Gå til innhold
Hundesonen.no

Schæfer og hvit schæfer (hvit gjeterhund) mix ?


Recommended Posts

Skrevet

Har et lite spørsmål om avl. Schæferhund har jo et problem med ryggen, rumpen og HD osv.

Hadde det blitt bedre hvis en paret en vanlig schæfer med hvit schæfer også ta den som ligner mest på vanlig også pare den igjen med vanlig osv. Kunne schæferen blitt en friskere rase da?

Har hørt at dalmatiner hadde et problem også paret det vekk.

SKAL IKKE GJØR DET, ELLER TENKT Å GJØRE DET. ER BARE NYSGJERRIG :):bananas:

Skrevet
Man har jo allerede bruksavla schæfere, så burde vel ikke være nødvendig å blande inn en annen rase?

ja, men er ikke de gråe?

Guest Kåre Lise
Skrevet
ja, men er ikke de gråe?

De kommer i alle fargevariantene beskrevet i rasestandarden. Utstillingsvarianten har endt opp med den de som driver med denslags mener er den "peneste" av de.

Hvit gjeter er mentalt avlet vekk fra schäfer, står som egen rase og tar jeg ikke feil er den også i rasestandarden avvikende på det mentale fra schäferhund.

Skrevet

Schäfer er jo en såpass stor tallmessig rase at om ALLE oppdrettere ville i samme retning så kunne den vært "fikset" på relativt få generasjoner. Men en konsekvens ville blitt mange færre individer (som jo ikke er utelukkende bra) i en periode.

Men nå vil jo ikke alle oppdretterne samme plass, hverken når det gjelder eksteriør eller mentalitet. Og hva som er "korrekt" lar jeg schäferfolket slåss seg imellom om. Jeg har nok med motsetningene i egen rase ;)

Jeg liker Schäfer, jeg har hatt en del å gjøre med noen individer av rasen, jeg synes det er en flott hund. Men jeg kommer antagelig aldri til å ha en egen, av flere ulike årsaker. Har lært og aldri si aldri, så skal ikke 100% utelukke et fremtidig individ. Men per idag så ser jeg ikke at det blir noen. Selv om det er rasen jeg antagelig hadde valgt om jeg skulle hatt den typen hund.

Skrevet
ja, men er ikke de gråe?

De kommer i grå, helsvart, svart med brune ben og den 'vanlige' fargen som man ser på utstillingsvarianten. Alle er godkjent, så ikke noe galt med fargene.

Skrevet

Problemet med HD på schæfer er at det er lav arvbarhet på det.

Altså, for å forklare nærmere: På raser med HØY arvbarhet for HD, så kan man vite ganske sikkert at dersom man parrer A med A, så får man A/B-hunder. Parrer man D med D, så får man D/E-hunder.

På raser med LAV arvbarhet så vet man ikke hva man får. Man kan parre A med A og få E-hunder, eller D med D og få A-hunder..

Så det er ikke så lett som å bare si at hvis de gjorde et bedre avlsarbeid hadde rasen vært frisk, det er et svært komplisert og vanskelig arbeid der man ikke vet hva man får ut av friske hunder..

Skrevet
Problemet med HD på schæfer er at det er lav arvbarhet på det.

Altså, for å forklare nærmere: På raser med HØY arvbarhet for HD, så kan man vite ganske sikkert at dersom man parrer A med A, så får man A/B-hunder. Parrer man D med D, så får man D/E-hunder.

På raser med LAV arvbarhet så vet man ikke hva man får. Man kan parre A med A og få E-hunder, eller D med D og få A-hunder..

Så det er ikke så lett som å bare si at hvis de gjorde et bedre avlsarbeid hadde rasen vært frisk, det er et svært komplisert og vanskelig arbeid der man ikke vet hva man får ut av friske hunder..

Da synes jeg det er rart at enkelte oppdrettere omtrent ikke har et eneste avkom med HD, mens andre igjen har 50% av kullet i hvert kull... Og jeg ser iallefall en sammenheng med hd index der, de friskeste har foreldre med høyere hd index enn de med større forekomst av hd i kullet..

