Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva bør og skal jeg gjøre, Tibetansk Spaniel hannhund i avl.


Recommended Posts

Skrevet

Hei :)

Vi har fått en forespørsel om å bruke vår hannhund i avl. Vi vet ingenting om dette og har ingen kjente å spørre heller. Så da lurer jeg på hva vi bør gjøre og hva som er våre plikter som eier av hannhunden.

Har forsøkt å søke på NKKs sider, men finner ikke frem liksom. Hvordan skal en kontrakt se ut? Slik jeg skjønner det, er det vi som må skrive avls-kontrakten. Hva er vanlig i forhold til priser osv. Hva bør vi ta med i kontrakten?

Så langt vi har blitt fortalt av eieren til tispa, har tispa og vår hund bare 0,58% felles gener. Men jeg kommer ikke inn på dogweb for å sjekke. Må man være medlem av NKK for å kunne sjekke opp slike ting? Og jeg stoler på henne, men vet av andre erfaringer at det kan være greit å se slike ting med egne øyne ;)

Vi har tatt han med til veterinæren og alt er fint både med han og henne. Så den delen er unna gjort..

Håper noen av dere som har erfaring med dette kan gi oss noen tips og råd, slik at vi kan gjennomføre dette på den greieste og ryddigste måten.

Mvh
annvan
Skrevet

Sjekk på siden til raseklubben om det er noen avlskrav først og fremst, også se om han er innafor avlskrava. Deretter kan dere jo sette dere ned sammen og se på dogweb kanskje? Om du ikke kjenner denne personen så ville jeg iallefall forhørt meg litt om hvorfor hun liker deres hund og vil bruke den i avl og hvordan filosofi hun har som oppdretter. Selv om dere ikke skal ha valpene så har dere jo en del av ansvaret for at de settes til verden så dere bør være sikker på at det er til det beste(at valpene regnes med og bli friske og sunne og at de får starte livet sitt med all den oppfølgingen de bør få osv). Ellers er det sikkert andre ting, men jeg kjenner ikke så godt til rasen så resten får noen andre svare på.

  • Like 1
Skrevet

Ta kontakt med raseklubben :) Ihvertfall i vår raseklubb har vi et avlsråd som bistår i spørsmål rundt dette, og kan komme med forslag til eventuelle andre kombinasjoner om det ikke skulle være optimal den som er nå. Er mer som skal til for å avgjøre om det er en god kombinasjon enn innavlsgraden :)

Skrevet

Takk for svar Ninja. :) Vi har snakket en del sammen og jeg har møtt hunden hennes. Hunden er velfødt sosialisert og har godt gemytt. Så jeg er ikke i tvil om at valpene vil bli behandlet bra og at hun vil skaffe gode hjem til dem.

Vi var sammen med hundene til sjekk hos dyrelegen så jeg så med egne øyne hva som skjedde der. Så de er friske og vil bli bra forelder til fine valper (hvis det ikke skjer noe uforutsett da).

Takk for svar Husvarm :)

Jeg skal prøve å finne ut om det finnes en raseklubb i nærheten som jeg kan ta kontakt med. Var ikke klar over at det var flere ting åta hensyn til, men så er jeg jo heeeelt grønn :D

Fant telefonnummer og mail-adresse, Så da er det bare å ringe og finne ut av tingene. Takk for hjelpen så langt. Men finnes det en standard kontrakt noe sted?

Skrevet

Begge hundene bør øyenlyses og sjekkes for partella luxasjon når det kommer til helsefronten.

Ellers er dette minstekravet for rasen fra raseklubben:

Tispen må minst ha oppnådd 1. premie på utstilling godkjent av Norsk Kennel Klub, og ha fylt minst 20 mnd. før parring.

Premiering som valp teller ikke.

Hannen må minst ha oppnådd 1. premie med Certifikatkvalitet på utstilling godkjent av Norsk Kennel Klub.

Premiering som valp teller ikke.

Begge avlsdyr må være ID merket og øyenlyst uten anmerkning, senest ett år før parring.
Skrevet
Takk for svar Ninja. :) Vi har snakket en del sammen og jeg har møtt hunden hennes. Hunden er velfødt sosialisert og har godt gemytt. Så jeg er ikke i tvil om at valpene vil bli behandlet bra og at hun vil skaffe gode hjem til dem.

Vi var sammen med hundene til sjekk hos dyrelegen så jeg så med egne øyne hva som skjedde der. Så de er friske og vil bli bra forelder til fine valper (hvis det ikke skjer noe uforutsett da).

(Psst. Brukernavnet er det som står på den blå linjen, Malamuten i mitt tilfelle ;) )

Hva legger du i helsesjekk? En vanlig kontroll hos vet er ikke nok ifbm avl, og at tispa er godt sosialiser og har bestått en vet sjekk er heller ikke nok for og avl.. Skal man avle bør det være fordi man har noe positivt og tilføre rasen. Flott at de er allrighte hunder altså, men det er jo fint om det er noe mer enn bare det som ligger til grunn.

Og som jeanette sier så er det noen krav til hva som må være sjekket av sykdommer/fysiske plager først, samt 1.premie på utstilling..

Skrevet

Sorry med kallenavnet. Ny ja ;)

Vi har sjekket krav til helse. Når det kommer til vår hund har vi hatt han på for fra kennelen, har kjøpt han ut nå. Må rett og slett høre hva som er blitt gjort i forhold til utstillinger. Papirene er under vei. Så det vil vise seg om vi kan ha han i avl eller ikke. Det var nettopp på grunn av all usikkerhet jeg henvendte meg til dere som har erfaring :)

Takk for hjelpen :)

Mener at han er sjekket og godkjent i forhold til rasens sykdommer og svakheter. Frisk og solid på alle områder :)

Skrevet

Er det noen spesiell grunn til at kennelen lot dere kjøpe ham ut? Det kan jo bety at de ikke anser ham som god nok for avl, så kunne vel vært greit å høre med de som eide hunden før om hva de tenker?

  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Man må såklart ikke, men det kan ofte være greit å utelukke fysisk ubehag ved aggressiv adferd. Når det er sagt høres dette ut som et adferdsproblem. Uavhengig av alder så er det ikke bare å "vente til de vokser det av seg". Hvis en unghund starter med problematisk adferd er det utrolig viktig å jobbe med det, nettopp for å forme den hunden skal bli som voksen. Sånn umiddelbart høres det ut som hunden kan være overstimulert og at dette er et utslag av stress i møte med andre hunder. Hvis dette skjer i hilsesituasjoner eller løs lek med andre hunder så høres det ut som dere må ta ham ut av situasjonen og holde avstand lenge før han når det punktet at dette skjer.
    • Må man alltid ta med hund som ypper til bråk på noen hunder til veterinæren for ekstra sjekk om det er noe galt fysisk? Det er ikke alle hunder den ypper til å slåss. Er en unghund på 2 år. Hunden hopper opp på ryggen til de som hun skal yppe med og når jeg da tar den ned så blir den sint og flyr på enda mere. Vi hadde håpet det skulle bli bedre etter at hunden var fylt 2 år. Men man sier at de ikke blir voksne før 3-4 årsalderen.
    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...