantastisk hund, men man hører så mye forskjellig, og jeg vil ikke at noen skal misforstå situasjonen. Jeg kommer til å fortelle oppdretteren om Diva når vi vet at sjansen er større for at vi faktisk får valpen, så det ikke blir unødvendig stress eller misforståelser. Men det du skriver roer meg veldig. Det er godt å høre at en trygg voksenhund som Diva faktisk kan være et pluss, og ikke noe negativt.
    • Det du beskriver er dessverre ganske vanlig hos valper i den alderen, og det betyr ikke at du har gjort noe feil. Noen valper takler alenetrening helt fint, mens andre trenger mye lengre tid enn det «boka» legger opp til. Det viktigste nå er å unngå at han får panikk hver gang du går, for det kan gjøre treningen tyngre for dere begge. Når en valp hyler sammenhengende i 30 minutter, så er det et tegn på at han ikke er klar for det nivået av alenetid ennå. Det handler ikke om stahet, men om at han blir oppriktig stresset. Da er det lurt å gå noen steg tilbake i treningen og gjøre det lettere for ham. Noen ting som ofte hjelper: •     Start helt på nytt med bittesmå steg, og hold deg på det nivået han faktisk mestrer. Det kan være 5 sekunder, 10 sekunder, 30 sekunder – det er helt greit. Det viktigste er at han opplever at du alltid kommer tilbake før han får panikk. •     Unngå bur akkurat nå, siden du allerede ser at det gjør ham mer stresset. Det er ikke alle valper som finner ro der. •     Gi ham et mindre område, men ikke bur. Et valperom, grind eller et avgrenset område kan gjøre det lettere for ham å finne ro. •     Tren på ro før du går. Mange valper blir mer stresset hvis det skjer mye aktivitet rett før du forlater leiligheten. •     Gå ut og inn mange ganger uten at det betyr noe. Ta på sko, gå ut, kom inn igjen. Gjenta til det blir kjedelig for ham. •     Bruk lyder som gjør at han ikke føler seg helt alene. Radio, hvit støy eller en vifte kan hjelpe noen valper. Når det gjelder jobbsituasjonen: Det er helt forståelig at du må på jobb, men valper på 15 uker klarer som regel ikke å være alene i lange perioder uten at det går utover tryggheten deres. Hvis det finnes noen muligheter for midlertidig hjelp nabo, familie, hundepasser et par timer, eller en venn som kan stikke innom, så kan det gjøre en enorm forskjell mens dere trener. Du gjør så godt du kan, og det er tydelig at du prøver å gjøre dette riktig. Det viktigste nå er å ta det i hans tempo og unngå at han får panikkopplevelser som setter dere tilbake. Det blir bedre, men noen valper trenger litt mer tid og litt mer støtte i starten. eller så vil du oppleve med at du vil få en hund som er stresset og kan bli `farlig` når han blir stor. om du har skaffet deg valp og ikke viste at valpen ikke kan være alene, så kanskje tenke på å sette den bort til noen som kan ta seg av den til den har blitt større. veit mange kan få det til og funke. men fleste hunder som vokser opp med å være alenen så mange timer av dagen sliter ofte med stress og sånnt ting.  det er ikke enkelt men noen ganger må man tenke på dyre og ikke seg selv, så kan være lurt å kanskje finne noen. se eter barnevakt eller hundebarnehage. for å sette en liten valp så lenge alene er ikke bra for han. jeg håper du finner ut av det og at han slipper unna å bli en nærvøs hund som voksen. ikke ment vondt eller sårende 
    • Det er jo nettopp det jeg sier, at de færreste har mulighet til å være hjemme fra jobb i 6 mnd. Hvis du leser litt rundt på forumet her vil du se ulike løsninger. Noen har med hunden i bil og lufter i pausene. Såklart uaktuelt i denne kulden. Noen har venner, naboer eller familie som passer halv dag eller stikker innom og lufter. Noen har hjemmekontor eller kan ta med hund på jobb. Når man er flere i familien har man kanskje mulighet for å tilpasse slik at noen starter sent på jobb, andre tidlig, og/eller har barn som kommer hjem fra skolen og lufter hund. Det er mange løsninger. Men det er ikke naturlig å forvente at den 4 mnd gammel valp skal kunne være alene hjemme en hel arbeidsdag. Om du ikke har mulighet for å tilrettelegge dette er det stor fare for at hunden utvikler separasjonsangst og ikke kan være alene i det hele tatt. Det er 20 år siden jeg fikk min første  hund, jeg har vært aktiv i hundesport og ulike hundemiljøer, og alle som har skaffet seg valp har planer og løsninger for dette. Som du også vil finne på forumet her vil alle som spør bli anbefalt å ha en plan og ikke forvente at en valp kan være alene hjemme en hel arbeidsdag.  Og så kan du jo se på finn.no hvor mange unghunder som omplasseres fordi de ikke "får tiden til å gå opp". Det er mange av disse "normale menneskene" som ikke har hatt en god plan for alenetreningen når de har skaffet seg hund.
    • Ja, jeg går gode turer først, og aktiviserer han. Gir han kong eller tyggebein når jeg går. Prøvd å lage en god rutine hjemme.  Men at du sier jeg skal levere hunden tilbake fordi jeg må på jobb, det blir for dumt! Han er 4 mndr, og ytterst få mennesker har mulighet til å være så lenge hjemme.  Rart så mange bikkjer klarer seg greit i hverdagen egentlig,  mtp at alle må være hjemme minimum 6 mndr(noe ganske få har vært..)  Og ikke alle har mulighet for å dra hjem fra jobb i lunsjen, eller ha bikkja med på jobb.. Hvor er dere normale mennesker med hund henn? Er dere ikke på forumer kanskje? Er dere jeg gjerne ville hørt fra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...