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har ikke vært borti det selv personlig, men har hørt om andre som har det; og som da har betalt 'ekstra'. Dette har vært blandingsrase i tillegg.   Men som Simira skriver, avtalebrudd ja.
    • Det er avtalebrudd. Jeg har aldri hørt om eller vært borti det, men hvis de har annonsert en "vare" til en pris så er de forpliktet til den prisen hvis de har inngått en avtale med kjøper uten at noe annet er nevnt.  Hvis de FØR avtale om kjøp sier at annonsen bare er veiledende og valpen koster så mye mer så er det noe annet.  Jeg ville uansett tenkt meg grundig om før jeg evt. kjøpte av en slik oppdretter.
    • Jeg har opplevd det selv, nær familie har opplevd det, og mange jeg kjenner.    De er interessert i et kull, setter seg på valpeliste, blir godkjent som valpekjøpere, møter oppdretter. Oppdretter kyder av kjøper,og forteller at det er akkurat slike kjøpere hen er ute etter, og er veldig nøye med hvem hen selger til. Så skal valpen hentes, penger overleveres- og da har prisen vært en annen en det som sto i annonsen.  Oppdretters unnskyldninger er: Det er veldig gode valper Alle andre tar de prisene Raseannonsen er bare veiledende De har så mange på liste at de velger de som betaler mest   Og hvis en setter spørsmåltegn med det så: Ja hvis du ikke gidder å betale så mye så har jeg mange andre i kø Disse linjene selges ikke til hvilken som helst pris har du  et problem med det så er du ikke rett kjøper..   Har dere vært borti dette? 
    • Det kommer an på hunden, treningen og målet.Jeg vil alltid belønne innkalling og innkallingstrening med noe av de beste godbitene hunden kan få, fordi det er den absolutt viktigste treningen. Men belønning er ikke bare godbiter. Belønning er alt hunden vil ha. For noen hunder er det kos, mange liker leker, men godbiter er ofte den beste måten å belønne presist på. I valpe- og unghundtiden ville jeg alltid hatt en godbitpose tilgjengelig på meg, og gjerne en draleke/tauleke. De fleste som driver aktivt med hund bruker godbitposer som er enkle å åpen og lukke, og som flyttes over i lommen på det man har på deg. De første par årene er det mye godbiter "hele tiden", fordi hunden skal lære så mye nytt. Hva slags godbiter kommer an på hvor matfokusert hunden er og hva den liker. Her må du prøve deg fram litt. Til enkle hverdagsøvelser som "sitt", "gi labb" osv. kan du godt bruke tørrfõr fra dagens matrasjon hvis hunden er matglad. Godbiter fra butikk eller dyrebutikk er som oftest helt ok, men å skjære opp rent kjøtt fra påleggsskiver eller ost for eksempel er gjerne billigere. Rester av pannekaker, fiskepudding, pølser osv. er fint. Skinkeost på tube er en annen variant. Variasjon er også generelt fint. Ferske godbiter er ofte mer populært og sterkere enn tørre godbiter.  Når valpen/hunden har lært en øvelse kan man fase ut belønningen, men det kan være lurt å belønne innimellom og forsterke øvelsene over tid. Om belønningene plutselig forsvinner kan hunden miste motivasjonen for det, om den ikke finner belønning i øvelsen i seg selv. Jeg belønnet fortsatt mine hunder på 13 og 17 for innkalling (alltid), og innimellom for kontakt, lydighetsøvelser osv., men ikke hver gang slik jeg ville gjort med en valp eller unghund for eksempel.
    • Hei!  Sikkert dumt spørsmål, men jeg er likevel usikker. Det står at man skal bruke godbiter og belønne alt i starten, det er jeg helt med på, men hva slags godbiter belønner man med? Tenker på helseaspektet, dette kommer jo i tillegg til for. Hva slags godbiter bruker man til valp, og har man alle lommer fulle til en hver tid, belønner man hele tiden i lang periode? Når faser man ut? Hva slags godbit bruker man? 😊
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...